strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
reklama
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Kontroluj ciśnienie
16-08-2007

Aż 90% europejskich kierowców ma za niskie ciśnienie powietrza w oponach swoich samochodów!!! Takie niepokojące dane wynikają z przeprowadzonych w ubiegłym roku w 19 krajach Unii Europejskiej kontroli ponad 20 tysięcy pojazdów.

W ponad połowie tych aut stwierdzono niedopompowanie powietrza we wszystkich kołach, a prawie 40 proc. miało co najmniej jedną oponę, w której był bardzo niski poziom ciśnienia (poniżej 1,5 bara). W co ósmym pojeździe (12 proc.) mogło dojść z tego powodu do poważnego uszkodzenia opon, a co za tym idzie powstania realnego zagrożenia na drodze.

Badania te zostały przeprowadzone w ramach akcji „Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą”. Jej pomysłodawcą jest firma oponiarska Bridgestone i Fundacja FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa).

Specjaliści analizujący wyniki badań zwracają kierowcom uwagę również na aspekty ekonomiczne takich zaniedbań. Według szacunków Centrum Technicznego Bridgestone w przypadku 40 proc. pojazdów wytrzymałość opony jest mniejsza prawie o 20 proc. Przy założeniu, że wytrzymałość opony wynosi 50 tys. kilometrów, a roczny przebieg to 13 600 kilometrów oznacza to skrócenie jej żywotności o blisko 10 tys. kilometrów lub 9 miesięcy użytkowania. W rezultacie wymusza to wymianę 56 milionów sztuk opon rocznie o wartości 5 miliardów euro.

Wpływa to również w negatywny sposób na środowisko naturalne. Zbyt niskie ciśnienie w oponach stwarza większy opór toczenia, co w rezultacie podnosi zużycie paliwa. Szacuje się, że roczne straty kierowców z tego tytułu sięgają blisko 10 miliardów euro.

Kolejna edycja akcji, w tym także i w Polsce, rozpoczęła się w połowie maja. W wybranych centrach handlowych ustawiane są punkty pomiarowe, w których sprawdzić można ciśnienie w oponach oraz stan zużycia bieżnika. Skorzystać można przy tym z porad ekspertów z zakresu doboru i eksploatacji ogumienia oraz obejrzeć z bliska bolid Formuły 1. Akcja promuje także używanie fotelika do przewozu dzieci, zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz odpowiednie ustawienia.

Sprawdź bezpłatnie stan opon w swoim samochodzie


· 31.08/08.09 - Kraków, CH M1, al. Pokoju 67
· 7/8.09 - Poznań, CH M1, ul. Szwajcarska 14
· 14/15.09 - Bielsko-Biała, Galeria Sfera, ul. Mostowa 5
· 21/22.09 - Szczecin, CH Ster, ul. Ku Słońcu 69
· 28/29.09 - Stargard Szczeciński, CH Zodiak, ul. Kard. Wyszyńskiego 12/20
· 5/7.10 - Łódź, CH M1, ul. Brzezińska 27/29


copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry