strona główna
www.jedz-bezpiecznie.pl
reklama
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


"Bezpieczna flota" - II edycja przewodników dla kierowców i zarządców samochodów firmowych
27-09-2007

Według różnych statystyk w Polsce zarejestrowanych jest około 16 milionów pojazdów. Ponad milion z nich to samochody firmowe użytkowane od mikroprzedsiębiorstw po liczące kilka tysięcy pojazdów floty. Pokonują one rocznie nawet 100 tysięcy kilometrów, czyli trzy- czteroktornie więcej niż samochody prywatne.

Niestety, trudno jest nawet oszacować skalę udziału kierowców tych aut we wszystkich zdarzeniach drogowych, gdyż nikt w Polsce nie prowadzi takich zestawień. Opublikowany przez brytyjską Komisję zdrowia i bezpieczeństwa raport wskazuje, że na tamtejszych drogach uczestnikami 25-33% wszystkich poważnych wypadków drogowych są właśnie kierowcy pojazdów służbowych. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że poziom bezpieczeństwa na tamtejszych drogach jest o wiele wyższy niż u nas. W Polsce pokutuje za to opinia - po części słuszna, że kierowca samochodu firmowego to kierowca wciąż goniący za straconym czasem, a więc i przemęczony i agresywny.

Ograniczenia ilości wypadków w Polsce, w których udział biorą kierowcy aut firmowych, podjęło się Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego". Jednym z jego działań w tym kierunku było wydanie w ubiegłym roku przewodnika "Bezpieczna flota". Jego II edycja - zaktualizowana i poszerzona, właśnie ujrzała światło dzienne.

Tym razem przewodnik wydany został w dwóch częściach - pierwsza skierowana jest do osób zarządzających flotą, druga do kierowców samochodów firmowych. Dzięki temu w każdej z nich można było skoncentrować się na codziennych problemach obu stron.

W części „Bezpieczna flota. Zarządzanie flotą samochodów służbowych. Przewodnik menedżera” poruszono m.in. kwestie związane z obowiązkami pracodawcy wobec osoby kierującej pojazdem firmowym, odpowiedzialności i obowiązkach pracownika oraz przedstawiono model programu bezpieczeństwa w firmie - w tym system nagród i kar. Autorem większości tekstów jest Ireneusz Tymiński z Fleet Logistics Poland (na zdjęciu).

„Bezpieczna flota. Przewodnik kierowcy flotowego” zawiera m.in. zasady bezpiecznej jazdy i właściwej eksploatacji samochodu, niezbędnik kierowcy oraz zestawienie - wg. statystyk policji - najczęściej przekraczanych przepisów drogowych.

Ewa Łabno-Falęcka, Prezes Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego:
„Trudno wyobrazić sobie życie bez samochodu. To niewątpliwie jedna z największych zdobyczy cywilizacji. Daje mobilność, niezależność i często sporo radości. Auto to jednak też niebezpieczne narzędzie w ręku nieodpowiedzialnego kierowcy. Zagrożenie dla życia i zdrowia. Nie wystarczą wysiłki ustawodawcy i forsowanie coraz bardziej restrykcyjnego prawa. Nie wystarczą starania policji w egzekwowaniu kar. Nie wystarczą starania drogowców przy budowaniu bezpiecznych dróg i autostrad. Nie wystarczą wysiłki producentów samochodów i kolejne gwiazdki w teście NCAP. Bo najbardziej niebezpieczną częścią samochodu jest człowiek. Poprawa bezpieczeństwa drogowego nastąpi dopiero wtedy, gdy zmieni się świadomość użytkowników dróg w Polsce. Konieczna jest inicjatywa obywatelska, wspierana przez rząd, organizacje pozarządowe i biznes”.

Dekalog kierowcy

1. Pamiętaj samochód jest jak broń - nieodpowiednio użyty może zabić.

2. Prowadź zgodnie z przepisami - bez kompleksów, że inni Cię wyprzedzą.

3. Bądź tolerancyjny - inni użytkownicy ruchu drogowego, zwłaszcza początkujący lub osoby starsze, mogą być gorszymi kierowcami od Ciebie, potrzebują czasu na podjęcie właściwej decyzji.

4. Zachowaj ostrożność - pieszy nie ma szans w zderzeniu z pojazdem.

5. Zwolnij - szybkość zabija.

6. Zawsze dbaj o dobry stan techniczny samochodu.

7. Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa i pilnuj by to samo uczynili pasażerowie - odpowiadasz za ich bezpieczeństwo.

8. Nie prowadź samochodu pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.

9. Odpocznij kiedy czujesz się zmęczony - lepiej dojechać później niż wcale.

10. Nie ryzykuj na drodze - odpowiadasz za życie własne, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

źródło: "Bezpieczna flota. Poradnik kierowcy flotowego". Przewodnik 2007/2008 wyd. Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, fot. archiwum


copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry