Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
PRODUKTY | Philips wprowadza na rynek ksenony D8S
TESTY | Plusy i minusy - Ograniczenia w polu widzenia | Ford Edge
WYDANIE NA WEEKEND | Toyota Safety Sense, VW Caddy, Drogi, F1, Kia Cup

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Działania na rzecz BRD | Fundacja "Jedź Bezpiecznie"

Europejska Noc Bez Wypadku
17-10-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto:archiwum

Od 13 lat w trzecią sobotę października organizowana jest Europejska Noc Bez Wypadku. Tradycyjnie już nasza redakcja i Fundacja "Jedź Bezpiecznie" czynnie wzięła w niej udział.

Główną ideą Europejskiej Nocy Bez Wypadku jest zwrócenie uwagi młodym wiekiem kierowcom na problem kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, a w domyśle także po zażyciu środków odurzających. Okazją do tego jest weekend, kiedy to wiele osób spędza wieczór w klubach i na dyskotekach. Przy takich okazjach pojawia się alkohol, dlatego wcześniej trzeba dokonać wyboru - idziemy pieszo, korzystamy z komunikacji miejskiej bądź taksówki czy też w naszym gronie będzie jeden kierowca. Oczywiście deklaruje on, że przez cały czas będzie trzeźwy.

Takie właśnie zachowania premiowane są przez organizatorów tej akcji. W Polsce jej prowadzeniem zajmuje się Fundacja "Krzyś", która do udziału w tegorocznej edycji zachęciła 37 klubów w całej Polsce. W Warszawie, od czterech lat, działania te wspiera nasza Fundacja "Jedź Bezpiecznie". I jak zwykle gościł nas Klub Hybrydy.

Patrzenie na cele tej akcji przez pryzmat Warszawy (czy innego dużego miasta) zapewne daje inny obraz niż to co dzieje się w małych miejscowościach i na wsiach. W ostatni weekend spotkaliśmy zaledwie 7 osób, które przyjechały samochodem i zgodnie z deklaracją wyszły trzeźwe (co sprawdzaliśmy alkomatem) z klubu. Pozostali rzecz jasna wybrali alternatywny środek transportu bądź pieszo chodzili z miejsca na miejsce. Ale na takie "luksusy" można właśnie pozwolić sobie w mieście.Niemniej rok akademicki już rozpoczęty i "nasz" klub odwiedziły osoby, które przyjechały do Warszawy na studia z różnych stron Polski. Wszystkie, słysząc o idei akcji, były zdziwione, że kierowca, który przyjechał do klubu bądź dyskoteki samochodem może wypić alkohol, a następnie wsiąść za kierownicę. Każda z pytanych przez nas osób nie była też świadkiem takiej sytuacji w swojej miejscowości.

Według raportu policji w 2015 roku ujawniono 128 996 nietrzeźwych kierujących. Spowodowali oni 1575 wypadków, w których rannych zostało 1973 osób, a 218 poniosło śmierć. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie.

Najwięcej nietrzeźwych kierowców - sprawców wypadków było w przedziale wiekowym 25-39 lat (663 zdarzeń) i 40-59 lat (419 zdarzeń). Jednak policja zwraca uwagę na młodszych, 18-24 lat (365 zdarzeń), bo przedział wiekowy obejmuje tylko 7 roczników, w pozostałych zaś 15 i 20 lat. Statystycznie więc to młodzi wiekiem kierowcy (nie tylko jako nietrzeźwi) są grupą najwyższego ryzyka na drodze (czytaj także: POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Ford inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach).

W miniony weekend na polskich drogach doszło do 163 wypadków - 87 w sobotę i 76 w niedzielę, którą statystycznie można by uznać za jeden z najbezpieczniejszych dni w ostatnich miesiącach. Podobna sytuacja miała miejsce również wśród rannych osób. Jednak paradoksalnie ta sama niedziela okazała się najtragiczniejszym dniem na przestrzeni 2016 roku! Tego dnia zginęło aż 18 osób!

czytaj także:
XII Europejska Noc Bez Wypadków
Świadomy wybór
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry