Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
PRODUKTY | Philips wprowadza na rynek ksenony D8S
TESTY | Plusy i minusy - Ograniczenia w polu widzenia | Ford Edge
WYDANIE NA WEEKEND | Toyota Safety Sense, VW Caddy, Drogi, F1, Kia Cup

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Działania na rzecz BRD | Fundacja Jedź Bezpiecznie

Podsumowanie działań Fundacji "Jedź Bezpiecznie" w 2015 roku
07-01-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W minionym roku działania Fundacji skoncentrowane były na współpracy z innymi podmiotami działającymi na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze. Zainicjowana została również Kampania Społeczna "Oświeceni".Od kilku lat Fundacja aktywnie wspiera dwa projekty mające poprawić bezpieczeństwo na warszawskich ulicach. Pierwszy z nich prowadzi Zarząd Dróg Miejskich. Po działaniach skierowanych do pieszych, rowerzystów i motocyklistów przyszedł czas na kierowców. Kampania "Trzy kolory" miała im uświadomić jak niebezpieczny jest przejazd na "żółtym" świetle (czytaj także: Startuje Kampania Społeczna 3 Kolory).W ramach kampanii odbyły się trzy pikniki rodzinne (czytaj także: Zielone, żółte, czerwone), w których aktywnie uczestniczyła nasza Fundacja. W ich trakcie prowadziliśmy Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze" w formie testów z przepisów ruchu drogowego.Drugi projekt, "Bądźmy Razem Bezpieczni", prowadzony jest przez Tramwaje Warszawskie. Jak co roku ma zwrócić uwagę, głównie kierowców, na zagrożenia wynikające z nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu tym pojazdom szynowym. Co prawda w ostatnich latach liczba tragicznych zdarzeń została zredukowana prawie do zera, wciąż jednak dochodzi do licznych kolizji, które utrudniają ruch w mieście oraz życie mieszkańców.

Dzięki uczestnictwu Fundacji w kampanii otrzymaliśmy od Tramwajów Warszawskich dziesiątki elementów odblaskowych, które posłużyły nam jako nagrody w prowadzonych przez nas Warsztatach Edukacyjnych. Kampania zakończyła się w grudniu cyklem audycji na antenie Radia Kolor. W jednej z nich opowiadaliśmy o roli odblasków w mieście.Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze" były również elementem naszych działań podczas warszawskiej edycji "Motoserce" (czytaj także: Krew dla najmłodszych), pikniku rodzinnego zorganizowanego przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD (czytaj także: Bezpiecznie na drogach) oraz lokalnej inicjatywy w Ełku - Bezpieczne podwórko (zobacz naszą fotorelację na Facebooku). Podczas tych wydarzeń prowadziliśmy zajęcia z optymalnego doboru fotelików dziecięcych, prawidłowego ich montażu z wykorzystaniem fabrycznych elementów wyposażenia samochodu oraz zmienionych przepisów w tym zakresie, u najmłodszych sprawdzaliśmy wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego, dorosłym pokazywaliśmy jak zmienia się ich postrzeganie rzeczywistości pod wpływem alkoholu i zachęcaliśmy wszystkich do stałego używania elementów odblaskowych.W czerwcu byliśmy partnerem II Edycji Mazowieckich Zawodów Pierwszej Pomocy. Dla młodzieży, uczniów szkół ponadpodstawowych z całego województwa, przygotowaliśmy obszerne testy z wiedzy o przepisach ruchu drogowego, w tym odnoszące się do ich przedziału wiekowego (zobacz naszą fotorelację na Facebooku).Tuż przed wakacjami odbył się X przystanek programu Komendy Głównej Policji PaT (Profilaktyka, a Ty). Jubileusz podkreślił ogólnopolski zlot młodzieży na Stadionie Narodowym. Na jego błoniach swoje działania prezentowały służby mundurowe oraz zaproszone organizacje pozarządowe, wśród których znalazła się i nasza Fundacja. Była to dla nas okazja do porozmawiania z młodzieżą na temat ich postrzegania bezpieczeństwa na drodze - od bycia pieszym, poprzez jazdę na jednośladzie na kierowaniu samochodem kończąc. Przy okazji wręczyliśmy kilkaset elementów odblaskowych, głównie osobom pochodzącym z małych miejscowości.31 sierpnia minął rok od wprowadzenia obowiązku używania elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym, gdzie nie wyznaczono chodnika. Połączenie odblasków z prawidłowo działającym oświetleniem samochodu stało się punktem wyjścia do organizacji Kampanii Społecznej "Oświeceni" (www.oswieceni.eu). Naszymi Partnerami został Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie oraz marka Philips. Inauguracja kampanii miała miejsce podczas naszej cyklicznej (od 2011 roku) konferencji prasowej podsumowującej bezpieczeństwo na polskich drogach w trakcie minionych wakacji.

Kampania Społeczna "Oświeceni" to ważny dla nas i wciąż ewoluujący projekt, dlatego poświęcimy jej osobne podsumowanie za okres wrzesień-grudzień 2015.Początek roku szkolnego zawsze wiąże się z licznymi akcjami prowadzonymi w placówkach oświatowych. W tym roku pomogliśmy zorganizować takie zajęcia dla pierwszoklasistów w jednej z warszawskich szkół. Przez kilka dni policjantki i policjanci z warszawskiej drogówki zapoznawali uczniów z terenem wokół szkoły, istniejących przejściach dla pieszych oraz zasadach ich przekraczania. Trzeba podkreślić, że w tym roku do pierwszych klas poszła część sześciolatków, które według przepisów nie mogą samodzielnie poruszać się po drodze.Po raz trzeci z rzędu aktywnie uczestniczyliśmy w Europejskiej Nocy Bez Wypadków organizowanej przez Fundację "Krzyś". Podobnie jak przed rokiem w warszawskim klubie "Hybrydy" rozmawialiśmy o świadomym podejmowaniu decyzji - jako kierowca jadę na imprezę samochodem = nie piję alkoholu. Jak zwykle podejście młodych ludzi do tej kwestii pozytywnie nas zaskoczyło! (czytaj także: XII Europejska Noc Bez Wypadków)

Relacje ze wszystkich, nie tylko tych wymienionych, działań Fundacji "Jedź Bezpiecznie" znaleźć można przede wszystkim na naszym profilu na Facebooku (przy okazji zachęcamy do jego polubienia). Jednym z głównych planów na rok 2016 jest stworzenie profesjonalnej strony internetowej Fundacji oraz kontynuacja Kampanii Społecznej "Oświeceni".
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry