Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
logo

NOWE NA STRONIE:
PRODUKTY | Philips wprowadza na rynek ksenony D8S
TESTY | Plusy i minusy - Ograniczenia w polu widzenia | Ford Edge
WYDANIE NA WEEKEND | Toyota Safety Sense, VW Caddy, Drogi, F1, Kia Cup

TESTY

www.jedz-bezpiecznie.pl

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

POLECAMY

Dekada BRD 2011-2020

SERWISY

Wydanie na weekend

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

Praca w motoryzacji

 
Statystyki policyjne | Wakacje 2016

Alarmujące dane z polskich dróg!
01-09-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że minione wakacje na polskich drogach były o wiele tragiczniejsze niż przed rokiem. Już po wstępnych danych policji widać też, że od stycznia do sierpnia zginęło więcej osób niż przed rokiem.

Od kilku lat systematycznie poprawia się bezpieczeństwo na polskich drogach. Szczególnie ważnym i miarodajnym dowodem są spadki liczby ofiar śmiertelnych. W 2015 roku, po raz pierwszy przynajmniej od 1975 roku, nie przekroczyła ona granicy 3 tysięcy osób (czytaj także: Spadła liczba zabitych, ale wciąż najczęściej giną piesi!). Jednak już po ośmiu miesiącach tego roku widać, że sytuacja zmienia się na gorsze. Według wstępnych danych policji w tym okresie zginęło 1756 osób! Liczba ofiar znacznie zwiększy się - według obowiązujących przepisów ostateczny bilans miesiąca następuje po upływie kolejnych 30 dni. Dla porównania od stycznia do sierpnia 2015 roku na polskich drogach zginęło 1749 osób.

Statystyki wypadków pokazują również, że wakacje - obok okresu jesienno-zimowego - są najniebezpieczniejszymi miesiącami roku. I znów według wstępnych danych policji podczas minionych właśnie wakacji zginęło 493 osób (rok wcześniej 522 osób), a te dane jeszcze znacznie wzrosną. W lipcu doszło do 3012 wypadków, w których poszkodowanych było 3791 osób, a 219 poniosło śmierć (nie ma jeszcze ostatecznego podsumowania). Z kolei w sierpniu było 3139 wypadków, 3906 rannych i aż 274 zabitych.

Już teraz oznacza to, że sierpień był najtragiczniejszym miesiącem 2016 roku na polskich drogach. Najwięcej osób (16) zginęło w piątek 26 sierpnia, poprzednio takie dni były 27 maja i 26 marca. O jedną ofiarę mniej było w niedzielę 14 sierpnia. Najtragiczniejszym dniem tego roku na polskich drogach jest 28 maja - 17 zabitych.

O wiele bardziej optymistyczne dane dotyczą akcji "Bezpieczny autokar - wakacje 2016". W ciągu tych dwóch miesięcy Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała blisko 1500 autokarów wiozących dzieci na letni wypoczynek. W ich wyniku wystawiono 360 mandatów, zatrzymano 70 dowodów rejestracyjnych, do dalszego ruchu niedopuszczono 12 pojazdów i ujawniono jednego nietrzeźwego kierowcę. Pomimo to było lepiej niż w latach poprzednich.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry