Untitled Document
magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Dziecko w Skodzie Scala - wyposażenie samochodu
Z RYNKU | Blisko sto tysięcy mniej nowych rejestracji
TESTY | Pierwsze wrażenia - Przeskalowana Skoda

www.jedz-bezpiecznie.pl
#ZostańWGarażu

www.jedz-bezpiecznie.pl

TESTY

Dokument bez tytułu

SERWISY

Wydanie na weekend

Najczęściej czytane

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo dzieci

Przepisy ruchu drogowego

Doskonalenie techniki jazdy

Salon samochodowy

Polskie drogi

Wywiady

Testy zderzeniowe Euro NCAP

Akcje przywoławcze do serwisów

Technika

Produkty

Porady

Ubezpieczenia

Z rynku

Wydarzenia

Sport

 
Projekty i nowelizacje | Ustawa o kierujących pojazdami

Dodatek do CEPIK 2.0
24-04-2017 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Od dziś wszyscy posiadacze prawa jazdy mogą skorzystać z nowej e-usługi. Po uwierzytelnieniu swojej tożsamości na rządowym portalu obywatel.gov.pl otrzymamy informację o stanie punktów karnych.

Nowa e-usługa została udostępniona w ramach - zapowiadanego od wielu lat - zmodernizowanego systemu informatycznego CEPIK 2.0. Dzięki niej każdy kierowca może samodzielnie sprawdzić swoje konto aktywnych punktów karnych. Do tej pory (procedura ta obowiązuje nadal) uzyskanie tych informacji wiązało się z dokonaniem opłaty (17 złotych) na konto lub bezpośrednio w urzędzie gminy bądź miasta, a następnie z wizytą na komisariacie policji. Na życzenie kierowcy jest też wydawane urzędowe zaświadczenie o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Według ustawodawcy, takiego dokumentu może od nas wymagać np. pracodawca przed udostępnieniem samochodu służbowego.

Teraz stan aktywnych punktów karnych każdy kierowca może sprawdzić także poprzez stronę www.obywatel.gov.pl Ale do dostępu do tych danych potrzebny jest Profil Zaufany eGO, który trzeba "wyrobić" poprzez stronę www.pz.gov.pl lub logując się na swoim koncie w banku (na razie jest to opcja tylko dla klientów PKO BP, Inteligo, ING, Envelo i Millennium Bank).

W wyniku naszego zapytania otrzymamy informację o sumie punktów karnych z wyszczególnieniem poszczególnych naruszeń - w tym dacie, miejscu, kierowanym wówczas pojeździe oraz przypisanych punktach. Dane te aktualizowane są w systemie raz dziennie, zaś ich pobranie jest bezpłatna.

Uzyskane informacje można zapisać w postaci pliku pdf i wydrukować, ale jak podkreśla MSWiA, nie mają one mocy urzędowej. Jeśli potrzebne nam będzie takie potwierdzenie (np. w sprawach sądowych) to musimy skorzystać z dotychczasowej drogi, czyli wpłata do urzędu i wizyta na komisariacie policji.

Obecnie kierowca za popełnione wykroczenie na drodze może być ukarany mandatem i dodatkowymi punktami. Ich limit dla "starych kierowców" wynosi 24, zaś przekroczenie wiąże się ze skierowaniem na egzamin sprawdzający kwalifikację do kierowania pojazdami mechanicznymi oraz badania psychologiczne. Niezaliczenie równoznaczne jest z utratą prawa jazdy. Wyjątkiem są "młodzi stażem" kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy, w ich przypadku limit wynosi 20 punktów karnych.

Punkty karne anulowane są po upływie roku od dnia ich nałożenia. Nie dotyczy to jednak osób, które przekroczyły obowiązujące limity i zostały skierowane na wspomniany egzamin. Nadal można też zmniejszyć liczbę aktywnych punktów poprzez udział w specjalnym szkoleniu organizowanym przez WORD-y. Jego ukończenie równoznaczne jest z usunięciem 6 "najstarszych" punktów i można się o to starać nie częściej niż raz na pół roku.

I jeszcze wyjaśnienie, dlaczego podkreślamy "aktywne" punkty karne. Ustawodawca stosuje też pojęcie "tymczasowych punktów karnych", które dotyczą naruszeń przepisów, za które odmówiliśmy przyjęcia mandatu, a sprawa czeka na orzeczenie sądu.

Ostateczne wdrożenie systemu CEPIK 2.0 było już kilkakrotnie przekładane (czytaj także: PRAWO | Posłowie zmieniają prawo). Obecnie, zgodnie z nowelizacją "Ustawy o kierujących pojazdami" podpisaną Prezydenta RP z dnia 8 grudnia 2016 roku, zmieniono ostateczny termin z 1 stycznia 2017 na 4 czerwca 2018 roku. Z kolei MSWiA zapowiada, że dodanie do niego kolejnych e-usług dla kierowców nastąpi jeszcze w październiku i grudniu 2017 roku oraz w marcu, maju i lipcu 2018 roku. Będą to odpowiednio: "mój pojazd" - szczegółowe informacje o pojazdach, "uprawnienia kierowcy" - szczegółowe informacje o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii, "udostępnij swoje dane pracodawcy" - możliwość przekazania pracodawcy osobistych danych z CEPIK, "sprawdź punkty szkołę jazdy i instruktora" - możliwość sprawdzenia online ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin oraz "przypominaj o terminach|" - powiadomienia sms/mail o terminach wykonania badań technicznych pojazdu lub lekarskich kierowcy czy końca ważności polisy OC.
 
www.jedz-bezpiecznie.pl

copyright 2002-2020 | polityka prywatności | wydawca: Williana | kontakt | do góry