BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Foteliki samochodowe | Testy

26 fotelików dziecięcych pod lupą ADAC

02-06-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: ADAC

W tegorocznych testach fotelików dziecięcych przedstawiciele ADAC zwracają uwagę przede wszystkim na osiągnięte wyniki. Żaden z nich nie otrzymał noty niedostatecznej.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI - 26 fotelików dziecięcych pod lupą ADAC

Niemiecka organizacja ADAC przeprowadziła testy kolejnych 26 modeli fotelików dziecięcych. Oceniane są w pięciu kategoriach - bezpieczeństwo, montaż, ergonomia, toksyczność i czyszczenia.

Do oceny końcowej zliczane są tylko trzy pierwsze. Mają one także inną wagę. Bezpieczeństwo to 50 proc., montaż 40 proc. i ergonomia to 10 proc.

Pomimo to, że tylko jeden z fotelików otrzymał ocenę bardzo dobrą, przedstawiciele ADAC mają powód do zadowolenia. Najniżej oceniony model uzyskał 3,7 pkt., czyli mierny. Tylko 0,2 punktu dzieliło go od noty dostatecznej.

ADAC przyjrzało się także dwóm modelom fotelików, które skierowane są do osób korzystających z wypożyczenia samochodu na godziny. Ich składana konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca w domu, a podczas transportu są łatwe do przenoszenia. To modele Chicco Fold & Go i-Size oraz Mifold Hifold Fit and Fold Booster. Oba te foteliki dostępne są na polskim rynku i postaramy się im przyjrzeć w najbliższym czasie.

Najdroższym z testowanych fotelików ADAC był BeSafe iZi Twist B, który na rynku niemieckim kosztuje 700 euro. Fotelik z najwyższą notą, Silver Cross Dream na bazie Isofix Dream i-Size Base kosztuje 500 euro. Najtańszym i zarazem najniżej ocenionym był Osann Flux Plus (montowany za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa), za który trzeba zapłacić 75 euro.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI - Wyniki testów ADAC z 2020 roku