PRODUKTY

Foteliki samochodowe | Akcja serwisowa Recaro

Ważna informacja dla posiadaczy fotelików dziecięcych Recaro!

23-08-2017 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Recaro

Recaro - producent samochodowych fotelików samochodowych dla dzieci poinformował o wadliwych partiach modeli Zero.1 i Optia oraz bazy Recaro Fix. Ich posiadacze objęci są programem bezpłatnej wymiany.

PRODUKTY | Foteliki samochodowe dla dzieci Recaro - akcja serwisowa

Fotelik Recaro Zero.1 przeznaczony jest dla dzieci od urodzenia do osiągnięcia wagi 18 kg lub wzrostu 105 cm (do około 4,5 roku życia). Na rynku oferowany jest w dwóch wersjach - starszej opracowanej wg. standardu ECE R44/04 i nowszej ECE129 (i-Size). Fotelik zintegrowany jest z bazą Isofix, dzięki możliwości obrotu skorupy o 360 stopni dzieci mogą podróżować tyłem do kierunku jazdy (co jest zalecane maksymalnie jak najdłużej), a później przodem.

PRODUKTY | Fotelik samochodowy dla dzieci Recaro Zero.1 ze zintegrowaną bazą Isofix - akcja serwisowa

Wykryta wada dotyczy modelu i-size, w którym "w określonych fotelikach pasy, które trzymają dziecko w fotelu, w pewnych warunkach mogą się poluzować. To z kolei mogłoby hipotetycznie doprowadzić do pogorszenia bezpieczeństwa w przypadku, kiedy fotelik jest skierowany przodem do kierunku jazdy. Rozluźnienie pasów jest spowodowane błędem w produkcji elementu do regulacji pasa. Ten błąd dotyczy modelu Recaro Zero.1 z wyraźnie określonej partii produkcyjnej".

Według powiadomienia przesłanego do UOKiK, wadliwa partia fotelików Recaro Zero.1 i-size otrzymała numery seryjne: KS01022139-KS01024461, KS0128355, KS01035954-KS01039574 i KS01048736-KS01049087.

W przypadku posiadania fotelika Recaro Zero.1 i-Size o jednym z wymienionych numerów seryjnych, firma bezpłatnie wymieni go na nowy produkt. Według cytowanego już komunikatu prasowego "Do czasu otrzymania nowego fotelika, posiadany fotelik powinien być używany wyłącznie w położeniu tyłem do kierunku jazdy".

PRODUKTY | Fotelik samochodowy dla dzieci Recaro Optima - akcja serwisowa

Z kolei fotelik Recaro Optia przeznaczony jest dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (9 miesięcy - 4 lata). Jest on montowany wyłącznie przodem do kierunku jazdy na bazie Isofix. I właśnie w połączeniu z nią odkryto wadę: "w testach dynamicznych przeprowadzonych w ramach testów porównawczych firmy Stiftung Warentest fotelik oddzielił się od bazy Isofix".

Po otrzymaniu tej informacji firma Recaro "przeprowadziła między innymi statyczne i dynamiczne testy. We wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych testach przeprowadzonych w akredytowanych placówkach badawczych - w warunkach znacznie przekraczających wymagania stawiane przez prawo - zgłoszony problem nie wystąpił". Pomimo uzyskania pozytywnych wyników firma Recaro "zdecydowała się˝ wstrzymać dostawy fotelików Recaro Optia i zaprzestaje ich dalszej sprzedaży. Postanowiono wymienić wszystkie foteliki Recaro Optia pomimo, że opisany problem nie powtórzył się w bardziej wymagających testach (...)".

Bezpłatna wymiana dotyczy wszystkich egzemplarzy fotelika Recaro Optia. W zamian producent oferuje model Optifix lub Young Sport Hero lub Monza Nova IS. Foteliki Recaro Optia zostały wycofane ze sprzedaży.

PRODUKTY | Baza Recaro Fix - akcja serwisowa

W międzyczasie - akcją wymiany ogłoszono 11 sierpnia 2017 roku - znaleziono przyczynę oddzielenia się fotelika Optia od bazy Recaro Fix. "W warunkach testowych ze szczególnie dużym obciążeniem, znacznie wykraczających poza dopuszczalną normę, może się zdarzyć, że podczas użytkowania produktów z tej serii w kombinacji z fotelikiem Optia dojdzie do deformacji drążków łączących bazę Recaro Fix z fotelikiem. Możliwym skutkiem deformacji jest ewentualnie odłączenie się fotelika od bazy przy bardzo silnym obciążeniu".

Wykryta wada dotyczy wyłącznie baz Recaro Fix o numerach seryjnych od ER01000000 do ER01017825. Wymienione produkty podlegają bezpłatnej wymianie.

Co ważne, baza ta może być używana również z fotelikiem Recaro Privia. Pomimo, że w takiej konfiguracji nie stwierdzono możliwości wadliwego połączenia, to jej użytkownikom również zaleca się bezpłatną wymianę bazy Recaro Fix.

Procedura wymiany wadliwych fotelików Recaro Zero.1 i-size i Recaro Optia oraz bazy Recaro Fix prowadzona jest za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie safety.recaro-cs.com W Polsce informacji związanych z akcją udziela oficjalny dystrybutor, firma Logis (tel. 46 814 73 88).