POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Działania na rzecz BRD | Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego

Oto Partnerzy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019

22-11-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Od dekady Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego organizuje ogólnopolski konkurs Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wyróżniane są w nim osoby i podmioty działające na rzecz brd lokalnie, jak i w skali kraju.

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019 - zwycięzcy 10. edycji konkursu

Dziś z grona nominowanych do 10. edycji konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego poznaliśmy zwycięzców w kategoriach Organizacja Pozarządowa, Instytucja Publiczna, Firma, Media i Osoba Roku.

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019 - Andriej Sirowackij

Przed ogłoszeniem wyników uhonorowano Andrieja Sirowackija. Przypomnijmy, to kierowca ciężarówki, który 9 czerwca 2019 roku uratował z płonącego auta kobietę i dwójkę dzieci. Do zdarzenia doszło na autostradzie A6 pod Szczecinem. W wyniku karambolu ciężarówki i sześciu samochodów osobowych, ranne zostały 22 osoby, a sześć, w tym trójka dzieci, poniosło śmierć na miejscu. Andriej Sirowackij wraz z rodziną pochodzi z Ukrainy, od trzech lat mieszka i pracuje w Polsce, niedawno wszyscy otrzymali obywatelstwo naszego kraju.

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019 - Ogranizacja Pozarządowa Roku - Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów Senior

Zwycięzcą w kategorii Ogranizacja Pozarządowa Roku zostało Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów Senior w Małogoszczu (woj. świętokrzyskie). Kapituła konkursu doceniła prowadzone przez nie zajęcia edukacyjne "Zdrowy i bezpieczny powrót do szkoły. Emeryci - dzieciom".

Pozostali nominowani to Fundacja Zapobiegania Wypadkom Drogowym i Grupa Ratownicza Nadzieja.

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019 - Instytucja Publiczna Roku - OSP Czerna i OSP Ujazd Górny

Instytucją Publiczną Roku zostały dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej - Czerna (woj. małopolskie) i Ujazd Górny (woj. dolnośląskie). Obie stacjonują w pobliżu autostrady A4, stąd też często wzywane są do zdarzeń na tej drodze. I niejednokrotnie strażacy napotykali na problemy z szybkim dojazdem na miejsce, co też zaowocowało pomysłem na działania edukacyjne związane z tworzeniem Korytarza życia. Ich efektem są wprowadzone właśnie (od 5 grudnia) przepisy regulujące zachowanie kierowców w takich sytuacjach.

W gronie nominowanych znalazł się Urząd Transportu Kolejowego i Zespół Szkół w Czchowie (woj. małopolskie).

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019 - Firma Roku - Compensa

Nagrodę Firma Roku otrzymała Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. za aktywne promowanie wartości jaką jest bezpieczeństwo na drodze. Drugim nominowanym było Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Oba podmioty łączy współpraca przy ogólnopolskiej kampanii społecznej Bezpieczna autostrada. W jej ramach, przez kilka lat, zorganizowano kilkadziesiąt spotkań w różnych częściach kraju, podczas których poruszano kwestie bezpiecznego zachowania się na autostradach, zdarzeń drogowych i udzielania pierwszej pomocy.

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019 - Media Roku - W akcji TVP Info

Media Roku to program W akcji emitowany w TVP Info. Jest to cykl reportaży poświęconych pracy służb ratunkowych oraz kompilacja nagrań z kamerek pokładowych nadesłanych przez kierowców (widzów).

Pozostali nominowani w tej kategorii to magazyn Transport Polski i tygodnik internetowy prawodrogowe.pl

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019 - nagroda specjalna - prawodrogowe.pl

Kapituła konkursu postanowiła jednak przyznać nagrodę specjalną portalowi prawodrogowe.pl za wykonywaną codziennie pracę na rzecz brd i upowszechnienie zachodzących zmian w przepisach o ruchu drogowym.

Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019 - nagroda specjalna - prawodrogowe.pl

W ostatniej kategorii - Człowiek Roku - wyróżniono Monikę Folwarczny, instruktorkę i wykładowczynię nauki jazdy i jednocześnie tłumaczkę biegłą języka migowego. Połączenie tych dwóch działalności pozwoliło na stworzenie zajęć z brd, jak i programu szkolenia na kierowcę wśród osób niesłyszących. Znamienna była forma podziękowania, które w całości zostało przedstawione za pomocą gestów i mimiki. W ten sposób każdy z uczestników gali mógł przekonać się, jak czuje się osoba niesłysząca, pozbawiona kontaktu słuchowego z otaczającym nas światem. W rewanżu wszyscy zamiast tradycyjnych oklasków odpowiedzieli uniesionymi rękoma i wykonaniem gestów przypominających wkręcanie żarówki.

Do tej nagrody nominowani byli: Mariusz Gzyl (Radio Kierowców) i Grzegorz Żmuda (ratownik medyczny).

Wszystkim nominowanym do konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019 serdecznie gratulujemy. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, którego Partnerem Wspierającym jest Fundacja Jedź Bezpiecznie.