POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Działania na rzecz BRD | Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze"

Bezpiecznie na drogach

15-06-2015, tekst: Maciej Kalisz, foto: archiwum

Końcówka roku szkolnego to doskonały moment na przypomnienie o zasadach poruszania się po drodze. Okazją do przeprowadzenia kolejnych Warsztatów Edukacyjnych „Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze” był piknik informacyjny zorganizowany przez CANARD.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Piknik informacyjny Bezpiecznie na drogach, CANARD

CANARD, czyli Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym, jest częścią Inspekcji Transportu Drogowego. Obie instytucje kojarzone są z systemem stacjonarnych i mobilnych fotoradarów, czyli tematem bardzo nielubianym przez polskich kierowców. Pamiętajmy jednak, że niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to wciąż jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych w Polsce, w większości tych śmiertelnych.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | edukacja dzieci, warsztaty, Jedź Bezpiecznie

Dzieci są bacznymi obserwatorami i naśladowcami dorosłych. Dawane przez nas złe przykłady staną się w przyszłości nawykami, które będzie im trudno zmienić. Wspólne rozwiązywanie testów z bezpiecznego zachowania się na drodze przez najmłodszych i ich rodziców (którzy zawsze będą dla nich największym autorytetem) sś jednym z podstawowych celów naszych Warsztatów Edukacyjnych.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Warsztaty Edukacyjne Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze

Od 15 maja tego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Niestety, już dzisiaj wiemy, że jeszcze bardziej zagmatwały wiedzę dorosłych w tym zakresie. Zarówno w kwestii montażu, jak i doboru fotelików samochodowych. Chociaż to od lat stały punkt naszych Warsztatów Edukacyjnych z tyloma pytaniami i wątpliwościami jeszcze się nie spotkaliśmy.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | warsztaty z doboru i montażu fotelików samochodowych dla dzieci

Organizatorzy pikniku "Bezpiecznie na drogach" zapewnili uczestnikom dojazd własnym samochodem do miejsca naszych Warsztatów Edukacyjnych. Pozwoliło to na rozwianie wątpliwości, a nawet udzielenia porad, w konkretnym samochodzie z używanymi w nim fotelikami dziecięcymi.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | wspólne zajęcia dzieci z rodzicami, Warsztaty Edukacyjne Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze

Przy rozwiązywaniu testów rodzice pomagają dzieciom, ale też i często to dzieci korygują błędne odpowiedzi dorosłych. Przykład? Czy przez przejście dla pieszych można przejechać rowerem?

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | kamizelka to jeden z najpopularniejszych elementów odblaskowych

Element odblaskowy to w wielu sytuacjach jedyna ochrona pieszego na drodze. Zbliżają się wakacje, trzeba więc pamiętać o noszeniu go po zmroku poza obszarem zabudowanym. Chociaż przepis ten obowiązuje do końca sierpnia ubiegłego roku wielu dorosłych nie miało o tym pojęcia.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | rozmowa na temat używania elementów odblaskowych

Jeśli mamy taką opaskę najlepiej założyć ją na wysokości kostki nogi niż na ramieniu. Światła samochodu oświetlają drogę i to na nią pada pada wzrok kierowcy.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Piknik informacyjny Bezpiecznie na drogach, występ zespołu Piersi

"Lekkości" tematyce pikniku nadał wysęp zespołu Piersi...

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Prace dzieci - Warsztaty Edukacyjne Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze

Blisko sto testów rozwiązanych wspólnie przez dzieci i rodziców, niezliczone pytania i praktyczne ćwiczenia z montażu fotelików samochodowych jak zwykle są dla nas największą wartością Warsztatów Edukacyjnych "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze". Naszymi Partnerami byli: spółka Tramwaje Warszawskie i Autowest - autoryzowany diler Hondy. Dziękujemy!