POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Działania na rzecz BRD | Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze"

Na bezpieczny początek wakacji

30-06-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Wakacje to okres wzmożonego ruchu na drogach, co pociąga za sobą wzrost wypadków, poszkodowanych i ofiar śmiertelnych. Według danych policji to najtragiczniejsze miesiące w skali całego roku.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Warsztaty Edukacyjne Bezpiecznie dziecko w podróży i na drodze w Skierniewicach

Do licznych apeli o rozwagę na drodze w praktyczny sposób przyłącza się również nasza Fundacja "Jedź Bezpiecznie". Podczas wakacji uczestniczyć będziemy w wielu akcjach, pierwsze Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze" poprowadziliśmy podczas Plażowego Pikniku Rodzinnego nad Zalewem Zadębie w Skierniewicach.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | zajęcia z doboru i montażu fotelików samochodowych dla dzieci

Jako środek transportu i model do demonstracji montażu fotelików dziecięcych posłużył nam Fiat 500 w wersji Sport. W tym 4-osobowym aucie zmieści się rodzina z dwójką dzieci. W 2007 roku auto zdobyło maksymalną ocenę 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | testy z wiedzy brd dla dzieci i rodziców

Dla dzieci przygotowaliśmy testy z wiedzy o bezpieczeństwie na drodze. Do pomocy w ich rozwiązaniu zachęcaliśmy rodziców i opiekunów - ale i tak to najmłodsi jako pierwsi wskazywali prawidłowe odpowiedzi.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Warsztaty Edukacyjne Bezpiecznie dziecko w podróży i na drodze, Jedź Bezpiecznie

Pomimo nie najlepszej pogody frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Każde dziecko uczestniczące w teście otrzymało od nas prezent przypominający o zachowaniu szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych. Przekazaliśmy je w imieniu PKP Polskie Linie Kolejowe, organizatora kampanii „Bezpieczny przejazd”.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | alkogogle

Kolejne nasze działania - postrzeganie świata „po spożyciu” alkoholu - skierowane były do osób dorosłych. Prowadząca piknik, Dominika Dawidowicz, miała spore problemy z odczytaniem scenariusza.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | alkogogle

Także DJ, po założeniu alkogogli, nie mógł wypełnić swoich obowiązków.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | jazda samochodem w alkogoglach, nietrzeźwi kierowcy

Skierniewicki WORD przygotował prosty - dla trzeźwego kierowcy - tor przeszkód. Po założeniu alkogogli (2 promile) bezbłędny przejazd okazywał się niemożliwy.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | testy dla dzieci, warsztaty edukacyjne, Jedź Bezpiecznie

Testy z wiedzy o BRD przeznaczone były dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Spośród 100 uczestników prawie wszyscy prawidłowo odpowiedzieli na zadane pytania - największym wyzwaniem były te związane z jazdą na rowerze.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | pojemność bagażnika Fiat 500

Pojemność bagażnika Fiata 500 to zaledwie 182 litry. Sporym wyzwaniem miało być spakowanie naszych rzeczy na piknik.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Warsztaty Edukacyjne, Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze, Jedź Bezpiecznie

W praktyce wszystko zmieściło się w jego wnętrzu + 2 foteliki (grupa 0/0+ i 1) na jednym z miejsc kanapy i 3 dorosłych pasażerów. Podziękowania dla Fiata Auto Poland za użyczenie samochodu.