strona główna
Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Z Andrzejem Grzegorczykiem, Sekretarzem Generalnym Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozmawiał Maciej Kalisz

Nie ma żadnej tolerancji dla alkoholu za kierownicą!
03-09-2006, foto: KRBRD, archiwum, rys. archiwum


AlkoGogle to specjalne okulary, których szkła odzwierciedlają pole widzenia osoby pod wpływem alkoholu. Dostępne są w dwóch modelach odpowiadających dawce 0,4-0,6 oraz 0,8-1,5 promila.


Może warto na poziomie kursów na prawo jazdy wprowadzić dodatkowe zajęcia dotyczące np. tragicznych konsekwencji kierowania samochodem po wypiciu alkoholu?

Wiele ośrodków szkolenia kierowców już prowadzi takie zajęcia. Na przykład w Tarnowie uczestnicy kursów na prawo jazdy biorą udział w dodatkowych szkoleniach antyalkoholowych. W ramach pilotażowego programu realizowanego w czterech największych szkołach jazdy, takie dodatkowe zajęcia trwają dwie lub trzy godziny. Czas ten jest poświęcony na pokazanie realnych niebezpieczeństw, jakie powoduje picie alkoholu przez prowadzących auta. Kandydaci na kierowców nie płacą ani złotówki za dodatkowe lekcje.

Wiele ośrodków szkolenia używa podczas zajęć alkogogli, które symulują stan po spożyciu alkoholu, aby pokazać przyszłym kierowcom jak niebezpieczne jest prowadzenie po pijanemu.

Jednym z działań priorytetowych dla poprawy bezpieczeństwa na drodze wpisanych do programu Gambit 2005 jest wyeliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu. Jakie zadania czekają przed Państwem i kiedy można spodziewać się pierwszych efektów tych działań?

Krajowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2005 zakłada udoskonalenie edukacji i komunikacji ze społeczeństwem w zakresie negatywnej roli alkoholu w wypadkach drogowych poprzez wprowadzenie tego zagadnienia do edukacji szkolnej i szkolenia kierowców oraz poprzez prowadzenie kampanii społecznych.

Obecnie w Ministerstwie Transportu przygotowywana jest Ustawa o kierujących pojazdami, która nałoży obowiązek opracowania nowego programu szkoleń kandydatów na kierowców przez ministra właściwego do spraw transportu, ministra właściwego do spraw wewnętrznych i administracji oraz Ministra Obrony Narodowej.

Liczymy również bardzo, że zwiększy się zakres i rola wychowania komunikacyjnego w szkołach.



Jakie akcje profilaktycznie przeciwdziałające kierowaniem pojazdem pod wpływem alkoholu przeprowadziła Krajowa Rada w czasie tegorocznych wakacji?

Mając na uwadze, że największą skuteczność przedsięwzięć w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmiany postaw i zachowań użytkowników dróg można uzyskać łącząc akcje o charakterze edukacyjnym z działaniami Policji, Krajowa Rada  Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opracowała kalendarz ogólnopolskich akcji informacyjno-prewencyjnych ukierunkowanych na najważniejsze zagadnienia, takie jak: prędkość, alkohol, pasy, foteliki dla dzieci, niechronieni użytkownicy dróg (piesi, rowerzyści, dzieci) oraz widoczność na drodze. Wszystkie planowane kampanie przebiegać będą pod wspólnym logotypem "Włącz myślenie". Pierwszą z cyklu była kampania "Ostatni wyskok".

Aby ograniczyć problem pijanych kierowców w Polsce,  Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wraz z partnerami, przygotowała ogólnopolską kampanię "Piłeś – nie prowadź!". Celem tej kampanii było wykształcenie nawyku nie wsiadania za kierownicę po spożyciu alkoholu i wyboru alternatywnego środka transportu.

Nie ma żadnej metody, która pozwalałaby określić ilość alkoholu, jaką można wypić, aby nie przekroczyć dozwolonej zawartości alkoholu we krwi (0,2 promila) oraz nadal prowadzić bezpiecznie. Jedyne bezpieczne rozwiązanie to nie pić, jeżeli planuje się prowadzić; nie proponować alkoholu osobie, która zamierza prowadzić i nie dawać się namówić do jazdy samochodem z kierowcą, który pił alkohol.

Koncept kreatywny kampanii opierał się na tym, że w zaskakujący dla odbiorcy sposób dowiaduje się on o tym, iż bohater wybrał jeden z właściwych alternatywnych sposobów powrotu do domu. Każdemu może się zdarzyć wypicie alkoholu, choćby kilku piw poza domem, u znajomych, w pubie czy w restauracji. Każdy zadaje sobie wtedy pytanie – jak wrócić do domu? Nasza kampania dawała taką odpowiedź. Wskazaliśmy kierowcom rozwiązanie, które mogło uratować nie tylko życie i zdrowie ich samych, ale także innych  uczestników ruchu drogowego. Jeżeli planujemy pić alkohol, to nie prowadzimy samochodu, zamawiajmy taksówkę, skorzystajmy z transportu miejskiego albo prośmy o odwiezienie osobę, która nie piła.

W ramach kampanii "Piłeś - nie prowadź" przygotowaliśmy spot reklamowy, outdoor oraz plakaty i ulotki o charakterze edukacyjnym. Spot emitowany był w sieci kin Cinema City, a także na antenie TVN Turbo. Na terenie wybranych miast Polski zawisło prawie tysiąc billboardów, a mniejsze plakaty pojawiły się w punktach sprzedaży alkoholu.

Bardzo ważnym elementem kampanii była wzmożona kontrola trzeźwości prowadzona przez policję, którzy jednocześnie rozdawali ulotki.

Realizacja tej kampanii była możliwa tylko dzięki społecznemu zaangażowaniu wielu partnerów - policji, urzędów miejskich, twórców reklam, a nawet producentów alkoholu. Mamy nadzieję, że przyniosła ona dobre rezultaty, podobnie jak pierwsza z tego cyklu. Kampania "Ostatni wyskok", dzięki intensywnym kontrolom drogowym prowadzonym przez funkcjonariuszy policji w czasie jej trwania odniosła spektakularny sukces zmniejszenie ofiar śmiertelnych na drogach i wzrost zapinania pasów bezpieczeństwa przez  podróżujących. Wspomnę jeszcze tylko, że jest ona podwójnie nominowana do nagrody EFFIE 2006.

Dziękuję za rozmowę.


Ujawnione przypadki kierowania pojazdów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w 2006 roku (KK. art. 178a, § 1 i 2) - źródło policja.gov.pl
KSP - obejmuje Komendę Stołeczną Policji wraz z podległymi jej Komendami Powiatowymi Policji.


<<- strona 1

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry