include"menu_lewe.php"; ?> |
|
PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO |
Aktualności
Nowelizacja Ustawy o kierujących pojazdami
25-08-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum
Z nowelizacji ustawy najbardziej ucieszyli się posiadacze prawa jazdy kategorii B. Ale to nie jedyne zmiany, a część z nich wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy.

26 czerwca, po poprawkach Senatu, uchwalono ostateczne zmiany w Ustawie o kierujących pojazdami (z 5 stycznia 2011, poprzednia nowelizacja z 19 stycznia 2013). 16 lipca podpisał ją Prezydent Bronisław Komorowski, a osiem dni później tekst opublikowany został w Dzienniku Ustaw 2014 poz. 970. Tym samym większość zmian obowiązuje po upływie 30 dni, a więc od 24 sierpnia.
Najważniejsze - i przez wielu najbardziej oczekiwane zmiany - obejmują posiadaczy prawa jazdy kat. B (można się o nią ubiegać od 18 roku życia). Po 3 latach od jego uzyskania mogą oni kierować motocyklem do pojemności 125 cm3 bez zdawania jakiegokolwiek egzaminu.
Tym samym zrównano te uprawnienia z kategorią A1 (od 16 roku życia). Do tej pory kat. B pokrywała się jedynie z AM, czyli umożliwiała kierowanie także motorowerem (pojazd napędzany silnikiem spalinowym do 50 cm3 lub w silnikiem elektrycznym o mocy do 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h) i czterokołowcem lekkim (pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy również do 45 km/h).
Motocykl do pojemności 125 cm3 nie może mieć więcej mocy niż 11 kW (15 KM), a jej stosunek do masy własnej nie może przekraczać 0,1 kW na kg. Nie ma przy tym - co wcześniej proponowano - rozgraniczenia na skrzynię automatyczną i manualną.
Ale to nie jedyne zmiany w obrębie uprawnień. Z zapisu D1+E wykreślono "zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 ton" pozostawiając dalszy zapis czyli zespół "pojazdów składający się z pojazdu ciągnącego określonego w prawie jazdy kategorii D1 i przyczepy".
Zmiany obejmują także tryb wydawania, wymiany i przywracania zawieszonych uprawnień do kierowania pojazdami, w tym wprowadza obieg informacji w bazie Europejskiej Sieci Praw Jazdy. Precyzyjniej określono też wymagania odnośnie ośrodków szkolenia i instruktorów. Część z nich obowiązywać będzie jednak od 25 października (90 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw).
Kolejne, ważne zmiany, określają m.in. przypadki zwolnienia z egzaminu wewnętrznego, te wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2015 roku.
|
|
|
include"menu_prawe.php"; ?> |