PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO
Aktualności

MSW przesuwa w czasie część zmian w ustawie o kierujących
04-01-2013 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

19 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące kierujących pojazdami mechanicznymi. Jednak już dziś wiadomo, że część z nich zostanie wprowadzona później.



Zmiany wdrażane są na podstawie wytycznych dyrektywy Unii Europejskiej nr 2006/126/WE. Obejmą one m.in. nowe kategorie praw jazdy AM i A2, ujednolicenie wydawanych w Polsce praw jazdy do wzoru unijnego oraz nowe zasady przeprowadzania na nie egzaminu. Z tymi ostatnimi wiążą się spore rewolucje, które spowodowały, że w ostatnich tygodniach ośrodki szkolenia cieszyły się bardzo dużą popularnością.

Ale nie wszystkie planowane zmiany wejdą w życie od 19 stycznia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tłumaczy to brakiem możliwości scalenia danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK) i PESEL z jednoczesnym monitorowaniem wykroczeń każdego kierowcy w bazie punktów karnych.


I tak na razie nie będzie okresu próbnego dla nowych kierowców (8 miesięcy jazdy samochodem oznaczonym "zielonym listkiem"), zakazu przekraczania w tym czasie prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na drogach ekspresowych i autostradach, zakazu podejmowania pracy lub osobistego prowadzenia działalności gospodarczej w charakterze kierowcy (kat. B) oraz obowiązku odbycia pomiędzy 4 i 8 miesiącem okresu próbnego kursu doszkolającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia z zagrożeń w ruchu drogowym.

W związku z tym nie będzie również kursu reedukacyjnego dla kierowców, którzy w okresie próbnym popełnili dwa wykroczenia, a osobom z trzema wykroczeniami lub jednym przestępstwem nie będą cofane uprawnienia.


Wprowadzenie tych zmian ma umożliwić nowy system informatyczny CEPIK 2.0, który wdrożony zostanie dopiero w 2016 roku. Od tego też roku żołnierze, policjanci, strażacy, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu etc. zobowiązani będą do odbycia kursu w zakresie kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Dziś wystarczy do tego jedynie prawo jazdy.

czytaj także:
· Teoria na prawo jazdy po nowemu
· 14-latkowie za kierownicą
· Dłuższa procedura uzyskania nowego prawa jazdy
· Prawo jazdy przed 18 rokiem życia