TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Renault Kadjar facelifting 2018

Dziecko w Renault Kadjar - foteliki i wózki

26-11-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W Renault Kadjar bez żadnych problemów zamontowaliśmy wszystkie, wykorzystywane w naszych testach, foteliki dziecięce. W próbach z pakowaniem wózków do bagażnika pozostawiliśmy podłogę w górnym położeniu.

Testy - próby z fotelikami dziecięcymi Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Foteliki dziecięce użyte w teście Renault Kadjar:

- grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 1 Britax-Romer model Trifix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

- grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - próba z fotelikiem dziecięcym Maxi-Cosi, tyłem do kierunku jazdy

Odłączenie przedniej poduszki powietrznej pasażera umożliwia ustawienie na tym miejscu fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy. W Renault Kadjar można go zamontować wyłącznie za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Ma on regulowaną wysokość, zaś siedzisko fotela można przedłużyć.

Podczas próby z wykorzystaniem fotelika Maxi-Cosi Pebble Plus nie napotkaliśmy żadnych problemów.

Podgrzewane fotele to opcja (Pakiet zima), wymagająca dopłaty 1600 złotych.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - miejsce na nogi, kanapa

Ustawienie z przodu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga obniżenia całości i maksymalnego odsunięcia od kokpitu. Przy takim ustawieniu osoba dorosła siedząca z tyłu nie powinna narzekać na brak miejsca na wysokości kolan.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - próba z fotelikiem dziecięcym Maxi-Cosi, tyłem do kierunku jazdy

W Renault Kadjar mocowania Isofix (i-Size) znajdują się tylko na skrajnych miejscach kanapy. Każdy punkt na plastikową nakładkę, co ułatwia i przyspiesza wsuwanie szyn fotelika.

Podczas mocowania bazy Maxi-Cosi 2WayFix i rozstawiania nogi stabilizującej nie stwierdziliśmy żadnych trudności.

Wysokie zawieszenie auta oraz szeroko otwierana druga para drzwi ułatwiają wkładanie i wyjmowanie fotelika z kabiny pasażerskiej.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - miejsce na nogi, przód

Ustawienie na kanapie fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy wymaga dosunięcia fotela pasażera do kokpitu. Pomimo to osoba dorosła siedząca z przodu nie powinna narzekać na brak miejsca na wysokości kolan.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - próba z fotelikiem dziecięcym Maxi-Cosi, tyłem do kierunku jazdy

Bazę Maxi-Cosi 2WayFix można wykorzystać także do montażu fotelika 2WayPearl. W pozycji tyłem do kierunku jazdy zachowujemy te same zasady co przy nosidełku. Szeroko otwierane drzwi i wysokie nadwozie ułatwia wykonanie wszystkich czynności związanych z przygotowaniem dziecka do podróży.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - próba z fotelikiem dziecięcym Maxi-Cosi, przodem do kierunku jazdy

Fotelik Maxi-Cosi 2WayPearl można na tej samej bazie obrócić także przodem do kierunku jazdy (zalecamy jednak możliwie najdłuższe korzystanie z pozycji tyłem). Przy tej konfiguracji bez przeszkód mogliśmy regulować kąt pochylenia skorupy fotelika.

Wykorzystywane przez nas elementy Maxi-Cosi jak i kanapa Renault Kadjar zostały przystosowane do standardu i-Size.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - próba z zapięciem top-tether fotelika dziecięcego

Z uwagi na długi bagażnik auta, klamrę pasa top-tether najwygodniej zapiąć od strony kabiny pasażerskiej. Oparcia (dzielone fabrycznie w proporcji 1/3-2/3) można złożyć od strony kanapy.

W wersji wyposażenia Easy Life i Intens także za pomocą dźwigienek umieszczonych w nadkolach w przestrzeni bagażowej.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - próba z fotelikiem dziecięcym Britax-Romer

Plastikowe prowadnice Isofix ułatwiają także wsunięcie grubszych szyn fotelika Britax-Romer TriFix. Konstrukcja fotelika dobrze pasowała do wyprofilowań kanapy auta. Mogliśmy bez przeszkód regulować kąt pochylenia skorupy w pełnym zakresie.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - próba z fotelikiem dziecięcym Recaro

Podstawa fotelika Recaro Monza Nova 2 Seatfix nie zakrywała zamka do wpięcia samochodowego pasa bezpieczeństwa, z którego korzysta także dziecko. Wcześniej, dla lepszego opacia konstrukcji fotelika, wyjęliśmy zagłówek kanapy.

Zmierzona przez nas wysokość od siedziska skrajnego miejsca kanapy do podsufitki (zasłoniętej rolety dachowej) wynosi 94 cm.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - dziecko bez fotelika na środku kanapy

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce przepis zezwalający na przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) poza fotelikiem w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki. Zwracamy na to uwagę w naszych testach, z reguły praktycznie we wszystkich ocenianych samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa).

Renault Kadjar nie jest tu wyjątkiem. Szerokość kanapy to 125 cm. Po zamontowaniu na skrajnych miejscach naszych fotelików Isofix, pozostały 34 cm przy ich podstawie.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - próby z wózkami dziecięcymi X-lander i Quinny

Wózki dziecięce użyte w teście Renault Kadjar:

- dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

- spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - próba z wózkiem dziecięcym X-lander

Pojemność bagażnika Renault Kadjara w podstawowej konfiguracji wynosi 472 litry. Przestrzeń bagażnika została podzielona na dwa poziomy, w próbach z wózkiem X-lander pozostawiliśmy podłogę w górnym położeniu. Zmierzona przez nas wysokość do rolety to 44 cm, długość 85 cm, a szerokość między nadkolami 109 cm. Na takiej przestrzeni zmieściły się obie części naszego wózka.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - próba z wózkiem dziecięcym Quinny

Górny poziom podłogi został podzielony na dwie części. Tą bliżej progu ładunkowego możemy postawić na sztorc, co tworzy pionową przegrodę i stanowi dodatkowe zabezpieczenie przewożonych przedmiotów. Zmieścił się w nią idealnie nasz testowy wózek-spacerówka Quinny. Wysokość od niższego poziomu podłogi do rolety to 54 cm.

Testy - Renault Kadjar facelifting 2018 - próby z pakowaniem dwóch wózków do bagażnika

Na górnym poziomie podłogi, pod roletą, udało się zmieścić jednocześnie oba wózki dziecięce (gondola X-lander została umieszczona po skosie). Dzięki czterem oczkom w bagażniku można zaczepić siatkę lub linki zabezpieczające przewożone przedmioty.

Wysokość od ziemi do górnej krawędzi zderzaka to 54 cm, do progu ładunkowego 78 cm, a do otwartej klapy bagażnika 204 cm.