TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Fiat 500X

Dziecko w Fiacie 500X - foteliki i wózki

21-01-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Wyprofilowanie siedziska kanapy w testowanej wersji Fiata 500X nie zapewnia idealnego przylegania do niego fotelika Isofix. W bagażniku zmieściliśmy jednocześnie oba nasze wózki dziecięce.

Testy - Fiat 500X - próby z montażem fotelików samochodowych dla dzieci, pas bezpieczeństwa, Isofix, i-size, top-tether

Foteliki dziecięce użyte w teście Fiata 500X:

- grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 1 Britax-Romer model TriFix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

- grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

Testy - Fiat 500X - montaż fotelika w pozycji tyłem do kierunku jazdy na miejscu pasażera

Dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera umożliwia ustawienie na jego miejscu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy. W tym przypadku fotelik mocowany jest tylko za pomocą pasa bezpieczeństwa osoby dorosłej. Wszystkie czynności przebiegły bez zastrzeżeń.

Testy - Fiat 500X - montaż bazy Isofix i nosidełka na skrajnym miejscu kanapy, tyłem do kierunku jazdy

Fotelik Maxi-Cosi Pebble Plus może być mocowany także na opcjonalnej bazie Isofix 2WayFix. Posiada ona nogę stabilizującą, która zapobiega rotacji fotelika wokół własnej osi podczas wypadku.

Montaż szyn Isofix przy skórzanej i nieco twardej tapicerce Fiata 500X nie sprawił większych trudności. Duże, szeroko otwierane drzwi ułatwiają wkładanie i wyjmowanie fotelika/nosidełka z siedzącym dzieckiem w środku.

Testy - Fiat 500X - montaż fotelika z grupy 0/1 na bazie Isofix, tyłem do kierunku jazdy

Baza 2WayFix umożliwia także montaż fotelika 2WayPearl przeznaczonego dla nieco starszych dzieci (wzrost i waga). Fotelik może być montowany tyłem do kierunku jazdy...

Testy - Fiat 500X - montaż fotelika z grupy 0/1 na bazie Isofix, przodem do kierunku jazdy

... a gdy dziecko podrośnie (głównym wyznacznikiem będzie długość nóg) obrócony przodem.

Zarówno baza, fotelik, jak i kanapa Fiata 500X zostały dostosowane do nowego standardu i-Size.

Testy - Fiat 500X - montaż fotelika dziecięcego a przestrzeń na nogi pasażera

Przy ustawieniu fotelika z przodu fotel pasażera trzeba maksymalnie odsunąć od kokpitu - w tym przypadku siedząca za nim osoba dorosła nie będzie miała miejsca na nogi.

Z kolei montaż fotelika z tyłu (Maxi-Cosi Pebble Plus i 2WayPearl) wymaga przesunięcie prawego fotela do przodu. Dzięki wyprofilowaniu dolnej części kokpitu osoba dorosła o średnim wzroście nie powinna narzekać na brak miejsca.

Testy - Fiat 500X - próba z zapięciem klamry pasa top-tether

Każdej parze Isofix odpowiada top-tether, czyli dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików typu Isofix. Umieszczono go w plecach oparć kanapy tuż nad podłogą przestrzeni bagażowej. Pas fotelika najwygodniej zaczepić od strony progu bagażnika.

Testy - Fiat 500X - montaż fotelika Isofix z grupy 1 na skrajnych miejscach kanapy

Łączenie siedziska z oparciem kanapy ma dodatkowe wyprofilowanie. Po zamontowaniu fotelika na Isofix powstaje pod nim wolna przestrzeń w formie klina.

Niemniej przy samym montażu szyn fotelika Romer TriFix nie mieliśmy żadnych problemów. Plecy fotelika nie przylegają do oparcia kanapy, dlatego jeśli stawiamy go w pionie (skorupę można odchylać do tyłu) powinniśmy opuścić zagłówek. Duży otwór drzwi zapewnia swobodę ruchów podczas wsiadania i zapinania dziecka w szelki fotelika.

Testy - Fiat 500X - montaż fotelika z grupy 2-3 na Isofix na skrajnych miejscach kanapy, przodem do kierunku jazdy

Długie szyny fotelika Recaro Monza 2 ułatwiają ich montaż w mocowania Isofix. Podstawa fotelika nie przeszkadza przy zapinaniu pasa bezpieczeństwa osoby dorosłej, z którego w tym przypadku korzysta również dziecko.

Testy - Fiat 500X - podróż dziecka na środkowym miejscu kanapy bez fotelika

Po zamontowaniu na skrajnych miejscach kanapy dwóch fotelików typu Isofix (Romer TriFix grupa 1 i Recaro Monza Nova 2-3) nie ma już miejsca dla 5 pasażera. W tym dziecka (w wieku od 3 lat), które w tej sytuacji mogłoby podróżować zapięte jedynie w pasy bezpieczeństwa. Pomimo, że jest to zgodne z przepisami takiego rozwiązania nie polecamy!

Testy - Fiat 500X - próby z pakowaniem do bagażnika wózków dziecięcych X-lander i Quinny

Wózki dziecięce użyte w teście Fiata 500X:

- dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

- spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - Fiat 500X - próby z pakowaniem do bagażnika gondoli wózka X-lander

Bazowa pojemność bagażnika Fiata 500X wynosi 350 litrów. Na jego długość nie zmieściła się gondola X-pram (78 cm) od dwuczęściowego wózka X-lander.

Testy - Fiat 500X - próby z pakowaniem do bagażnika kompletnego podwozia wózka X-lander

W bagażniku 500X zmieściło się kompletne podwozie wózka X-lander.

Testy - Fiat 500X - próby z pakowaniem do bagażnika dwóch części wózka X-lander

Po zdjęciu kół w bagażniku zmieściły się wszystkie elementy tego wózka.

Testy - Fiat 500X - próby z pakowaniem do bagażnika kompletnego wózka spacerówki Quinny

Złożona spacerówka Quinny Zapp Xtra 2 mierzy 71 cm długości, 33 cm szerokości i 36 cm wysokości. Trzy takie sztuki zmieszczą się w komplecie z kołami w bagażniku Fiata 500X.

Testy - Fiat 500X - próby z pakowaniem do bagażnika dwóch wózków dziecięcych

Po zdjęciu kół obu wózków zmieściły się na raz na długość bagażnika.

Testy - Fiat 500X - próby z pakowaniem do bagażnika crossovera dwóch wózków dziecięcych

Pod półką bagażnika znalazło się miejsce także na gondolę, a więc mamy oba wózki spakowane w komplecie.