portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Dziecko w Renault Symbioz - wyposażenie samochodu
TESTY | Pierwsze wrażenia - Symbioz, rynkowy następca Renault Megane
POLSKIE DROGI | Domknięcie przebiegu drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu

Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki


Tydzień 10/2019

09-03-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA, Ford, archiwum, UM Kraków, TomTom

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


GDDKiA inwestuje w poprawę bezpieczeństwa

Nowe systemy bezpieczeństwa i silniki w Fordzie Tourneo Custom

Finałowe trójki World Car Awards

Batalia o czystsze powietrze w Krakowie

TomTom i Elektrobit wspierajÄ… jazdÄ™ autonomicznÄ…


GDDKiA inwestuje w poprawę bezpieczeństwa

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - GDDKiA inwestuje w poprawę bezpieczeństwa | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 10/2019

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada także za bieżące utrzymanie swoich odcinków. W tym kwestii związanych z bezpieczeństwem. Od tego tygodnia działania te uzupełnia pierwszy w Polsce drogowy patrol motocyklowy. Na razie działać będzie na autostradzie A4 w województwie opolskim.

Zaletą motocykli jest przede wszystkim większa mobilność operacyjna podczas zdarzeń na autostradzie. Dzięki temu motocykliści szybciej dotrą do miejsca zdarzenia i udzielą poszkodowanym pierwszej pomocy przed przybyciem karetki pogotowia. Do ich zadań należy także udrożnienie przejazdu poprzez korytarz ratunkowy, zabezpieczenie uczestniczących w wypadku pojazdów, także tych stojących na pasie awaryjnym oraz regulacja ruchu.

GDDKiA organizuje też zajęcia z zakresu brd dla najmłodszych. W ostatnim czasie, wspólnie z policją i strażą pożarną, prowadzono je w Sokołowsku koło Wałbrzycha. Dzieci uczyły się między innymi zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym oraz prawidłowego poruszania się po drogach. Na zakończenie rozdano elementy odblaskowe.

Innym przykładem działań GDDKiA są inwestycje w infrastrukturę przeznaczoną dla zmotoryzowanych i pieszych w ramach Programu Likwidacji Niebezpiecznych Miejsc. Oto kilka przykładów z województwa warmińsko-kujawskiego. W lipcu zakończona zostanie budowa ronda na skrzyżowaniu DK 91 z drogami wojewódzkimi nr 214 i 217 w miejscowości Warlubie. Miesiąc wcześniej piesi będą mogli korzystać z nowego chodnika wzdłuż DK 62 na odcinku Brześć Kujawski - Falborek. Wspomniana DK 91 zyska też nową i szerszą estakadę w Świeciu nad Wisłą. W ramach tej inwestycji rozdzielony zostanie ruch lokalny od tranzytu, piesi zyskają przejście poddziemne, a mieszkańcy ekrany akustyczne.

Nowe systemy bezpieczeństwa i silniki w Fordzie Tourneo Custom

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Nowe systemy bezpieczeństwa i silniki w Fordzie Tourneo Custom | Premiera tygodnia | Tydzień 10/2019

PREMIERA TYGODNIA | Nie wszystkie marki uczestniczyły w salonie samochodowym w Genewie. Jedną z nich jest Ford, który w międzyczasie zaprezentował zmodernizowaną wersję Tourneo Custom. Niedawno jeden z wariantów tej gamy, siedmioosobowy Connect, mieliśmy okazję testować. Oba łączy zestaw nowoczesnych systemów wspierających kierowcę, w tym monitorowanie martwego pola w lusterkach, asystenta utrzymania pasa ruchu, system automatycznego parkowania, układ autonomicznego hamowania z funkcją wykrywania obecności pieszego, a także inteligentny tempomat połączony z wykrywaniem znaków drogowych i możliwością dostosowania prędkości pojazdu do ich wskazań.

Kolejne ważne zmiany objęły jednostki napędowe. W oferowanych dotychczas silnikach wysokoprężnych 2.0 EcoBlue 105 i 130 KM obniżono zużycie paliwa, dołączono też mocniejszą odmianę 185 KM. Za to absolutną nowością jest jednostka hybrydowa, którą zapowiedziano podczas Fleet Market 2018. Układ, oparty na 48 woltowych akumulatorach, współpracuje z dwoma najmocniejszymi odmianami silnika i manualną skrzynią biegów. Szacowane różnice w zużyciu paliwa, w porównaniu do wersji spalinowych, wynoszą około 0,2 litra na 100 kilometrów. Jednostka elektryczna przeznaczona jest do wspomagania ruszania i przyspieszania oraz podtrzymania pracy urządzeń pokładowych.

Dla odróżnienia od Connect, wersja Custom przeznaczona jest dla sześciu lub dziewięciu osób. Dostępny jest w dwóch długościach, krótki i wydłużony z pojemniejszą przestrzenią bagażową.

Finałowe trójki World Car Awards

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Finałowe trójki World Car Awards | Wydarzenia | Tydzień 10/2019

WYDARZENIA | W poniedziałek poznaliśmy wyniki europejskiego konkursu Car of the Year 2019. Został nim elektryczny model Jaguar I-Pace. Ma on też szansę na drugi tytuł World Car of the Year. Finałowe trójki w poszczególnych kategoriach ogłoszono we wtorek, podczas dnia prasowego na salonie samochodowym w Genewie.

Chwilę wcześniej poinformowano, że World Car Person of the Year przyznano, zmarłemu latem 2018 roku wieloletniemu dyrektorowi generalnemu Fiat Chrysler Automobiles, Sergio Marchionne.

Oto finaliści plebiscytu World Car Awards w kategoriach:

World Car Design: Jaguar I-Pace, Suzuki Jimny i Volvo XC40,

World Green Car: Audi e-tron, Hyundai Nexo i Jaguar I-Pace,

World Performance Car: Aston Martin Vantage, McLaren 720S i Mercedes-Benz AMG 4-drzwiowe coupe,

World Luxury Car: Audi A7, Audi Q8 i BMW serii 8,

World Urban Car: Hyundai AH2/Santro, Kia Soul i Suzuki Jimny,

World Car of the Year: Auto e-tron, Jaguar I-Pace, Volvo S60/V60.

Ostateczne wyniki tego konkursu poznamy 17 kwietnia, podczas ceremoni otwarcia New York International Auto Show. Przed rokiem najważniejszy tytuł przypadł Volvo XC60.

Batalia o czystsze powietrze w Krakowie

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Batalia o czystsze powietrze w Krakowie | Elektromobilność | Tydzień 10/2019

ELEKTROMOBILNOŚĆ | Od pierwszych dni stycznia 2019 roku działa w Krakowie Strefa Czystego Transportu (SCT). Ogranicza ona kierowcom pojazdów spalinowych i hybryd wjazd na obszar Kazimierza. Jednym z wyjątków od tego zakazu byli dostawcy do znajdujących się w strefie firm i punktów gastronomicznych. Na ostatniej sesji radni miasta zmienili jednak te zasady. I tak dla dostaw wyznaczono godziny pomiędzy 6-12 i 16-20, ale zupełnym zaskoczeniem jest wpuszczenie... kontrahentów czy klientów tych punktów. Co prawda tylko w godzinąch 9-17, ale oznacza to brak możliwości kontroli i de facto powrót do sytuacji sprzed utworzenia SCT. Z tej decyzji nie są zadowoleni okoliczni mieszkańcy.

Przy okazji przedstawiono też wyniki pomiarów jakości powietrza w Krakowie. Według nich, w styczniu i lutym 2019 roku, stężenie pyłów zawieszonych PM10 było mniejsze niż w ostatnich dwóch latach. Według autorów Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego, transport indywidualny jest drugą, po przestarzałym systemie ogrzewania mieszkań, przyczyną smogu w Krakowie. Według ekspertów trudno jednak będzie nie tylko poprawić, ale i utrzymać ten wynik, bez radykalnych zmian i dalszych ograniczeń. Stoi to więc w sprzeczności z decyzją podjętą na ostatniej sesji radnych miasta.

Wstępne podsumowanie skuteczności ograniczeń wjazdu do Strefy Czystego Transportu zapowiedziano na połowę tego roku.

TomTom i Elektrobit wspierajÄ… jazdÄ™ autonomicznÄ…

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - TomTom i Elektrobit wspierają jazdę autonomiczną | Pojazdy autonomiczne | Tydzień 10/2019

POJAZDY AUTONOMICZNE | Firmy TomTom i Elektrobit połączyły siły nad opracowaniem technologii map wykorzystywanych do autonomicznej jazdy. System High Definition (HD) Map Horizon oparty jest na usłudze AutoStream i oprogramowaniu EC Robinson Predictor, w efekcie tworzony jest wirtualny obraz bieżącej sytuacji na drodze. To pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku.

Już dziś z systemu High Definition Map Horizon korzystać mogą z niego pojazdy z poziomem automatyzacji 2. To trzeci tryb w skali (od 0 do 5) SAE International, w którym część procesów przejmuje komputer pokładowy, jednak decydujący wpływ na prowadzenie nadal ma człowiek. To między innymi asystent utrzymania wybranego pasa ruchu czy inteligentnego tempomatu z funkcją jazdy w korku. Taki zestaw znajduje się już w większości testowanych przez nas samochodów.

"Zaledwie rok temu wspólnie z firmą Elektrobit ogłosiliśmy zamiar opracowania łatwego do wdrożenia horyzontu mapy HD dla pojazdów z asystą kierowcy i wyższym poziomem automatyzacji. Teraz dostarczymy to rozwiązanie, a produkt będzie dostępny dla producentów samochodów i ich partnerów technologicznych"

- mówi Willem Strijbosch, Head of Autonomous Driving w TomTom.

"EB robinos Predictor dostarcza bardzo dokładne i aktualne informacje o drodze przed nami. Pojazdy i kierowcy czerpią ogromne korzyści z dostępu do informacji spoza horyzontu sensorów, co zapewnia im bezpieczniejszą i wygodniejszą jazdę"

- dodaje Michael Reichel, Head of Product Management Automated Driving w Elektrobit.

POLECAMY
WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - ITD podsumowało kontrole autokarów | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 9/2019 WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Scenariusze popularyzacji samochodów elektrycznych w Polsce | Elektromobilność | Tydzień 8/2019 WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Poczta Polska testuje pojazdy elektryczne | Elektromobilnosc | Tydzień 7/2019

Dziewiąty tydzień 2019

Ósmy tydzień 2019

Siódmy tydzień 2019

 

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry