WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 24/2019

15-06-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: PKP PLK, Peugeot, Ministerstwo Cyfryzacji, GDDKiA, Gosia Rdest

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


Hasło Bezpieczny Przejazd wciąż aktualne

Peugeot 508 z większym bagażnikiem

Cyfrowe prawo jazdy

Budowy dróg z poślizgami

Podsumowanie W Series i Dacia Duster Elf Cup


Hasło Bezpieczny Przejazd wciąż aktualne

PKP Polskie Linie Kolejowe wciąż kontynuuje akcję Bezpieczny Przejazd

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | PKP Polskie Linie Kolejowe zorganizowały kolejny pokaz w formie crash-testu pociągu z samochodem osobowym. Tylko od stycznia do maja bieżącego roku doszło do 87 takich wypadków, w których śmierć poniosło 20 osób. Do tej tragicznej statystyki dołącza dzisiejsze zdarzenie z niestrzeżonego przejazdu kolejowego w miejscowości Nowa Wieś Kącka (województwo dolnośląskie), w którym zginęło aż pięć osób.

Jak podają statystki PLK w 99 procentach tych wypadków winni są kierujący. Najczęstsze przyczyny to ignorowanie znaku Stop, przejazd pod zamykającymi się rogatkami bądź omijanie półrogatek, a także utknięcie pojazdem pomiędzy szlabanami. W tych ostatnich sytuacjach efektywnym rozwiązaniem okazały się "żółte naklejki". Umieszczono je na ponad 14 tysiącach skrzyżowaniach torów z drogą w całej Polsce. Znajduje się na nich numer identyfikacyjny przejazdu oraz telefony alarmowe.

Przez rok - od czerwca 2018 - operatorzy 112 otrzymali ponad 800 takich zgłoszeń, w 78 przypadkach podjęto decyzję o natychmiastowym wstrzymaniu, a w kolejnych 87 o ograniczeniu ruchu pociągów, co zapobiegło kolejnym tragediom.

PKP PLK realizuje obecnie inwestycje w ramach środków POIiŚ. W najbliższym czasie zmodernizowane zostaną 182 przejazdy, a we współpracy z samorządami lokalnymi powstanie 36 bezkolizyjnych skrzyżowań.

Peugeot 508 z większym bagażnikiem

Peugeot wprowadza do oferty wersję kombi modelu 508

PREMIERA TYGODNIA | Peugeot powiększył gamę modelu 508 o wersję kombi (SW). W porównaniu do sedana auto jest dłuższe o zaledwie 28 mm i wyższe o 17 mm. Bazowa pojemność bagażnika liczy 530 litrów. Po złożeniu oparć (standard w proporcji 1/3-2/3 wzrasta maksymalnie do 1780 litrów.

Wyposażenie 508 SW składa się z tych samych poziomów - Active, Allure, GT Line, GT oraz First Edition. Już w podstawowej wersji montowana jest aktywna pokrywa maski silnika. Jej zadaniem jest efektywniejsza ochrona głowy pieszego podczas potrącenia. Z kolei w topowej dostępny jest system Night Vision. Pomaga on kierowcy dostrzec w nocy ludzi i zwierzęta znajdujące się 200 metrów przed maską samochodu.

Bez różnic także w palecie jednostek napędowych. Silnik benzynowy 1.6 PureTech dostępny jest w dwóch mocach - 180 i 225 koni mechanicznych z przekładnią automatyczną EAT8. Wśród wysokoprężnych są dwa - 1.5 BlueHDi 130 KM i 2.0 BlueHDi 160 lub 180 KM. Jedynie najsłabszy współpracuje z sześciobiegową skrzynią manualną.

Najtańszy i najdroższy model to diesel. Wyceniono je w przedziale 129 400 do 216 900 złotych. Rozpiętość cenowa wersji benzynowych to 138 800 - 212 900 złotych. Pod koniec roku ofertę uzupełni Plug-In Hybrid PHEV o szacunkowym zasięgu 50 kilometrów (pomiar według cyklu WLTP).

Cyfrowe prawo jazdy

Prawo jazdy w formie cyfrowej na ekranie smartfona

USŁUGI | Po dowodzie rejestracyjnym oraz potwierdzeniu zawarcia polisy OC do aplikacji mobilnej trafi kolejny dokument. Tym razem będzie to prawo jazdy (od 4 marca wydawany jest nowy wzór). Co prawda nie ma już obowiązku wożenia go ze sobą, ale jak zauważają przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji są sytuacje, w których jest przydatne, a nawet niezbędne. Teraz z zawartych w nich danych będzie można skorzystać za pośrednictwem smarfona lub tabletu.

Nie nastąpi to jednak wcześniej niż na początku przyszłego roku, bo należy jeszcze znowelizować kilka ustaw. Tzw. projekt deregulacyjny zakłada jeszcze kolejne rewolucje - likwidację kart pojazdu i naklejek z numerem rejestracji na przednią szybę oraz przypisanie tablicy rejestracyjnej do kierowcy.

Aplikacje mobilne zostały przygotowane w pakiecie mObywatel - m.in. dowód osobisty. W jego skład wchodzi też mPojazd. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji pobrano ją ponad 100 tysięcy razy ze sklepu Google Play. Innym źródłem, dla użytkowników iOS, jest App Store.

Budowy dróg z poślizgami

Kolejna firma wyrzucona za opieszałość prac z budowy dróg

POLSKIE DROGI | Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z kolejnym wykonawcą. Firma Impresa Pizzarotti realizowała budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S5 pomiędzy Nowe Marzy-Dworzysko (23,3 km), Dworzysko-Aleksandrowo (22,4 km) i Białe Błota-Szubin (9,7 km). Wszystkie miały zostać ukończone w tym roku, a poziom ich zaawansowania nie przekroczył nawet 40 procent. Najwięcej prac wykonano na najkrótszym odcinku, który powinien zostać oddany już w przyszłym miesiącu.

Wykonawca nie regulował też płatności wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów. GDDKiA zapowiada przetarg i wyłonienie zwycięzcy na przełomie lipca i sierpnia.

Impresa Pizzarotti to nie pierwsza w tym roku firma, która została usunięta z placu budowy. Podobnie było z Salini Impregilo, która nie dokończyła odcinkach S8 pomiędzy Markami i Kobyłką. Oferty w przetargu na nowego wykonawcę zostaną otwarte 2 lipca. W najbliższym czasie zostanie też wybrany nowy wykonawca odcinka S7 od węzła Lotnisko do Lesznowola (6,6 km) i S61 Podborze-Śniadowo (19,5 km). Z poprzednią firmą, Rubau, rozwiązano umowę również ze względu na brak dotrzymania harmonogramu i zalegania z płatnościami.

Inne plany GDDKiA na najbliższe miesiące to między innymi nowe przetargi (w miejsce unieważnionych) na budowę obwodnic Ostrowca Świętokrzyskiego DK9 (2,7 km) i wspólnej dla Poręby i Zawiercia w ciągu DK78 (16,7 km), a także odcinka S16 Borki-Mrągowo (13,1 km).

Do końca sierpnia mają zostać ogłoszone przetargi na S7 Płońsk-Czosnów (34,6 km) i Moczydło-Miechów (18,7 km), S5 Ornowo-Wirwajdy (5 km) oraz S19 Rzeszów Południe-Babica (10,2 km).

Podsumowanie W Series i Dacia Duster Elf Cup

Raport z udziału Gosi Rdest w W Series i podsumowanie pierwszego etapu Dacia Duster Elf Cup

SPORT | W połowie sezonu W Series jedyna nasza reprezentantka Gosia Rdest zajmuje w klasyfikacji generalnej 11. pozycję. To również połowa stawki, której przewodzi Brytyjka Jamie Chadwick. Za nią na podium jest Holenderka Beitske Visser i Hiszpanka Marta Garcia.

W poprzedni weekend wyścig na torze we włoskim Misano, Gosia Rdest zakończyła na 13. miejscu. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła liderka klasyfikacji generalnej, a za nią Beitske Visser. Trzecie miejsce wywalczyła pochodząca z Liechtensteinu Fabienne Wohlwend.

Zgodnie z kalendarzem pozostały jeszcze trzy wyścigi: 5-7 lipca Norisring, 19-21 lipca w Assen i 10-11 sierpnia w Brands Hatch.

"Niestety weekendu w Misano nie mogę zaliczyć do udanych. Od pierwszych treningów miałam problemy ze znalezieniem dobrego tempa, walczyliśmy też z ustawieniami korektora siły hamowania. Przy hamowaniu do zakrętów nr 4 i 8 blokowały się tylne koła, szczególnie przy redukcji, co utrudniało poprawny wjazd w zakręt. Czasowo było bardzo ciasno. Widać, że tempo zawodniczek rośnie wraz z każdym wyścigowym weekendem. W samym wyścigu, po stracie kilku pozycji na starcie, trudno było już poprawiać pozycję. Miałyśmy bardzo równe tempo, więc dopóki któraś z zawodniczek nie popełniła poważnego błędu, jechałyśmy jak jeden długi pociąg. Przy pierwszym zakręcie robiłam co prawda przymiarkę do wyprzedzenia, ale niestety się nie udało"

- podsumowała Gosia Rdest.

Za nami również pierwsza runda tegorocznego sezonu Dacia Duster Elf Cup. Rajd w Lądku-Zdroju zaliczany był do II rundy Mistrzostw i Pucharu Polski Samochodów Terenowych. Załogi z DDEC zajęły w nich całe podium w grupie S2.

W klasyfikacji generalnej prowadzi team Rzeżuchowski/Jermakow 20 punktów, na drugi miejscu Cebula/Górecki 15 pkt., a na trzeciem Zając/Mroczek 12 pkt. Kolejny etap zaplanowano w trakcie 39. Rajdu Polskie Safari, które odbędzie się w Przasnyszu w dniach 2-4 sierpnia.

"Mamy za sobą dwa dni emocjonującej rywalizacji. Odcinki bardzo wymagające, sporo błota i pułapek, bardzo ślisko. Mało kilometrów, ale dużo różnych sensacji po drodze. Najważniejsze, że dojechaliśmy do mety"

- podsumował Tadeusz Rzeżuchowski.