portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
TESTY | Plusy i minusy - SEAT Ateca 4Drive facelifting
Z RYNKU | Podsumowanie sprzedaży 2022 - prym Toyoty, utrzymanie Skody i awans Kii
MATERIAŁ PARTNERA | Zimowa oferta już dostępna na stacjach Circle K

www.jedz-bezpiecznie.pl
reklama

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
World Car of the Year 2017

Zwycięzcą został...
12-04-2017 | tekst: Jarosław Sylwesiuk | foto: WCotY

Fani motoryzacji w Polsce myślą już o nadchodzących świętach, a tymczasem w Nowym Jorku rozpoczyna się międzynarodowy salon samochodowy. Jest to także czas i miejsce na ogłoszenie wyników na World Car of the Year.

Najbardziej prestiżowy plebiscyt w świecie motoryzacji - World Car of the Year - organizowany jest od 2005 roku. Stopniowo wybory rozszerzano o kolejne kategorie, ostatnim razem były cztery: samochód ekologiczny (World Green Car), samochód luksusowy (World Luxury Car), samochód o wysokich osiągach lub prościej sportowy (World Performance Car) oraz stylistyka (World Car Design). W 2017 roku doszła kolejna - samochód miejski (World Urban Car).

Finałową trójkę ze wszystkich tych kategorii poznaliśmy przed miesiącem, podczas dni prasowych na salonie samochodowym w Genewie. I tak o miano "zielonego samochodu" walczył Chevrolet Bolt, Tesla model X i Toyota Prius Prime. Ostatecznie tytuł ten otrzymał model japońskiego koncernu, dla którego jest to trzecia statuetka w historii WCotY (w 2016 za Toyota Mirai także w kategorii Green Car i w 2007 roku za Lexus LS 460 w kategorii głównej).

Z kolei o miano auta luksusowego rywalizowało BMW serii 5 z Mercedesem Klasa E i Volvo S90/V90. Tym razem jury wybrało model ze Stuttgartu, co też jest trzecim tytułem w tej kategorii po Klasie S (2014) i coupe Klasa S (2015). Zresztą rok 2015 zapisał się dla tej firmy potrójną koroną, bo w kategorii World Performance nagrodę otrzymał jeszcze model AMG GT, a tę najważniejszą World Car of the Year Klasa C. Ponadto Mercedes może pochwalić się dwoma statuetkami World Green Car za Klasę S 250 CDI BlueEFFICIENCY (2012) i Klasę E 320 BlueTEC (2007).

Wśród aut sportowych finałową trójkę tworzyło Audi R8 Spyder, McLaren 570S i Porsche Boxter/Cayman. Po raz piąty (od wprowadzenia tej kategorii w 2006 roku) otrzymała go marka założona przez Ferdinanda Porsche. W poprzednich edycjach były to modele Cayman S (2006), 911 (2012), Boxter/Cayman (2013) i 911 GT3 (2014). Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie marki należące do Grupy Volkswagen, otrzymamy rekordową liczbę 18 statuetek przyznanych w różnych kategoriach plebiscytu WCotY.

W finale World Design Car znalazł się Jaguar F-Pace, Mercedes Klasa S cabrio oraz Toyota C-HR. Model z wizerunkiem dzikiego kota na masce powtórzył w tej samej kategorii sukces w starszego brata F-Type z 2013 roku.

O miano pierwszego w historii modelu w kategorii World Urban Car walczyło BMW i3 z Citroenem C3 i Suzuki Ignis. Górą znów okazał się elektryczny maluch z Monachium, bo BMW i3 ma już w swojej kolekcji dwa tytuły uzyskane w 2014 roku za World Green Car i World Design Car. Dodając do tego "zielone" zwycięstwo większego i8 w 2015 roku okazuje się, że na siedem statuetek dla BMW, aż cztery przyznano za samochody elektryczne. Ekologicznym samochodem została także przedstawiciel serii 1 118d EfficientDynamics (2008), luksusowym seria 7 (2016) i tym najważniejszym na świecie seria 3 (2006).Pozostał już tylko wybór - z pomiędzy Audi Q5, Jaguara F-Pace i Volkswagena Tiguan - World Car of the Year 2017. Został nim nagrodzony już w kategorii Design model F-Pace. Tym samym Jaguar może pochwalić się trzema statuetkami w tym plebiscycie.

World Green Car of the Year 2017: Toyota Prius Prime
World Luxury Car of the Year 2017: Mercedes Klasa E
World Performance Car of the Year 2017: Porsche Boxter/Cayman
World Design Car of the Year 2017: Jaguar F-Pace
World Urban Car of the Year 2017: BMW i3
World Car of the Year 2017: Jaguar F-Pace

Jury konkursu WCotY tworzy obecnie 75 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 państw. Polskę reprezentuje Maciej Pertyński.

czytaj także:
WYDARZENIA | 2016 | Podwójny triumf Mazdy
WYDARZENIA | 2015 | I znów Niemcy górą!
WYDARZENIA | 2014 | Niemcy biorą wszystko
 

copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry