PRZEPISY
Znaki drogowe | T-22
Biała tabliczka z rowerem, która zmienia znaczenie znaków drogowych
| tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum Jedź Bezpiecznie
Katalog pojedynczych znaków drogowych nie wyczerpuje ich znaczenia. Dopuszczone są bowiem kombinacje, a te z kolei mogą dla poszczególnych użytkowników zmienić zasady ruchu.
Znaki drogowe są podstawowym elementem w systemie organizacji ruchu. Ich nieprzestrzeganie może skutkować nie tylko mandatem karnym, ale przede wszystkim stwarzać niebezpieczne sytuacje. Dotyczy to wszystkich uczestników ruchu drogowego - i pieszych - i kierujących wszelkimi rodzajami pojazdami mechanicznymi. I nie ma w tym nic odkrywczego.
Są jednak sytuacje, gdy czytelne dla ogółu znaki zmieniają znaczenie. W przypadku cyklistów towarzyszy im biała tabliczka z napisem „Nie dotyczy” oraz rysunkiem „roweru” (potocznie określaną symbolem T-22, pomimo, że został wycofany w 2015 roku). Występuje ona w parze z ważnymi znakami zakazu i nakazu, co w praktyce może okazać się zaskoczeniem dla wszystkich. Doskonale sprawdza się tutaj podstawowa zasada ograniczonego zaufania w ruchu drogowym.
Droga jednokierunkowa, na której można jechać „pod prąd”
Coraz częściej spotykanym przykładem jest zestawienie D-3 z T-22. Dla motocyklistów czy kierowców samochodów oznacza to wjazd w drogę jednokierunkową. Co do zasady nie powinno się spodziewać na niej pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka. Jednak w tym przypadku dopuszczony jest ruch rowerów.
Sytuacja może być szczególnie niebezpieczna, gdy mamy świadomość wyjazdu z parkingu ze skrętem w drogę jednokierunkową. Łatwo wówczas o kolizję z cyklistą jadącym „pod prąd”. Przez policję będzie to zakwalifikowane jako wymuszenie pierwszeństwa.
Z drugiej strony drogi jednokierunkowej pod czytelnym dla wszystkich znakiem B-2 „zakaz wjazdu” musi znajdować się tabliczka T-22. I w tym miejscu kierowca również może być zaskoczony obecnością rowerzysty.
Zakaz skrętu? Mogą być wyjątki
Przepisy nie dopuszczają jednak swobody stosowania takich kombinacji. Najczęściej spotykany jest zestaw białej tabliczki z rowerem pod znakiem B-1 „zakaz ruchu”.
Pozostałe wyjątki dotyczą pary B-21 lub B-22, czyli „zakazu skrętu…” w lewo bądź w prawo. Inną może być z C-5 „nakaz jazdy prosto”. Takie sytuacje „bez patrzenia na znaki” również mogą zaskoczyć kierowcę i stworzyć realne zagrożenie.
Informacyjnie dla rowerzystów można też umieścić T-22 pod D-4a, D-4b czy D4-c, którymi oznaczone są „ślepe drogi”.