POLSKIE DROGI

Inwestycje | Obwodnice

Budowa 100 obwodnic - kwiecień 2024

29.04.2024 | oprac. redakcja | rys. GDDKiA/archiwum

W lutym 2020 rząd ogłosił nowy program budowy 100 obwodnic. Dziesięcioletni plan jest nie tylko ambitny, ale i ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sukcesywnie śledzimy postępy na nich, dziś: Białobrzegi i Wałcz.

Polskie drogi – Budowa 100 obwodnic – Białobrzegi, woj. podlaskie

Województwo podlaskie: Białobrzegi

W województwie podlaskim zaplanowano pięć nowych obwodnic. W przypadku obejścia miejscowości Białobrzegi (w ciągu drogi krajowej nr 8) zakończono przetarg na projekt i budowę. Wpłynęło sześć ofert, najkorzystniejszą złożyła firma Strabag (182 mln zł). Obecnie trwa analiza złożony dokumentów, następnym krokiem będzie kontrola uprzednia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Zgodnie z planem obwodnica powinna być gotowa w 2028 roku. Złoży się na nią blisko 3,5 kilometra nowej jezdni z pasem ruchu w każdą stronę. W jej ciągu powstanie 900-metrowa estakada nad Kanałem Augustowskim i rzeką Netta.

W przypadku obwodnic Suchowoli i Sztabina (obie na DK8) prowadzone są już prace. Dla Augustowa (DK16) złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a dla Zambrowa (DK63/DK66) trwa kompletowanie dokumentacji.

Polskie drogi – Budowa 100 obwodnic – Wałcz, woj. zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie: Wałcz

W ramach rządowego programu w województwie zachodniopomorskim powstanie aż dziewięć nowych obwodnic. Dla obejścia Wałcza wskazano zwycięzcę przetargu na projekt i budowę. Została nim firma PORR (176 mln zł). Zgodnie z harmonogramem prace powinny być ukończone w 2028 roku.

Wałcz ma już obwodnicę w ciągu drogi ekspresowej S10. Kolejna powstanie na DK22, obie połączą się na nowym węźle. Plan zakłada budowę jednej jezdni z pasem ruchu w każdą stronę po wschodniej stronie miasta. W jej ciągu znajdą się między innymi dwa mosty oraz wiadukt nad linią kolejową i sześć rond.

Z dziewięciu nowych obwodnic w województwie zachodniopomorskim dwie - dla Gryfina (DK31) i Szczecinka (DK20) - są na etapie budowy. Dla Szwecji (DK22) podpisano umowę z wykonawcą.

W przypadku Rusinowa (DK22) i Stargardu (DK20) zakończono przetargi i trwa weryfikacja złożonych dokumentów. W tym roku zostanie ogłoszone postępowanie na obwodnicę Złocieńca (DK20).

Dla obejścia Kołbaskowa (DK13) został wykonany projekt budowlany i uzyskane Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Jednak budowa rozpocznie się razem z obwodnicami Przecławia i Wawrzymic, które są osobnym planem (nowy węzeł na autostradzie A6).

Dla miejscowości Człopy (DK22) uzyskano decyzję środowiskową, która ustala najkorzystniejszy przebieg drogi. Został on jednak zaskarżony do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Rozstrzygnięcie sprawy jeszcze nie zapadło.