POLSKIE DROGI
Inwestycje | Obwodnice
Budowa 100 obwodnic - listopad 2024
29.11.2024 | oprac. redakcja | foto: GDDKiA/archiwum
W lutym 2020 rząd ogłosił nowy program budowy 100 obwodnic. Dziesięcioletni plan jest nie tylko ambitny, ale i ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sukcesywnie śledzimy postępy na nich, dziś: Brzostek/Kołaczyce, Kalisz, Kostrzyń nad Odrą, Srock, Starogard Gdański oraz Szczekociny.
Województwo lubuskie: Kostrzyń nad Odrą
W województwie lubuskim zaplanowano sześć nowych obwodnic. W przypadku Kostrzynia nad Odrą (DK31) ogłoszono właśnie przetarg na wykonawcę projektu i robót budowlanych. Nowa droga będzie przebiegać nowym śladem po północno-zachodniej części tego miasta. Jej długość - o przekroju jednej jezdni - wyniesie 9,2 km. W jej ciągu powstaną między innymi cztery ronda, dwa wiadukty nad torami kolejowymi oraz most nad rzeką Wartą i estakada.
Dwie z zaplanowanych obwodnic - Krosno Odrzańskie (DK29) i Strzelce Krajeńskie (DK22) - są już na etapie realizacji. Dla inwestycji omijających Dobiegniew (DK22), Przytoczną (DK24) oraz Wschowę i Dębowe Łęki (DK12) wydane zostały decyzje środowiskowe, które wskazują ich przebieg.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami z listy rezerwowej wybrano jeszcze obwodnicę Słubic (DK31). Koszty przygotowania inwestycji wzięła na siebie gmina, obecnie trwa wybór najlepszej oferty.
Województwo łódzkie: Srock
W ramach rządowego programu w województwie łódzkim powstanie pięć obwodnic. GDDKiA wybrała właśnie najkorzystniejszą propozycję dla obejścia Srocka (DK12/DK91). Złożyła ją firma Budimex (81,9 mln zł). Umowa zostanie podpisana pod warunkiem braku odwołań pozostałych oferentów oraz pozytywnej opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Czas na realizację to 34 miesiące.
Zadaniem zwycięzcy będzie zaprojektowanie i wybudowanie jednojezdniowej drogi o długości 3,7 km. Jednym z jej kluczowych fragmentów będzie rondo w okolicach węzła Tuszyn na A1. Pozwoli on na zjechanie z autostrady i zawrócenie w kierunku Gdańska.
Dla trzech obwodnic w województwie łódzkim - Błaszek (DK12), Brzezin (DK72) oraz Wielunia (DK45) - trwa uzyskiwanie decyzji środowiskowych. Dla Łowicza prowadzone jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe o wyższym stopniu szczegółowości wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
⬇ dalsza część tekstu pod materiałem filmowym
ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ NA YOUTUBE
Województwo podkarpackie: Brzostek/Kołaczyce
Województwo podkarpackie zyska osiem nowych obwodnic. Wspólna inwestycja dla Brzostka i Kołaczyc (DK73) trafiła na listę ogłoszonych właśnie przetargów. Termin zakończenia składania ofert wyznaczono na 8 stycznia 2025 roku.
Według wydanej decyzji środowiskowej obwodnica powstanie po zachodniej stronie obecnej drogi krajowej nr 73. Przebieg o przekroju jednej jezdni zacznie się w Zawadce Brzosteckiej, zaś koniec w Krakowicach. Łączna długość wyniesie 13,4 km. Przewidziany czas realizacji - od daty podpisania umowy - wynosi 52 miesiące nie wliczając przerw zimowych na etapie prac budowlanych.
Z ośmiu obwodnic w województwie podkarpackim obecnie realizowany jest II etap dla Sanoka (DK84). Postępowanie przetargowe toczy się dla miejscowości Jasło (DK73) i Pilzno (DK73). Z kolei na etapie przygotowań pozostają obejścia Kolbuszowej (DK9), Miejsca Piastowego (DK28), Nowej Dęby (DK9) i Przemyśla (DK28/DK77).
Województwo pomorskie: Starogard Gdański
W województwie pomorskim zaplanowano pięć obwodnic. Dla Starogardu Gdańskiego (DK22) ogłoszono właśnie przetarg na projekt i budowę. Droga wybudowana zostanie w przekroju jednej jezdni w układzie po jednym pasie w każdą stronę i trzeci pozwalający naprzemiennie na wyprzedzanie w obu kierunkach. Długość tej obwodnicy wynosie 16 km.
Z pięciu nowych obwodnic w województwie pomorskim zostało już oddana do użytku obejście Brzezia (DK25). W przypadku Człuchowa (DK22) złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Na liście jest jeszcze wspólna inwestycja dla Słupska i Kobylnicy (DK21) oraz Sztumu (DK55), dla których trwa opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe o wyższym stopniu szczegółowości wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Województwo zachodniopomorskie: Szczekociny
Rządowy plan budowy 100 obwodnic zakłada powstanie pięciu z nich w województwie śląskim. Wspólna inwestycja dla Szczekocin i Goleniów (DK78) uzyskała właśnie pozwolenie na rozpoczęcie budowy (ZRID). Nowa droga pobiegnie nowym śladem po północnej stronie obecnej. Będzie miała zmienny przekrój jednej jezdni, a w obrębie przecięcia z DK46 dwóch jezdni. Jej długość wyniesie 13,1 km.
Kolejne dwie inwestycje - dla Kroczyc (DK78) i Pradeł (DK78) - są już prowadzone w formule Buduj. Jeszcze w tym roku drogowcy chcą złożyć wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla wspólnej obwodnicy Blachowni i Herb (DK46). Dla ostatniej - Nakła Śląskiego i Świerklańca (DK78) – opracowywane jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) wraz z elementami koncepcji programowej.
Województwo wielkopolskie: Kalisz
Osiem nowych obwodnic zyska województwo wielkopolskie. W przypadku Kalisza wydano właśnie decyzję środowiskową. Zatwierdzono w niej przebieg w wariancie 5 - z początkiem w Kokaninie, obejściem miasta po zachodniej stronie i końcem w okolicy miejscowości Biskupice Ołoboczne. Długość tej obwodnicy wyniesie aż 25 kilometrów i jako jedna z nielicznych będzie miała przekrój dwóch jezdni po dwa pasy ruchu. Zaplanowane w jej ciągu cztery węzły drogowe będą dwupoziomowe.
Obecnie trwają opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Po jej wykonaniu zostanie ogłoszony przetarg w formule Projektuj i buduj. Ma to nastąpić w połowie 2025 roku.
W Wielkopolsce zostały już oddane do ruchu obwodnice Grzymiszewa (DK72) i Strykowa (DK32). Aktualnie prowadzone są inwestycje dla Gostynia (DK12), Koźmina Wlkp. (DK15) oraz Żodynia (DK32). Od początku października 2024 roku poszukiwany jest też wykonawca obwodnicy Kamionnej (DK24). Dla wspólnego obejścia Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa (DK15) opracowywane jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe o wyższym stopniu szczegółowości wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.