POLSKIE DROGI

Inwestycje | Obwodnice

Budowa 100 obwodnic - luty 2024

28.02.2024 | oprac. redakcja | rys. GDDKiA/archiwum

W lutym 2020 rząd ogłosił nowy program budowy 100 obwodnic. Dziesięcioletni plan jest nie tylko ambitny, ale i ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sukcesywnie śledzimy postępy na nich, dziś: Kroczyce, Szwecja i Wałcz.

Polskie drogi – Budowa 100 obwodnic – Kroczyce, woj. śląskie

Województwo śląskie: Kroczyce

W województwie śląskim zaplanowano pięć obwodnic. W przypadku Kroczyc (DK78) zakończono przetarg na prace budowlane. Złożono aż 15 ofert, najtańsza pochodzi z firmy NDI (162 mln zł). GDDKiA przeznaczyła na tę inwestycję budżet w wysokości 178 mln zł.

Obwodnica Kroczyc będzie miała przekrój jednej jezdni po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Jej długość wyniesie nieco ponad 9 kilometrów. W jej ciągu zaplanowano dwa skrzyżowania typu rondo. Budowa potrwa 21 miesięcy - z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca - od dnia podpisania umowy.

Polskie drogi – Budowa 100 obwodnic – Szwecja i Wałcz, woj. zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie: Szwecja i Wałcz

W województwie zachodniopomorskim powstanie dziewięć nowych obwodnic. Dla obejścia miejscowości Szwecja (DK22) podpisano właśnie umowę z firmą Budimex (60,7 mln zł) na przygotowanie projektu i roboty budowlane. Inwestycja powinna być gotowa w II kwartale 2027 roku.

Obwodnica ominie Szwecję od południa, w tym wariancie jej długość wyniesie 4,2 km. W jej ciągu powstanie między innymi most nad rzeką Pilawa oraz dwa wiadukty, na którym poprowadzone będą drogi lokalne.

Druga z tych obwodnic dotyczy Wałcza (DK22). W tym przypadku zakończono przetarg na wykonawcę projektu i robót budowlanych. Wpłynęło sześć ofert, wszystkie mieszczą się w założonym budżecie. Najtańszą propozycję złożyła firma PORR (207,3 mln zł).

Obecnie trwa weryfikacja złożonych dokumentów. Po jej zakończeniu umowa zostanie podpisana dopiero w 2024 roku. Wykonawca będzie miał czas na realizację kontraktu przez kolejne cztery lata.

Obwodnica Wałcza będzie miała przekrój jednej jezdni o długości 13 kilometrów. W jej ciągu powstanie sześć rond, dwa mosty oraz wiadukty nad linią kolejową oraz drogą ekspresową S10.