PORADY

Eksploatacja | Samochody

Mobilny tester zawieszenia BILSTEIN ponownie do dyspozycji polskich kierowców

07-06-2021 | źródło: materiały prasowe

BILSTEIN rozpoczyna kolejną edycję akcji z mobilnym testerem zawieszenia. Terminy zostały zaplanowane z myślą o przedwakacyjnej kontroli samochodu.

Porady - kontrola zawieszenia na mobilnym testerze BILSTEIN

Od wielu lat BILSTEIN prowadzi na całym świecie bezpłatną kontrolę zawieszenia. W Polsce pierwsza akcja miała miejsce w 2015 roku i w kolejnych latach była cyklicznie kontynuowana. W ubiegłym roku, pomimo pandemii koronawirusa, nie zrezygnowano z jej organizacji. Podstawowym celem akcji jest bowiem stworzenie jak najszerszej możliwości sprawdzenia stanu zawieszenia, który ma niebagatelny wpływ na poziom bezpieczeństwa na drodze. W Polsce jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę średni wiek pojazdów oraz statystyki wypadków na tle innych krajów.

Badanie zawieszenia prowadzone jest na specjalnie skonstruowanej platformie. Osobno oceniana jest sprawność amortyzatorów przedniej i tylnej osi. Następnie uzyskane wyniki, udokumentowane i zobrazowane wydrukami, omawiane są z kierowcą. W zależności od nich przekazywane są porady eksploatacyjne bądź zalecenia wymiany niesprawnych elementów.

Z uśrednionych danych BILSTEIN z lat ubiegłych stan techniczny zawieszenia aut poruszających się po polskich drogach jest co najmniej na poziomie zadowalającym. Niemniej ważne jest cykliczne powtarzanie akcji, jak i sama kontrola amortyzatorów. Do ich zużycia dochodzi stopniowo, przez co kierowca przyzwyczaja się do tych zmian i nie jest w stanie wyłapać różnic w ich pracy. Typowe objawy, które mogą o tym świadczyć to wibracje kierownicy, nurkowanie przodu auta przy hamowaniu czy kołysanie karoserii podczas pokonywania zakrętów.

Porady - terminy i miejsca bezpłatnych kontroli zawieszenia BILSTEIN w 2021

"Od samego początku akcje z testerem zawieszenia prowadzimy w Polsce w przybliżonych terminach. Przełom czerwca i lipca to okres przygotowań samochodu do wyjazdów wakacyjnych, więc jest okazja do dokładniejszych oględzin stanu technicznego. W tym roku miejsca udostępnia sieć MaXserwis, której ekspercie sprawdzą także inne podzespoły eksploatacyjne. Wszystkie czynności w ramach akcji BILSTEIN wykonywane są bezpłatnie i nie wymagają wcześniejszej rezerwacji terminu"

- mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w IHR Warszawa, oficjalnego dystrybutora marki BILSTEIN w Polsce.