POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Działania na rzecz BRD | Podziel się drogą

Kilka świecących diod może na drodze uratować zdrowie lub życie

11-02-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto i film: Ford

Niestety, to tylko projekt, ale dosłownie w obrazowy sposób pokazuje, jak można poprawić bezpieczeństwo na drodze. Wart jest szczególnej uwagi, bo pomaga rowerzystom wyraźniej zasygnalizować swoje manewry.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Kilka świecących diod może na drodze uratować zdrowie lub życie

Jakbyśmy nie zaklinali rzeczywistości, obecnie nie uda się stworzyć idealnej infrastruktury drogowej z rozdziałem ruchu rowerów i samochodów. Obaj kierujący muszą więc pogodzić się ze współdzieleniem jezdni. Przepisy w tym względzie obowiązują każdego i wydawałoby się, że są dla wszystkich są jasne. Ale życie codzienne toczy się swoim biegiem i długo można by wymieniać błędy jednych i drugich.

Odłóżmy to jednak na inną okazję i spróbujmy bez żadnych uprzedzeń spojrzeć na ruch uliczny zza kierownicy samochodu. Dlaczego właśnie w mieście? Bo na stosunkowo niewielkim fragmencie drogi dzieje się bardzo dużo. Wymusza to na kierowcy baczną obserwację znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej, jak i tego co przed maską, sąsiednich pasach, przejściu dla pieszych czy lusterkach wstecznych.

Nie oszukujmy się, nawet jadąc znacznie poniżej dozwolonej prędkości, nasza percepcja nie jest w stanie wszystkiego wychwycić, przetworzyć, określić i odpowiednio zareagować. I każdy ma prawo do popełnienia błędu, wystarczy do tego sekunda zagapienia się.

W tym natłoku obrazów łatwo więc przeoczyć sygnalizowany przez rowerzystę zamiar skrętu. Tym bardziej, że wymaga to od niego puszczenia jedną ręką kierownicy i jednoczesnego utrzymania równowagi. A przez to nie zawsze trwa odpowiednio długo.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Panel wyświetlacza kurtki rowerzysty

Pomysłów na lepsze rozwiązanie było wiele, ale żaden z nich nie doczekał się upowszechnienia. Kolejny zaprezentował właśnie Ford w postaci kurtki, na której plecach umieszczono kilka rzędów diod LED. Uzupełnia ją niewielki moduł z bluetooth przyczepiony na kierownicy. Rowerzysta wybierając odpowiedni przycisk, aktywuje na wyświetlaczu obraz migającej strzałki w lewo lub prawo. Proste i skuteczne, zarówno w dzień jak i przede wszystkim po zapadnięciu zmierzchu.

To nie wszystko. Jedną z zalet diod LED jest możliwość zaprogramowania dowolnych kształtów przy użyciu palety kolorów. Pomysłodawcy kurtki dodali więc komunikat w formie trójkąta z umieszczonym wewnątrz wykrzyknikiem. Każdy zidentyfikuje taki znak jako ostrzeżenie przed zagrożeniem. W praktyce może to być konieczność przyhamowania i ominięcia dziury w jezdni czy studzienki kanalizacyjnej. W sumie to też dobry sposób na zasygnalizowanie zatrzymania się jednośladu, w którym brakuje przecież świateł stopu.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Zestaw znaków na wyświetlaczu LED kurtki Forda dla rowerzysty

W pomysłowości można pójść dalej i zastosować kolejny zestaw znaków w formie… nieodzownych dziś emotionek. Na kurtce Forda znalazły się trzy buźki - uśmiechnięta, skonsternowana i zmartwiona. W ten używany powszechnie sposób komunikacji rowerzysta może bezpośrednio wyrazić kierowcy swoje emocje.

Zobacz film na kanale Ford Europe na youtube

Prezentowana kurta powstała w ramach prowadzonej przez Forda kampanii "Podziel się drogą". Naszym zdaniem to bardzo dobry pomysł, realnie zwiększający przede wszystkim bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wart jest więc upowszechnienia, niekoniecznie pod logo tej marki. Przydałby się jeszcze jaskrawszy materiał z elementami odblaskowymi.