BEZPIECZEŃSTWO DZIECI
Działania na rzecz BRD | Warsztaty Edukacyjne Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze
Aby zawsze dotrzeć bezpiecznie do celu
05-07-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczęło kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii "Rowerem bezpiecznie do celu". Inaugurujący piknik w warszawskim parku Agrykola połączony był z akcją "Lato w mieście".
"Jedź Bezpiecznie" już po raz 3 zostało zaproszone do udziału w tym pikniku. Tradycyjnie poprowadziliśmy Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze". Naszym Partnerem była spółka Tramwaje Warszawskie, organizator kampanii "Bądźmy Razem Bezpieczni", w której z kolei my uczestniczymy.
Najmłodsi mieli do rozwiązania testy z wiedzy o bezpieczeństwie na drodze. Zadania obejmowały zarówno jazdę na rowerze, podróż komunikacją miejską, wzywanie pomocy oraz poprawne pokolorowanie znaków drogowych.
Frekwencja przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania i dotychczasowe doświadczenia!
Jednym z koordynatorów akcji "Lato w mieście" jest Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy.
"Lato w mieście jest nie tylko pasjonujące, ale także bezpieczne. Rodzice mogą być spokojni o swoje pociechy spędzające czas w miejskich placówkach. Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić wszystkich do wspólnej zabawy, zarówno teraz na pikniku, jak i podczas całego programu Lato w mieście 2014”
- powiedziała podczas odwiedzin na pikniku prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Każde dziecko po ukończeniu 10 roku życia powinno zdać kartę rowerową, która jest potwierdzeniem znajomości przepisów ruchu drogowego. Niestety, od dwóch lat egzaminów na nią nie może prowadzić policja!
Wedle obowiązujących dziś przepisów, każdy po uzyskaniu pełnoletności staje się pełnoprawnym rowerzystą ze swoimi prawami, ale też i obowiązkami - przy czym formalnie nie musi wykazywać się znajomością znaków drogowych, zasad ruchu, a nawet rozróżniać kolorów na sygnalizatorze świetlnym! Rozmawialiśmy o tym z ekipą Panoramy (TVP).
W upalny, lipcowy dzień "zabawa" w strażaka sprawiała dużo radości. Niemniej straż pożarna przestrzegała najmłodszych przed używaniem ognia na łąkach i w lasach oraz podejmowaniem prób samodzielnego ugaszenia pożaru.
W 2013 roku w całej Polsce utonęło 439 osób, z czego 127 w lipcu i 123 w sierpniu. Od początku tego roku było 153 ofiar, zaś w pierwszych czterech dniach lipca utonęło już 8 osób.
Warszawska Straż Miejska ma do dyspozycji 29 miejsc, w których prowadzone są kontrole mobilne. W ubiegłym roku zarejestrowały one ponad 25 tys. wykroczeń kierowców. Dla porównania urządzenia stacjonarne ponad 140 tys.
Podczas pikniku każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z fotoradaru - z prędkością˝ 0. "Odbitki" gotowe były do odbioru po minucie i w ramach "promocji" bezpłatne.
Muzeum Techniki i Przemysłu zaprezentowało między innymi motocykl Henryka Choińskiego zbudowany w 1924 roku do... wyścigów kolarskich. Kierujący tym jednośladem (lider) jechał przed kolarzem (stayer) zmniejszając w ten sposób opór powietrza.
Wymagało to specjalnej konstrukcji, między innymi takiego ułożenia kierownicy, aby motocyklista zawsze siedział w pozycji wyprostowanej. Z tyłu była specjalna rolka, na którą mógł bezpiecznie najechać kolarz przez co sygnalizował zwiększenie prędkości.
W naszym sprawdzianie wiedzy z przepisów ruchu drogowego wzięło udział 200 dzieci (chociaż chętnych było o wiele, wiele więcej). W większości poprawnie odpowiedzieli na zadane pytania, błędne były od razu omawiane i poprawiane. Mamy nadzieję, że pozostaną już w pamięci.