POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Działania na rzecz BRD | Warsztaty Edukacyjne "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze"

Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze

18-04-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W minioną sobotę odbył się piknik "Zdrowo rowerowo", który zorganizowała Straż Miejska m. st. Warszawy. Dla nas była to okazja do przeprowadzenia kolejnych Warsztatów Edukacyjnych "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze".

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Warsztaty edukacyjne Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze

Program pikniku przewidywał wiele działań związanych z jazdą na rowerze, dlatego też zdecydowaliśmy się na ograniczenie scenariusza naszych Warsztatów Edukacyjnych "Bezpieczne dziecko w podróży i na drodze" do przewożenia najmłodszych... samochodem.

Dziękujemy firmie Citroen Polska za udostępnienie do pokazów rodzinnego vana Grand C4 Picasso. Co prawda auto było w wersji 7-osobowej, jednak w III-rzędzie siedzeń zabrakło mocowań Isofix, dlatego też prezentacja systemów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci oraz montaż fotelików objął przede wszystkim środkowe miejsca.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - mocowanie fotelika w pozycji tyłem do kierunku jazdy na miejscu pasażera

Dylemat wielu rodziców - czy przewozić dziecko z przodu? A jeżeli już, to kiedy trzeba dezaktywować działanie poduszki powietrznej, jak prawidłowo zamontować fotelik i w jakiej pozycji ustawić fotel pasażera?

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - mocowanie fotelików dla dzieci w II rzędzie siedzień

Ograniczeniem w wyborze miejsca do montażu bazy Isofix z nogą stabilizującą są schowki umieszczone w podłodze auta.

Citroen Grand C4 Picasso to jeden z nielicznych vanów, w którym brak środkowego tunelu pozwala na prawidłowe ustawienie tej nogi!

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - mocowanie fotelików dziecięcych tyłem i przodem do kierunku jazdy, trzy foteliki obok siebie

Uczestnicy pikniku docenili możliwość jednoczesnego zamontowania w II-rzędzie siedzeń (za pomocą stabilnych uchwytów Isofix) trzech fotelików dziecięcych. Dużym plusem prezentowanego modelu były też 3 niezależne fotele, które dodatkowo można przesuwać (wraz z zamontowanymi fotelikami dla dzieci).

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - elementy podnoszące dzieciom komfort jazdy samochodem

Starsze dzieci podczas dłuższych podróży mogą wykorzystać składane stoliki umieszczone w plecach przednich foteli.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - niebezpieczne podwyższenie dla dzieci

Przykład podwyższenia dla dzieci, którego użycie (chociaż zgodne z przepisami) nie zapewni najmniejszej ochrony nawet podczas gwałtownego.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - montaż fotelików a dostęp do trzeciego rzędu siedzeń

Uczestnicy pikniku wyróżniali wiele elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróżowania (nie tylko z dziećmi) Citroenem Grand C4 Picasso. Jednym z nich był sposób składnia środkowych foteli ułatwiający korzystanie z trzeciego rzędu siedzeń.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - ćwiczenia z jazdy rowerem

Piknik odbywał się na terenie Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Rowerowego Straży Miejskiej m. st. Warszawy przy ulicy Sołtyka. Na co dzień prowadzone są tutaj zajęcia przygotowujące dzieci do egzaminu na kartę rowerową.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - kamizelka odblaskowa Lotnik też Cię widzi

W tłumie kamizelek odblaskowych wyłowiliśmy także bardzo fajne hasło wymyślone przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - udzielanie pierwszej pomocy potrąconemu rowerzyście

Zwieńczeniem pikniku był pokaz udzielania pierwszej pomocy potrąconemu przez samochód rowerzyście między innymi przez ratownika medycznego poruszającego się moto ambulansem Fundacji "Jednym Śladem".