strona główna
Portal dla wszystkich uczestników ruchu drogowego | Jed¼ Bezpiecznie
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Akcja "Trzeźwość" w Radomiu
07-11-2007, foto: Browary Polskie

6 listopada na radomskich ulicach ruszyła akcja „Trzeźwość”, która potrwa do tradycyjnych Andrzejek, czyli do końca listopadach. Codziennie patrole drogówki zatrzymywać będą losowo wybrane pojazdy, których kierowcy poddani zostaną badaniu testerem trzeźwości. W tych dniach rozdawane będą również ulotki przypominające o konsekwencjach jazdy pod wpływem alkoholu oraz specjalne breloczki DRIvera promujące trzeźwość za „kółkiem”.

Działania radomskiej policji wsparte zostały przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie. Jednym z zadań statutowych Związku jest edukowanie w zakresie spożywania alkoholu, w tym przypominające o zachowaniu trzeźwości przez kierowców. Browary Polskie są pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiej akcji „Prowadzący - niepijący”.

Przy tej okazji Związek Browarów Polskich przytacza wyniki badań francuskich naukowców z „Centre Hospitalier Universitaire” w Bordeaux na temat wpływu zmęczenia i spożycia alkoholu na powstawanie wypadków drogowych. W tym celu przeanalizowano 68 tysięcy wypadków. W co 10 wypadku przyczyną było zmęczenie kierowcy, a w co 4 spożycie alkoholu przez kierującego. Zaobserwowano również, że zmęczeni i pijani kierowcy ponad 7-krotnie częściej powodowali śmiertelne w skutkach wypadki w porównaniu z wypoczętymi i trzeźwymi kierowcami. Do wypadków, w których sprawcami są pijani kierowcy, najczęściej dochodzi w godzinach wieczornych i nocnych kiedy to rozpoczynają się powroty ze spotkań towarzyskich.

Stężenie alkoholu szybko narasta przez pierwsze 30 minut po spożyciu (przy pustym żołądku połowa dawki wchłania się po kwadransie od spożycia), ale część wypitej dawki wchłania się znacznie dłużej. Może się zdarzyć, że siadając za kierownicą swojego auta mamy tylko 0,1 promila, czyli dopuszczalny poziom alkoholu. Niestety, kwadrans później wynik podnosi się do 0,4, a po kolejnych 15 minutach nawet do 0,8 promila. Warto o tym pamiętać i nie liczyć na pobłażliwość ze strony policji.

Czytaj także:
· Pierwsze wyniki akcji "Prowadzący - niepijący" 10-01-2007
· Prowadzący - niepijący 22-11-2006


copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry