SALON SAMOCHODOWY

Zapowiedzi | Volkswagen ID.3 1ST

Nadjeżdża reVWolucja

09-05-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Volkswagen

Od kilku lat na kolejnych salonach samochodowych Volkswagen prezentuje gamę modeli ID. Ta generacja pojazdów z przyszłości zajmuje właśnie miejsce w ofercie sprzedaży tej marki.

SALON SAMOCHODOWY | Zapowiedzi - Nadjeżdża reVWolucja | Volkswagen ID.3 1ST

Volkswagen tłumaczy ID jako skrót od Identity lub Iconic Design. Ale najważniejsza informacja to ta, że w ten sposób oznaczone zostaną modele tworzące kolejną generację samochodów. Aut, które chociaż początkowo będą wyróżniały się napędem elektrycznym to już teraz tworzone są z myślą o jeździe autonomicznej. Odległa przyszłość? Nie, ich historia właśnie się rozpoczyna.

Jako pierwszy na rynku pojawił się ID.3. I tu od razu należy się wyjaśnienie - liczby określać będą przynależność modelu do tradycyjnego podziału na segmenty. Trzy odpowiada kompaktom, a więc jest to rynkowy następca Volkswagena Golfa. Wiele wskazuje na to, że "ósemka" będzie jego ostatnią generacją. Odpowiedź na to poznamy już niedługo, oficjalna premiera obu modeli planowana jest na wrześniowy salon samochodowy we Frankfurcie.

SALON SAMOCHODOWY | Zapowiedzi - Nadjeżdża reVWolucja | Volkswagen ID.3 1ST

Ale na pięć miesięcy przed tym wydarzeniem Volkswagen rozpoczyna internetową przedsprzedaż ID.3. "Pierwszą edycję" (w limitowanej serii 300 tysięcy sztuk z podziałem na 29 europejskich krajów) można już zarezerwować po wpłacie pięciu tysięcy złotych. Niestety, po rejestracji na stronie nie otrzymujemy żadnych szczegółów na temat tego modelu. Łącznie z tą, ile wyniesie ostateczna cena w Polsce. Bo w Niemczech wersja z mniejszą baterią wyceniona została na 30 tysięcy euro, a z pojemniejszą o 10 tysięcy euro więcej. Jest to więc pierwszy konkret, na podstawie którego wiadomo, że szacowany zasięg (pomiar według WLTP) wyniesie 330 lub 420 kilometrów.

W systemie przedsprzedaży bonusem jest ładowarka Wallbox o mocy 11 kW oraz pakiet "tankowań" do 2 tys. kWh w ogólnodostępnych stacjach z obsługą aplikacji Volkswagen WeCharge i w punktach sieci IONITY, której na dziś nie ma w Polsce.

Wiadomo też, że ID.3 dostępny będzie w trzech wersjach wyposażenia. "Pierwsza edycja" oferowana jest w topowym zestawieniu Max. Obejmuje ona między innymi system Voice Control, nawigację, reflektory IQ Light, szklany dach i wyświetlacz head-up wykorzystujący technologię rzeczywistości rozszerzonej. Nadwozie malowane będzie na jeden z czterech kolorów (prezentowany dziś model to jeszcze kamuflaż), w tym warianty dwubarwne.

Na podstawie tych informacji już po pierwszym dniu od rozpoczęcia przedsprzedaży zebrano ponad sto tysięcy zamówień. Podobny rozkład procentowy osiągnięto również względem 30 tysięcy sztuk dostępnych w Polsce. Na odbiór swojego Volkswagena ID.3 trzeba jeszcze poczekać, seryjna produkcja rozpocznie się pod koniec roku, a dostawa na początku przyszłego.

SALON SAMOCHODOWY | Zapowiedzi - Nadjeżdża reVWolucja | Volkswagen ID.3 1ST

Przedstawiciele marki zapowiadają, że do 2025 roku w swojej ofercie posiadać będą 20 modeli z napędem elektrycznym. W kolejce czekają już ID.Crozz (crossover), ID.Buzz (Multivan) czy ID.Roomzz (flagowa limuzyna). Kolejnym krokiem będzie ich autonomiczność.