ŚWIAT WOKÓŁ KIEROWNICY

Modelarstwo | LEGO

Nissan GT-R NISMO z klocków LEGO

27-05-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum i Nissan

W gamie klocków LEGO znajduje się ciekawa dla miłośników samochodów i sportów motorowych seria Speed Champions. Jedną z tegorocznych nowości jest Nissan GT-R NISMO, który nieprzypadkowo prezentujemy przed Dniem Dziecka ;)

ŚWIAT WOKÓŁ KIEROWNICY - Nissan GT-R NISMO z klocków LEGO - zestaw nr 76896

Nissan GT-R to dwudrzwiowe superauto, które debiutowało na rynku w 2007 roku. Obecnie pod jego maską pracuje podwójnie turbodoładowany silnik 3.8 V6 o mocy 570 koni mechanicznych przy 6800 obr/min. i momencie obrotowym 633 Nm (3300-5800 obr/min.). W polskich salonach ceny zaczynają się powyżej pół miliona złotych. Za limitowaną wersję Track Ediotion trzeba zapłacić o 100 tysięcy więcej.

Na tym nie kończy się oferta tego producenta. W 2013 roku dołączyła do niej wersja GT-R opracowana przez zespół inżynierów i kierowców NISMO. Rozszyfrowanie tej nazwy wyjaśnia już wszystko. To skrót od pierwszych liter słów NISsan i MOtorsport. Najważniejsze różnice to pakiet elementów aerodynamicznych wykonanych z włókien węglowych i mocniejszy silnik. Sześćset koni mechanicznych osiąganych także przy 6800 obr/min., ale z maksymalnym momentem obrotowym 652 Nm w zakresie 3200-5800 obr/min. Do rozpędzenia się do setki potrzebuje 2,5 minuty, a prędkość maksymalna to 330 km/h.

GT-R NISMO trafiło do tory wyścigowe. W tegorocznym sezonie planowano starty w seriach GT3 (w tym 24-godzinny na Nurburgring) i Super GT. Jak wiadomo pandemia koronawirusa zniweczyła to wszystko. Na pocieszenie pozostaje zbudowanie własnego modelu z klocków LEGO z serii Speed Champions.

Zestaw z Nissanem GT-R (nr 76896, produkt dla dzieci powyżej 7 roku życia) zaprezentowano pod koniec listopada 2019 roku. Do sprzedaży trafił w styczniu i tu ważna zmiana w tej serii klocków LEGO. Od teraz są o 25 proc. większe, przy zachowaniu tych samych rozmiarów ludzika (4 cm wysokości). Oznacza to więcej szczegółów, czyli elementów do wykorzystania, ale z drugiej strony psuje wizualnie dotychczasową kolekcję samochodów z tej serii.

Model GT-R NISMO ma 16 cm długości, 7 cm szerokości i 5 cm wysokości. Dla porównania prawdziwe auto ma - odpowiednio - 467 cm, 189 cm i 137 cm. Można więc w dużym przybliżeniu przyjąć odwzorowanie w skali 1:27.

ŚWIAT WOKÓŁ KIEROWNICY - Nissan GT-R NISMO z klocków LEGO - Figurka kierowcy

W opakowaniu znalazło się 298 elementów plus kilkanaście zapasowych. Podzielono je na dwie torebki wewnątrz których znajdziemy jeszcze trzy mniejsze. Zawartość uzupełnia zestaw naklejek z logo producenta olejów silnikowych Motul oraz instrukcja montażu. Można ją też pobrać na smartfona za pośrednictwem zeskanowania kodu QR.

Pierwszym krokiem jest budowa figurki (niestety tylko jednej). Do wyboru dwie wersje w białym kombinezonie wyścigowym Nissan NISMO. Pierwszy wariant to mechanik (element imitujący włosy), drugi to kierowca (czerwony kask z przezroczystą i ruchomą osłoną). Dodatkiem jest - jak to bywa nieproporcjonalnej wielkości - klucz płaski.

ŚWIAT WOKÓŁ KIEROWNICY - Nissan GT-R NISMO z klocków LEGO - Ostatni etap, czyli montaż kół

Klarowna instrukcja prowadzi nas przez wszystkie etapy. Pierwsze opakowanie obejmuje 52 kroki. Drugie 34, przy czym ostatni wymaga od nas zastanowienia. Do wyboru mamy dwa rodzaje felg, a raczej nakładek na nie. Cały montaż zajął (ze zdjęciami) mniej niż godzinę czasu.

Model LEGO Nissana GT-R NISMO posiada kilka elementów ruchomych. Z przodu to składane wloty powietrza, które nie tylko chłodzą koła, ale też poprawiają aerodynamikę. Można zdjąć pokrywę komory silnika, ale nie znajdziemy w niej żadnych szczegółów budowy jednostki napędowej.

ŚWIAT WOKÓŁ KIEROWNICY - Nissan GT-R NISMO z klocków LEGO - Wnętrze kabiny

Do tego wyjmowana szyba z dachem. Wewnątrz są dwa czerwone fotele, drążek zmiany biegów i dźwignia hamulca ręcznego oraz kierownica. Po włożeniu figurki widać, że została zaprojektowana przez twórców LEGO centralnie do kierowcy.

Dalej mamy podnoszone do góry szyby. Odsłaniają one miejsca, które w cywilnych modelach zajmują dwa fotele dla pasażerów. Tył wieńczy zdejmowany spojler. O ile przód nie zawiera wielu detali, tak tutaj z dużą dokładnością odwzorowano układ świateł, dyfuzor i poczwórny układ wydechowy.

I jeszcze garść ciekawostek. Nissan projektował wersję GT-R NISMO ponad 10 lat, zespół LEGO poświęcił na swój model rok czasu. W rzeczywistości do budowy potrzebnych jest 90 tys. elementów, tu jak wspomnieliśmy ograniczono się do 298. Porównanie masy obu to pojazdów to 1720 kg versus 193 gramów.

Za model LEGO Nissana GT-R NISMO w jednym z warszawskich sklepów zapłaciliśmy 87 złotych (kwiecień). Dla porównania cywilna wersja tego modelu kosztuje w polskich salonach 915 tysięcy złotych.

Po zakupie chcieliśmy profilaktycznie"odkazić" pudełko z klockami. Użyliśmy do tego płynu dezynfekującego, który zawierał 68 proc. alkohol, co naturalnie uszkodziło nadruk. Idąc za ciosem przeprowadziliśmy tę samą próbę z klockami i naklejkami. Te wyszły z niej bez szwanku.