POLSKIE DROGI
Inwestycje | Obwodnice
Budowa 100 obwodnic - czerwiec 2025
| oprac. redakcja | foto: GDDKiA/archiwum Jedź Bezpiecznie
W lutym 2020 roku rząd ogłosił nowy program budowy 100 obwodnic. Dziesięcioletni plan jest nie tylko ambitny, ale i ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sukcesywnie śledzimy postępy na nich, dziś: Dobiegniew, Kostrzyń nad Odrą, Sidzina, Stargard oraz Złocieniec.
Województwo lubuskie: Dobiegniew i Kostrzyń nad Odrą
W województwie lubuskim w ramach rządowego programu zaplanowano 6 obwodnic. Jedna z nich - obejście Strzelec Krajeńskich (DK22) - oddano już do ruchu w lutym bieżącego roku.
W przypadku obwodnicy Dobiegniewa (DK22) zakończono procedurę wyboru wykonawcy projektu i realizacji robót budowlanych. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Budimex (104 mln zł). Przy braku odwołań i pozytywnej weryfikacji złożonych dokumentów jeszcze w tym kwartale zostanie podpisana umowa.
Obwodnica będzie miała 5,8 kilometra długości i zostanie poprowadzona po nowym śladzie. W jej ciągu powstaną cztery skrzyżowania i trzy wiadukty - w tym kolejowy oraz most nad rzeką Mierzęcka Struga.
W czerwcu 2025 roku wybrano także wykonawcę projektu i budowy obwodnicy Kostrzynia nad Odrą (DK31). Została nim firma PUT Intercor (285 mln zł). Przy braku odwołań pozostałych oferentów oraz pozytywnej weryfikacji złożonych dokumentów umowa zostanie podpisana w III kwartale tego roku.
Obwodnica będzie miała 9,2 kilometra długości i zostanie poprowadzona nowym śladem po północno-zachodniej stronie Kostrzynia nad Odrą. W ramach tej inwestycji powstaną między innymi cztery ronda, dwa wiadukty kolejowe i trzy drogowe oraz most nad Wartą wraz kilometrową estakadą. Oddanie do ruchu powinno nastąpić w 2029 roku.
Województwo opolskie: Sidzina
W województwie opolskim powstaną 4 nowe obwodnice w ciągu dróg krajowych. W przypadku obejścia miejscowości Sidzina (DK46) ogłoszono przetarg na wykonawcę projektu i robót budowlanych.
Obwodnica zostanie zrealizowana w zaakceptowanym w decyzji środowiskowej wariancie numer 2. Droga o długości 8,5 kilometra przebiegnie po północno-zachodniej stronie Sidziny przez tereny gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin. W jej ciągu zaplanowano między innymi dwa skrzyżowania oraz cztery mosty, w tym nad Nysą Kłodzką. GDDKiA szacuje, że roboty budowlane rozpoczną się w 2027 roku.
Województwo zachodniopomorskie: Starogard i Złocieniec
Województwo zachodniopomorskie zyska aż 9 nowych obwodnic. Dwie z nich - dla Gryfina (DK31) i Szczecinka (DK20) zostały już oddane do ruchu.
W przypadku obejścia Stargardu (DK20) wykonawca złożył wniosek o wydanie decyzji o Zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Uzyskanie tego dokumentu pozwoli na rozpoczęcie robót budowlanych. Zaplanowano je na 15 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych (16 grudnia - 15 marca).
Obwodnica Stargardu będzie miała 4,5 kilometra długości. Jej początek wypadnie na węźle Stargard Wschód (S10) i zakończy się za granicą miasta. W jej ciągu powstanie między innymi most nad rzeką Krąpiel oraz wiadukt drogowych i kolejowy.
Z kolei dla obwodnicy Złocieńca (DK20) został wybrany wykonawca projektu i robót budowlanych. Przy braku odwołań i pozytywnej kontroli złożonych dokumentów będzie nim firma PORR (141 mln zł).
Według harmonogramu obwodnica Złocieńca powinna być gotowa w 2029 roku. Droga będzie miała 7,8 kilometra długości z początkiem w miejscowości Rzęśnica i końcem na rondzie przy ulicy Czwartaków w Budowie. W jej ciągu powstaną między innymi po dwa wiadukty drogowe i kolejowe oraz most nad rzeką Wąsawa.