TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Citroen C5 Aircross

Dziecko w Citroenie C5 Aircross - wyposażenie samochodu

22-08-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Citroen C5 Aircross wyróżnia się trzema parami uchwytów Isofix do mocowania fotelików dziecięcych. Z listy wyposażenia tego modelu zabrakło tylko panoramicznego dachu, który zaliczamy do elementów podnoszących komfort podróży najmłodszych pasażerów.

Testy - Citroen C5 Aircross - przełącznik statusu przedniej poduszki powietrznej pasażera

Przełącznik statusu czołowej poduszki powietrznej pasażera znajduje się w zamykanym schowku kokpitu. Do jej wyłączenia bądź załączenia - zgodnie z widniejącym statusem - potrzebny jest kluczyk od stacyjki silnika.

Testy - Citroen C5 Aircross - aktywna poduszka powietrzna pasażera

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera znajduje się w obudowie lusterka wstecznego. Przy aktywnej - na minutę od uruchomienia silnika - podświetla się napis Passenger Airbag ON z odpowiednim piktogramem.

Testy - Citroen C5 Aircross - dezaktywacja przedniej poduszki powietrznej pasażera

Po dezaktywacji podświetla się - na cały czas pracy silnika - napis Passenger Airbag OFF z odpowiednim piktogramem.

Testy - Citroen C5 Aircross - ostrzeżenie przed ustawienem fotelika dziecięcego przy aktywnej poduszce powietrznej pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Citroen C5 Aircross - ostrzeżenie przed ustawienem fotelika dziecięcego przy aktywnej poduszce powietrznej pasażera

Ostrzeżenie to znalazło się po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Citroen C5 Aircross - top-tether fotel pasażera przód

W plecach oparcia fotela pasażera umieszczono dodatkowy zaczep do kotwiczenia tzw. top-tether.

Testy - Citroen C5 Aircross - mocowania Isofix fotel pasażera przód

W każdej wersji wyposażenia Citroena C5 Aircross przedni fotel posiada parę mocowań Isofix (i-Size).

Testy - Citroen C5 Aircross - top-tether skrajne fotele tył

W oparciach kanapy - za skrajnymi fotelami - znalazły się kolejne zaczepy top-tether.

Testy - Citroen C5 Aircross - mocowania Isofix skrajne fotele tył

Odpowiadają im dwie pary mocowań Isofix (i-Size) dla fotelików dziecięcych.

Testy - Citroen C5 Aircross - blokada otwarcia bocznych szyb

Boczne szyby w obu parach drzwi mają elektryczne sterowanie. Wszystkie opuszczają się i podnoszą automatycznie (po jednym naciśnięciu guzika), stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przytrzaśnięciu np. palców.

Panel ze sterowaniem umieszczono w drzwiach kierowcy. Znajduje się w nim także przycisk do blokady ich otwierania i zamykania przez pozostałych pasażerów.

Testy - Citroen C5 Aircross - blokada otwarcia drzwi od środka

W ramie tylnych drzwi znalazła się manualna blokada możliwości ich otwarcia od środka samochodu. Do jej załączenia - zgodnie z widniejącym statusem - potrzebny jest płaski przedmiot pasujących do wąskiej szczeliny, np. kluczyk od stacyjki silnika.

Testy - Citroen C5 Aircross - przyciemniane szyby z tyłu

Testowany przez nas egzemplarz Citroena C5 Aircross skonfigurowany został w środkowej wersji wyposażenia Feel. Otrzymujemy w niej łączoną tapicerkę materiałową ze sztuczną skórą, którą pokryto plecy przednich foteli. Zdecydowanie ułatwia to usuwanie wszelkich zabrudzeń, np. pozostawionych przez buty dzieci.

Przyciemniane szyby z tyły są standardem w wersjach Feel i Shine.

Testy - Citroen C5 Aircross - nawiewy dwustrefowej klimatyzacji automatycznej, port usb

W obu wymienionych wersjach wyposażenia otrzymujemy też dwustrefową klimatyzację automatyczną z filtrem z węgla aktywnego. Z dwóch jej nawiewów mogą też skorzystać pasażerowie siedzący z tyłu.

Do zasilania urządzenia elektronicznego, które może umilić podróż dzieciom, może służyć port usb umieszczony na końcu centralnego tunelu. Drugie usb znajduje się w dolnej części kokpitu, obok jest też gniazdo 12V (kolejne w bagażniku). Za dopłatą 400 złotych dostępna jest ładowarka indukcyjna do smartfonów.

Do pokładowego systemu audio można jeszcze podłączyć się za pośrednictwem bluetooth oraz sparować smartfona poprzez MirrorLink (aplikacje Apple Car Play i Android Auto). W zestawie Citroen Connect Navi (standard Feel i Shine) dostępna jest także sieć wifi (udostępnienie z telefonu lub wykup abonamentu).

Testy - Citroen C5 Aircross - mocowania linek podtrzymujących przewożone w bagażniku przedmioty

W bagażniku C5 Aircross znajdują się cztery zaczepy do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. W zależności od ustawienia poziomu podłogi znajdują się na wysokości 5 lub 16 cm (nasz pomiar).