TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Dacii Sandero II

Dziecko w Dacii Sandero - wyposażenie samochodu

26-03-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W Dacii Sandero zabrakło kilku elementów, które zaliczamy do wyposażenia podnoszącego bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci. Z tej listy nie było przyciemnianych szyb z tyłu, nawiewów wentylacji w kierunku kanapy czy zaczepów do linek zabezpieczających przewożone w bagażniku przedmioty.

Testy - Dacii Sandero II - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Sposób dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera w Dacii Sandero to typowe rozwiązanie stosowane przez Renault. Do zmiany jej statusu wystarczy pociągnąć i obrócić w żądanym kierunku - zgodnie z widniejącą instrukcją - pokrętło.

Wyłącznik umieszczono w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest przy pełnym otwarciu drzwi.

Testy - Dacii Sandero II - status poduszki powietrznej pasażera - 0FF

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki umieszczono na środkowej części kokpitu, tuż pod sterowaniem klimatyzacją. Pojawia się na nim jednak tylko dioda odłączonej poduszki. Sygnalizacja ta jest widoczna przez cały czas pracy silnika.

Testy - Dacii Sandero II - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy na przednim miejscu pasażera przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnym piktogramów.

Testy - Dacii Sandero II - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Umieszczono je po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Dacii Sandero II - top-tether - dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych

W plecach oparć kanapy - za skrajnymi miejscami - znalazł się dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych typu Isofix (top-tether).

Testy - Dacii Sandero II - mocowania Isofix na skrajnych miejscach kanapy

Pary mocowań do fotelików dziecięcych z systemem Isofix (i-Size) znalazły się na skrajnym miejscu kanapy. Schowano je głęboko pomiędzy siedziskiem i oparciem. Wokół nich brakuje plastikowych nakładek ułatwiających wsunięcie szyn fotelika.

Testy - Dacii Sandero II - blokada możliwości sterowania bocznymi szybami

Każda wersja Dacii Sandero fabrycznie wyposażona jest elektrycznie regulowane szyby w przedniej parze drzwi. Tylne dostępne są jako opcja tylko w Laureate (310 złotych), zaś w standardzie w SL Celebration.

Według cennika nie ma ich w testowanej wersji Stepway, w naszym egzemplarzu jednak były. Ich wyłącznik umieszczono na centralnej części kokpitu, tuż pod panelem sterowania klimatyzacją.

Szyba w drzwiach kierowcy opuszcza się i podnosi automatycznie, pozostałe wymagają trzymania palca na przycisku. Stąd też nie wyposażono ich w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przecięciu ręki.

Testy - Dacii Sandero II - blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka samochodu

Blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka jest manualna. Do zmiany jej statusu należy przełożyć dźwignię umieszczoną w ramie drzwi.

Brakuje schematu działania blokady (należy przestawić ją do góry).

Testy - Dacii Sandero II - plecy oparć przednich foteli

Siedzenia Dacii Sandero Stepway pokryto materiałową tapicerką. Jednak na plecach przednich foteli znalazło się tworzywo, dzięki któremu łatwiej usunąć zabrudzenia pozostawione przez dzieci.

Testy - Dacii Sandero II - zasilanie multimediów

Zasilanie urządzeń multimedialnych dla dzieci podróżujących na kanapie można podłączyć to gniazda 12V umieszczonego na końcu centralnego tunelu. Drugiej znajduje się pomiędzy przednimi fotelami, przy dźwigni zmiany biegów.

Jedyny port USB znajduje się na panelu radioodbiornika, w naszym przypadku opcjonalnego zestawu Media Nav Evolution z 7-calowym wyświetlaczem (950 złotych). Po podłączeniu smartfona można sparować jego zawartość do systemu nagłośnienia poprzez Apple CarPlay lub Android Auto.

Port USB, wejście jack, jak i bluetooth są standardem w każdej wersji wyposażenia Dacii Sandero.

TESTY | Dacia Sandero II

Testy - Dacia Duster II facelifting - próby z fotelikami dziecięcymi Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Foteliki i wózki
Dziecko w Dacii Sandero II