TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Renault Espace V

Dziecko w Renault Espace - wyposażenie samochodu

11-03-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Renault Espace wyróżnia się ciekawym sposobem informacji o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera. Dodatkowy, trzeci rząd siedzeń nie posiada uchwytów Isofix do mocowania fotelików dziecięcych.

Testy - Renault Espace V - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera znajduje się w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest przy pełnym otwarciu drzwi.

Ma on typową dla Renault konstrukcję. Do zmiany statusu poduszki należy wcisnąć i obrócić, według załączonego schematu, pokrętło.

Testy - Renault Espace V - status poduszki powietrznej pasażera - ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej umieszczono na tafli lusterka wstecznego Renault Espace.

Przy aktywnej podświetla się - na 60 sekund od uruchomienia silnika - napis Passenger Air Bag z diodą ON.

Testy - Renault Espace V - status poduszki powietrznej pasażera - OFF

Po dezaktywacji podświetla się - przez cały czas pracy silnika - napis Passenger Air Bag OFF.

Testy - Renault Espace V - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej na formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Renault Espace V - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Umieszczono je po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Renault Espace V - top-tether - dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych

Trzy niezależne fotele tworzące drugi rząd siedzeń są standardem wyposażenia każdej wersji Renault Espace. W ich plecach umieszczono dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) fotelików dziecięcych typu Isofix

Testy - Renault Espace V - mocowania Isofix na trzech fotelach w II rzędzie siedzeń

Każdy fotel w II rzędzie posiada parę mocowań Isofix (i-Size). Umieszczono je w wyprofilowanych nacięciach pomiędzy siedziskiem i oparciem. Wokół uchwytów nie ma plastikowych nakładek ułatwiających montaż szyn fotelika.

Testy - Renault Espace V - blokada możliwości sterowania bocznymi szybami i otwarcia tylnych drzwi od środka samochodu

Boczne szyby w obu parach drzwi mają elektryczną regulację. Opuszczają się i podnoszą automatycznie, po jednym naciśnięciu przycisku. Stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi. Po aktywacji zachowuje dla siebie pełną funkcjonalność sterowania szybami.

Ten sam przycisk spełnia również rolę blokady możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka Renault Espace.

Testy - Renault Espace V - panoramiczny, stały, szklany dach i przyciemniane szyby

Przyciemniane z tyłu szyby są standardem każdej wersji wyposażenia. Podobnie jak żaluzje przeciwsłoneczne umieszczone w ramie drzwi.

Fabrycznie montowany jest także szklany dach. Za dopłatą 4000 złotych zyskujemy możliwość otwarcia jego części nad przednimi fotelami. Całość zasłania, sterowana elektrycznie, roleta.

Testy - Renault Espace V - plecy oparć przednich foteli

We wnętrzu wersji Initiale Paris znajdziemy tapicerkę skórzaną Nappa. Pokryto nią także plecy przednich foteli. Ułatwia to usuwanie wszelkich śladów pozostawionych przez dzieci podróżujące w II rzędzie siedzeń.

Testy - Renault Espace V - zasilanie multimedia i system wentylacji

W piątej generacji Renault Espace standardem jest dwustrefowa klimatyzacja automatyczna. W topowej wersji Initiale Paris montowany jest dodatkowy moduł dla pasażerów podróżujących z tyłu. Ustawienie siły nawiewu (z kratek umieszczonych w słupkach B) odbywa się za pośrednictwem pokrętła umieszczonego na końcu środkowego tunelu.

Pod nim znajduje się panel z tradycyjnych gniazdem 12V i dwoma portami USB. Dzięki nim można podłączyć zasilanie urządzeń multimedialnych dla dzieci.

Do pokładowego systemu audio można podłączyć się poprzez bluetooth lub parę portów USB umieszczonych w dolnej części kokpitu. Służą one także do parowania smartfona poprzez Apple CarPlay lub Android Auto. W wycięciu środkowego tunelu znajduje się kolejne gniazdo 12V.

Testy - Renault Espace V - monitory LCD w zagłówkach foteli

Za dopłatą 4500 złotych otrzymamy dwa ekrany LCD wbudowane w zagłówki przednich foteli. W tym kierowcy znajduje się czytnik płyt DVD, zaś pasażera gniazdo na kartę SD i port USB. Do obu dołączone są piloty oraz przewodowe słuchawki.

Testy - Renault Espace V - linki zabezpieczające przewożony bagaż

W bagażniku znajdują się cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Według naszych pomiarów przekątna pomiędzy nimi mierzy 140 cm.

W konfiguracji 7-osobowej, w krótszym bagażniku skorzystamy tylko z dwóch uchwytów.