TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Skoda Kodiaq 4x4 Sportline 7-osobowa

Dziecko w Skodzie Kodiaq - wyposażenie samochodu

12-07-2018 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Testowany Kodiaq Sportline jest oddzielną pozycją w ofercie Skody, jednak pozostałe wersje praktycznie nie różnią się wyposażeniem w elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort dzieci. Także obecność trzeciego rzędu siedzeń nic nie zmienia pod tym względem.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem w każdej wersji wyposażenia Skody Kodiaq. Umieszczono go w prawym boku kokpitu, dostęp możliwy jest dopiero po pełnym otwarciu drzwi. Do zmiany statusu poduszki powietrznej - zgodnie z widniejącym schematem - potrzebny jest kluczyk od stacyjki silnika. W przypadku testowanego przez nas egzemplarza ukryto go w module bezkluczykowego dostępu do samochodu Kessy Full. To standard w wersji Sportline, ale za rozrzeszony pakiet z autoalarmem i funkcją Safe trzeba dopłacić 1200 złotych.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - aktywna poduszka powietrzna, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczony został na centralnej części kokpitu, tuż pod regulacją systemu klimatyzacji. O aktywnej poduszce powietrznej informuje dioda ON, która podświetla się przez 60 sekund od chwili uruchomienia silnika (przycisk start/stop).

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - nieaktywna poduszka powietrzna, OFF, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji działania poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na cały czas pracy silnika - dioda OFF.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - ostrzeżenie, osłona przeciwsłoneczna, tyłem do kierunku jazdy, fotelik

Ostrzeżenia przed ustawieniem fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej pasażera mają formę uniwersalnych piktogramów.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - ostrzeżenie, osłona przeciwsłoneczna

Ostrzeżenia umieszczono po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - dodatkowe ostrzeżenie, słupek B, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy

Dodatkowe ostrzeżenie znajduje się na środkowym słupku nadwozia. Widać je po otwarciu drzwi pasażera.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - top-tether

Dodatkowe punkty kotwiczenia fotelika dziecięcego Isofix (tzw. top-tether) znajdują się w oparciach skrajnych miejsc drugiego rzędu.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - mocowania Isofix, i-Size, kanapa

W testowanym modelu Skody Kodiaq mocowania Isofix (standard i-Size) znajdują się tylko na skrajnych miejscach w drugim rzędzie siedzeń. Obudowano je plastikowymi prowadnicami, które ułatwiają prawidłowe wsunięcie szyn fotelika. Nieużywane można zasłonić zdejmowanymi nakładkami.

Za dopłatą 200 złotych można doposażyć ten model w kolejną parę Isofix, tym razem umieszczonych na przednim fotelu pasażera.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - blokada regulacji bocznych szyb

Elektrycznie sterowane szyby boczne są standardem w wersji Sportline. Każda z nich otwiera się i zamyka automatycznie, stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców. Panel z przyciskami do sterowania umieszczono w drzwiach kierowcy.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - blokada otwarcia drzwi od środka

Blokada otwarcia tylnych drzwi od środka jest manualna. Do zmiany jej położenia - zgodnie z wytłoczonym schematem - potrzebny jest płaski przedmiot pasujący do szczeliny. W naszym przypadku można użyć kluczyka z modułu Kessy Full.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - przyciemniane szyby, panoramiczny dach, tapicerka siedzeń

Przyciemniane szyby z tyłu Sunset to standard w wersji Sportline. Za dopłatą 700 złotych można zamówić dodatkowe rolety przeciwsłoneczne w drugiej parze drzwi. Korzystniejszą opcją jest Pakiet rodzinny (900 złotych), w którym dodatkowo otrzymamy elektryczną blokadę możliwości otwarcia tylnych drzwi od strony kabiny pasażerskiej.

Panoramiczne okno dachowe, z otwieraną przednią częścią i sterowaną elektrycznie roletą, wymaga dopłaty 4500 złotych.

Testowana wersja Skody Kodiaq została wyposażona w skórzaną tapicerkę (łączoną z alcantarą). Pokryto nią także plecy foteli, co ułatwia usuwanie zabrudzeń pozostawionych przez dzieci.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - rozkładany podłokietnik, kanapa

Rozkładany podłokietnik z miejscami na kubki jest fabrycznym elementem wersji Sportline.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - klimatyzacja, audio, 230V, usb

Osoby siedzące w drugim rzędzie mogą skorzystać z własnego ustawienia klimatyzacji. Wersja trójstrefowa wymaga jednak dopłaty 1100 złotych.

Kolejna opcja, za 800 złotych, to panel zawierający gniazdo 230V (tylko płaska wtyczka) i zapalniczki 12V (drugie znajduje się w bagażniku) oraz port usb. Umieszczono je na końcu środkowego tunelu, co ułatwia podłączenie zasilania urządzeń multimedialnych umilających podróż dzieciom. Kolejne dwa porty USB i trzecie gniazdo 12V umieszczono w zamykanym schowku przed dźwignią automatycznej skrzyni biegów. W naszym przypadku USB jest elementem systemu nawigacji satelitarnej Columbus (dopłata 5700 złotych). W pakiecie tym znajduje się jeszcze odtwarzacz DVD i gniazdo na kartę SD, które umieszczono w zamykanym schowku przed pasażerem. Kolejny wydatek 2200 złotych wzbogacił naszą Skodę Kodiaq o pakiet Bluetooth Premium z kartą SIM oraz bezprzewodową ładowarką do smartfona.

TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - firmowa siatka w bagażniku

W cenie wersji Sportline zawarto trzy elastyczne siatki do zamocowania w bagażniku.

>TESTY | Dziecko w Skodzie Kodiaq - mocowanie linek w bagażniku

Cztery zaczepy do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty znajdują się pod ruchomą podłogą bagażnika (ale nie utrudnia to dostępu do nich). Kolejne dwa zaczepy znajdują się w dolnej części słupków C. Skoda oferuje też elastyczną siatkę do odgrodzenia kabiny pasażerskiej od przestrzeni bagażnika (700 złotych).