TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Renault Talisman sedan

Dziecko w Renault Talisman sedan - foteliki i wózki

08-07-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Renault Talisman posiada wszystkie, uznane dziś za standard, rozwiązania zapewniające bezpieczną podróż najmłodszym pasażerom. Jednak za wiele elementów podnoszących komfort trzeba - nawet w topowej wersji wyposażenia - dopłacić.

Testy - Renault Talisman sedan - Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem w każdej wersji wyposażenia Renault Talisman. Umieszczono go w prawym boku kokpitu, dostęp możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki powietrznej - zgodnie z widniejącą instrukcją - należy wcisnąć i obrócić w wybraną pozycję pokrętło. To typowe rozwiązanie stosowane przez Renault.

Testy - Renault Talisman sedan - Status czołowej poduszki powietrznej pasażera, on

Panel z informacją o statusie działania poduszki powietrznej pasażera umieszczono w obudowie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej zapalana się dioda ON z przekreślonym piktogramem. Dioda świeci się przez 60 sekund od chwili uruchomienia silnika.

Testy - Renault Talisman sedan - Status czołowej poduszki powietrznej pasażera, off

Odłączenie poduszki sygnalizowane jest diodą OFF z piktogramem fotelika tyłem do kierunku jazdy. W tym położeniu dioda świeci się przez cały czas pracy silnika.

Testy - Renault Talisman sedan - Ostrzeżenia na osłonach przeciwsłonecznych pasażera

Ostrzeżenia przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego ustawionego tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej mają formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Renault Talisman sedan - Ostrzeżenia na osłonach przeciwsłonecznych pasażera

Umieszczono je po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Renault Talisman sedan - Top-tether, dodatkowe punkty kotwiczenia fotelików

Z reguły w samochodach w nadwoziu sedan górny punkt kotwiczenia fotelików typu Isofix - tzw. top-tether - umieszczony jest w kabinie pasażerskiej za zagłówkami kanapy.

Nie inaczej jest w przypadku tej wersji Renault Talisman. Mocowanie ukryte zostało pod ruchomą klapką.

Testy - Renault Talisman sedan - Isofix/i-Size na skrajnych miejscach kanapy

Pary mocowań Isofix umieszczono na skrajnych miejscach kanapy. Uchwyty zostały schowane pod zamontowanymi na stałe maskownicami. Przy montażu wystarczy wsunąć w nie szyny fotelika.

Profil kanapy Renault Talisman został dostosowany do standardu i-Size.

Testy - Renault Talisman sedan - Przyciemniane szyby + tapicerka

Testowany egzemplarz Talismana miał skórzaną tapicerkę, jednak plecy foteli pokryto tworzywem sztucznym. W łatwy sposób usuniemy z nich zabrudzenia, np. pozostawione przez buty dzieci siedzących w fotelikach.

Przyciemniane szyby montowane są fabrycznie jedynie w topowej wersji wyposażenia Initiale Paris, jako opcja i to tylko w pakiecie 4Control (7500 zł) można je zamówić w wersji Intens.

Panoramiczny szklany dach - nie było go w testowanym egzemplarzu - wymaga dopłaty 3500 złotych (niedostępny w bazowej wersji Life).

Testy - Renault Talisman sedan - Układ klimatyzacji + audio

Każdą wersję Renault Talisman wyposażono w dwustrefową klimatyzację. Pasażerowie siedzący z tyłu mają do dyspozycji dwie kratki nawiewów.

Jedynie w topowej wersji Initiale Paris znajdziemy dwa dodatkowe porty USB i jeden typu Jack w tylnej części auta. W pozostałych (poza Life) podłączenie urządzeń multimedialnych możliwe jest tylko poprzez USB i Jack znajdujące się na środkowej części kokpitu.

Testy - Renault Talisman sedan - Blokada regulacji bocznych szyb

Wszystkie boczne szyby mają elektryczne sterowanie. W testowanej wersji Talismana opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

W przypadku bazowej wersji wyposażenia Life funkcja ta nie obejmuje szyb w drugiej parze drzwi, w kolejnej Zen wymaga dopłaty 500 złotych.

W panelu w drzwiach kierowcy znajduje się przycisk do zablokowania regulacji bocznych szyb przez pasażerów.

Testy - Renault Talisman sedan - Blokada otwarcia tylnych drzwi od środka

W ramie tylnych drzwi znajduje się mechaniczna blokada możliwości otwarcia ich od środka. Do zmiany statusu - zgodnie z wytłoczonym obok schematem - wystarczy przeciągnąć wbudowaną dźwignię.

Testy - Renault Talisman sedan - Linki zabezpieczające bagaż

W bagażniku znajdują się cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

Otwieranie klapy bagażnika poprzez ruch stopą pod tylnym zderzakiem jest opcją (1300 zł).