TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Volvo XC60 I facelifting

Dziecko w Volvo XC60 - wyposażenie samochodu

25-08-2016 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W Volvo XC60 trzeba dopłacić za wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera. Wśród opcji znajduje się również podwyższenie dla starszych dzieci, które zintegrowano ze skrajnymi miejscami na kanapie.

TESTY | Volvo XC60 - opcjonalny wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera (oznaczony w cenniku jako PACOS) jest opcją, za którą trzeba dopłacić 390 złotych w każdej wersji wyposażenia Volvo XC60.

Takie rozwiązanie było kiedyś promowane przez szwedzki koncern i w tym przypadku przypomina o długim stażu tego modelu na rynku. Testowana pierwsza generacja debiutowała w 2008 roku.

Wyłącznik umieszczony jest w prawym boku kokpitu i dostęp do niego możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi. Do zmiany statusu poduszki - zgodnie z widniejącym schematem - potrzebny jest kluczyk od stacyjki silnika.

W przypadku testowanego przez nas egzemplarza Volvo XC60 schowano go w pilocie bezkluczykowego dostępu do auta (opcja Personal Car Communication z układem Keyless Drive kosztuje 3860 złotych).

TESTY | Volvo XC60 - sygnalizacja, aktywna poduszka powietrzna pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie przedniej poduszki powietrznej pasażera umieszczono nad lusterkiem wstecznym.

O aktywnie działającej poduszce informuje nas podświetlenie (przez 60 sekund od chwili uruchomienia silnika) standardowego piktogramu.

TESTY | Volvo XC60 - sygnalizacja, nieaktywna poduszka powietrzna pasażera, OFF, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się (na czas pracy silnika) napis Passenger Airbag Off z odpowiednim piktogramem.

TESTY | Volvo XC60 - ostrzeżenie, osłona przeciwsłoneczna, poduszka, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy

Po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera umieszczono ostrzeżenie przed ustawieniem na tym miejscu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy.

TESTY | Volvo XC60 - ostrzeżenie, osłona przeciwsłoneczna, poduszka, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy, niebezpieczeństwo

Ostrzeżenia te mają formę uniwersalnych - i obecnie powszechnie stosowanych - piktogramów.

TESTY | Volvo XC60 - dodatkowe ostrzeżenie, słupek B

Ostrzeżenie to, w formie tradycyjnego piktogramu, powtórzono na prawym słupku B. Jest on widoczny podczas otwierania przednich drzwi.

TESTY | Volvo XC60 - dodatkowe punkty kotwiczenia, top-tether, kanapa, fotelik dziecięcy

W plecach kanapy umieszczono (nieoznaczone) 3 dodatkowe punkty kotwiczenia fotelików dziecięcych typu Isofix (tzw. top-tether).

TESTY | Volvo XC60 - mocowania Isofix, skrajne miejsca, kanapa

Na skrajnych miejscach kanapy umieszczono pary mocowań Isofix. Są one schowane głęboko pomiędzy oparcie i siedzisko, na ich oznaczeniach nie ma symbolu i-Size.

To kolejny znak świadczący o długim stażu pierwszej generacji Volvo XC60 na rynku.

TESTY | Volvo XC60 - opcjonalne podwyższenie dla dziecka, kanapa, skrajne miejsca

Kanapę Volvo XC60 można doposażyć w dwa zintegrowane podwyższenia dla starszych dzieci. Dopłata do nich wynosi 1240 złotych. Korzystniejszym wyborem jest pakiet Family (1600 zł), który dodatkowo zawiera wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera (osobno 390 zł) oraz elektryczną blokadę możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka (osobno 440 zł).

Do tych podwyższeń warto jeszcze dokupić specjalne plecy z zagłówkiem zabezpieczającym głowę dziecka (820 zł).

TESTY | Volvo XC60 - zintegrowana blokada, szyby, drzwi

Każda wersja wyposażenia Volvo XC60 posiada elektryczną regulację bocznych szyb. Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem znajdującym się w panelu swoich drzwi. Po blokadzie pozostawia sobie możliwość ich sterowaniem.

Wszystkie szyby otwierają się i zamykają automatycznie, dlatego wyposażono je w funkcję zapobiegającą przycięciu palców.

W testowanym egzemplarzu do przycisku blokującego regulację szyb dodano funkcję Power Child Lock (opcja w każdej wersji wyposażenia za 440 zł). Dzięki temu jednocześnie aktywuje się blokada otwarcia tylnych drzwi od środka.

TESTY | Volvo XC60 - potwierdzenie blokady, drzwi, szyby boczne

Po załączeniu blokady na zegarze prędkościomierza wyświetla się stosowny komunikat. Jest on widoczny także w chwili wyłączenia silnika.

TESTY | Volvo XC60 - odblokowanie, drzwi, szyby boczne

W tym samym miejscu pojawia się też komunikat o dezaktywacji blokady drzwi.

TESTY | Volvo XC60 - plecy foteli, audio, port usb, 12V, klimatyzacja, kanapa, komfort dzieci

Do testowanego przez nas egzemplarza XC60 wybrano skórzaną tapicerkę z elementami z winylu (dopłata do wersji wyposażenia Momentum wynosi 7580 zł).

Skórą pokryto także plecy foteli, co ułatwia usuwanie zabrudzeń pozostawionych przez buty dzieci siedzących w fotelikach. Wśród opcji (220 zł) oferowana jest dodatkowa osłona na plecy foteli.

Przyciemniane szyby z tyłu (tu ich nie było) w każdej wersji wyposażenia wymagają dopłaty 1930 zł. Volvo oferuje jeszcze zasłonę przeciwsłoneczną na drugą parę bocznych drzwi (520 zł) i na szybę bagażnika (680 zł).

Komfort podróży dzieciom siedzącym z tyłu podnosi osobny nawiew (dwustrefowa klimatyzacja automatyczna jest standardem), którego kratki umieszczono w słupkach B.

Zasilanie do urządzeń multimedialnych można podłączyć do gniazda 12V umieszczonego na końcu środkowego tunelu. W zamykanym podłokietniku pomiędzy przednimi fotelami znajduje się port USB i audio typu Jack (niedostępne w bazowej wersji Kinetic) oraz kolejne gniazdo 12V.

TESTY | Volvo XC60 - bagażnik, mocowania, siatka, linki

W bagażniku każdej wersji Volvo XC60 znajdziemy cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

Do testowanej wersji Momentum dokładana jest elastyczna siatka oddzielająca przestrzeń bagażową od kabiny pasażerskiej (opcja w Kinetic za 550 zł). Otwory do jej mocowania znajdują się w okolicach słupka C.

Na liście akcesoriów znajdują się między innymi dodatkowe maty ochronne na podłogę bagażnika oraz siatki i listwy zabezpieczające.

TESTY | Volvo XC60 - gniazdo 12V, bagażnik, wersja wyposażenia, Momentum

Od wersji wyposażenia Momentum w bagażniku montowane jest kolejne - trzecie już - gniazdo 12V.

TESTY | Volvo XC60 I facelifting