portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
POLSKIE DROGI | Początek przebudowy „szesnastki” Barczewo - Biskupiec
TESTY | Dziecko w Volvo EX30 - wyposażenie samochodu
WYPADKI DROGOWE | Drugi najtragiczniejszy dzień na polskich drogach - maj 2024

Portal dla wszystkich uczestnikw ruchu drogowego | Jed Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
TESTY
Pierwsze wrażenia | Mazda 6 Sport

Japońska sztuka uwodzenia
28-05-2013 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Stylizacja KODO zupełnie odmieniła sylwetki samochodów Mazdy. "Szóstka" jest kolejnym tego przykładem, a zasadność tego kroku potwierdzają coraz liczniejsze nagrody z "Red Dot Design" na czele.Po raz pierwszy na żywo nową Mazdę 6 zobaczyłem w ubiegłym roku na Salonie Samochodowym w Paryżu. Trudno w to uwierzyć, ale wśród dziesiątek prezentowanych tam samochodów, także z najwyższej półki, był to jeden z najbardziej urzekających swym wyglądem. Patrząc na obie wersje - sedana i kombi - zdania mogą być podzielone, który jest bardziej naj. Do testów wybraliśmy kombi, a szalę niezdecydowania przeważyła praktyczność takiego nadwozia.


W duchu Kodo

Mazda wymyśliła sobie określenie Kodo, które ma definiować linie nadwozia kolejnych jej modeli. Pierwszym jego odzwierciedleniem był model CX-5, którego premiera miała miejsce wiosną tego roku. >>


Poza tym kombi sprzed lat, a współczesne to zupełnie inna linia. Te chociażby z lat 90. ubiegłego wieku miały pudełkowaty, odrysowany od linijki kształt. W dzisiejszych opadający łagodnie tył zbliża je do hatchbacków i coraz częściej do nazwy dodaje się słowo "Sport". A jak to przekłada się na najistotniejszą cechę kombi, czyli pojemność bagażnika?Standardowo jest to 506 litrów, czyli mniej o 13 od poprzedniczki. I to pomimo, że auto jest dłuższe i ma większy rozstaw osi. Za to jest więcej miejsca w środku. I tak po złożeniu oparć kanapy (dzielonej 60:40) powiększamy ładowność do 1648 litrów, przy 1751 z poprzedniej generacji. Kanapa wyposażona jest oczywiście w system Karakuri pomagający w łatwy sposób złożyć poszczególne części, które jednocześnie utworzą całkowicie płaską podłogę.W środku wrażenie przestronności potęguje biała, skórzana tapicerka. To opcja w testowanej wersji wyposażenia SkyPassion i jeden z nielicznych elementów na liście dopłat (600 zł). W praktyce, przy podróżach z dziećmi, jasna skóra nie jest trudna w utrzymaniu czystości, z reguły wystarczy mokra szmatka z odrobiną jakiegoś detergentu. Ale już przed zabrudzeniami, szczególnie podeszwami butów dzieci siedzących w fotelikach na tylnej kanapie, chroni czarne obicie pleców przednich foteli. Czarną skórę znajdziemy także na boczkach drzwi oraz środkowym podłokietniku.W ciemnej kolorystyce utrzymany jest również kokpit. Niestety, poza drobną kosmetyką, jest on taki sam jak w Maździe CX-5. Co nie oznacza, że to źle. Kierowca bez trudu dosięgnie do wszystkich niezbędnych przycisków, a pod palcami - w kole kierownicy - ma te obsługi radioodtwarzacza, telefonu i ogranicznika prędkości. Drugi taki zestaw do sterowania umieszczono na środkowym tunelu pomiędzy fotelami. Wszystkie funkcje zintegrowane są z kolorowym ekranem królującym w środkowej części kokpitu.

Posłuży on również do wyświetlania obrazu z kamery cofania (umieszczonej nad tablicą rejestracyjną) oraz map do nawigacji pochodzących od firmy Tom Tom (to opcja za 2 tys. złotych).Na wyposażeniu tej wersji znalazły się także dwie nowości - aktywny tempomat MRCC potrafiący utrzymywać stały dystans przed poprzedzającym nas pojazdem i system SCBS zapobiegający kolizji przy prędkościach od 4 do 30 km/h.

Zresztą tę "szóstkę" wyposażono w szereg funkcji podnoszących bezpieczeństwo. Od znanego już RVM monitorującego ruch pojazdów w tzw. martwym polu lusterka, poprzez LDW ostrzegającym przed niezamierzoną (bez użycia kierunkowskazów) zmianą pasa ruchu, a kończąc na HBC zmieniającym automatycznie światła drogowe na mijania. A to jeszcze nie wszystko.Każdy współczesny model Mazdy zbudowany jest w oparciu o technologię SkyActive. To nic innego jak pakiet rozwiązań przynoszących oszczędności w eksploatacji samochodu, głównie poprzez zmniejszenie zużycia paliwa.

Testowaną wersję napędza dwulitrowy silnik benzynowy o mocy 165 koni mechanicznych. Oczywiście dołączono do niego system i-stop zawieszający jego pracę na krótkich postojach. Ale w testowanej wersji - to także nowość w Maździe - zamontowano jeszcze i-Eloop. Układ ten odzyskuje energię kinetyczną, którą zamienia w prąd i magazynuje w kondensatorze. Według informacji producenta pozwala to oszczędzić około 10 proc. paliwa. Trudno to jednak potwierdzić chociażby w specyfikacji samochodu. Różnica pomiędzy silnikiem bez i z tym układem - średnie spalanie - wynosi zaledwie 0,2 l/100 km.
Testowana wersja: Mazda 6 2.0 SkyActiv-D 165 KM, 6-biegowa manualna, prędkość maksymalna 214 km/h, przyspieszenie do 100 km/h w czasie 9,1 sekundy, średnie zużycie paliwa 7,5 l/100 km, wyposażenie SkyPassion, cena podstawowa 114 700 złotych.

czytaj także:
· Bezpieczeństwo dzieci - wyposażenie samochodu
· Bezpieczeństwo dzieci - foteliki i wózki
  www.jedz-bezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl
e-jedzbezpiecznie.pl

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry