portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
POLSKIE DROGI | Początek przebudowy „szesnastki” Barczewo - Biskupiec
TESTY | Dziecko w Volvo EX30 - wyposażenie samochodu
WYPADKI DROGOWE | Drugi najtragiczniejszy dzień na polskich drogach - maj 2024

Portal dla wszystkich uczestnikw ruchu drogowego | Jed Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki


Tydzień 11/2019

16-03-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, MTP, GDKiA i Lotos

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


Akcja Pasy

Infiniti rezygnuje w Europy

Trzy pomysły na motoryzacyjne weekendy

Modernizacja państwowego odcinka autostrady A2

Powstaną kolejne MOP-y Lotosu


Akcja pasy

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Akcja Pasy | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 11/2019

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | W dniach 11-17 marca w 28 krajach europejskich trwała prewencyjna akcja "Pasy" Działania policji polegały na kontroli zapięcia pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów, sprawdzano też czy dzieci podróżują w odpowiednich do swojej masy i wzrostu fotelikach lub innym urządzeniu podtrzymującym. Za niestosowanie się do tych przepisów grozi mandat karny w wysokości - odpowiednio - 100 złotych (za każdą osobę) plus 4 punkty i 150 złotych plus 6 punktów. Akcja ta obejmuje też motocyklistów - za brak kasku wystawianty jest mandat 100 złotych i 4 punkty karne.

Działania "Pasy" to inicjatywa Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego (TISPOL). W wyniku kontroli z ubiegłorocznej akcji ukarano ponad 100 tysięcy osób, które nie przestrzegały obowiązku zapinania pasów. Według wyliczeń ekspertów korzystanie z pasów przez osoby siedzące z przodu zmniejsza o 45 procent ryzyko ich śmierci. Z kolei z tyłu wskaźnik ten wynosi 50 procent.

Warto tu przypomnieć, że przy zderzeniu z prędkością 50 km/h nasze ciało poddawane jest przeciążeniu przekraczającym 30 razy przyspieszenie Ziemii, zaś sama głowa waży około 400 kg. Brak zapiętych pasów powoduje, że zostajemy wyrzuceni z samochodu z siłą 2,5 tony. W praktyce osoba siedząca z tyłu miażdży sobą pasażerów przednich foteli.

Rośnie też masa przedmiotów znajdujących się w samochodzie - zagrożeniem może być nawet niewielka butelka wody czy smartfon. Dlatego też w naszych testach samochodów zwracamy baczną uwagę na schowki, miejsce i sposób montowania gaśnicy czy możliwość zabezpieczenia przewożonych w bagażniku wózków dziecięcych.

Specjaliści zwracają uwagę na sposób zapięcia pasów bezpieczeństwa. Powinny przylegać płasko do ciała, napięte, dolna część leży na biodrach (nie brzuchu), zaś górna przebiega przez środek barku. Pod tym kątem oceniamy też w testach samochodów możliwość prawidłowego zapięcia pasów z dzieckiem, które w określonych warunkach może podróżować bez fotelika.

W przypadku samych fotelików należy dobierać go zgodnie z masą i wzrostem dziecka, możliwie jak najdłużej korzystać z pozycji tyłem do kierunku jazdy i najlepiej ustawiać go na kanapie. Jeśli montujemy fotelik z przodu, w pozycji tyłem do kierunku jazdy, należy bezwzględnie dezaktywować poduszkę powietrzną pasażera. W przypadku ustawienia fotelika przodem do kierunku jazdy, poduszka musi być włączona.

Od 2014 roku do obowiązkowych elementów wyposażenia nowych samochodów należy między innymi sygnalizacja niezapiętych pasów bezpieczeństwa dla wszystkich miejsc, mocowania Isofix do fotelików dziecięcych oraz uchwyty do mocowania siatki lub linek w bagażniku.

W czasie tegorocznej akcji "Pasy" przeprowadzono liczne działania profilaktyczne. Między innymi policjanci z Gliwic zaprosili do nich dwóch piłkarzy z Piasta - Piotra Parzyszka i Marcina Pietrowskiego. W trakcie kontroli przypominano o zasadach brd oraz powodach, dla których nażley zapinać pasy, a dzieci powinny podróżować w fotelikach. Osoby, które przestrzegały tych przepisów otrzymały pamiątki klubowe i bilety na najbliższy mecz z Miedzią Legnica.

Zobacz naszą galerię zdjęć Daję przykład!

Infiniti rezygnuje z Europy

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Infiniti rezygnuje z Europy | Zamiast premiery tygodnia | Tydzień 11/2019

ZAMIAST PREMIERY TYGODNIA | Nadmiar nowości dostarczył nam 89. salon samochodowy w Genewie. W natłoku tych informacji wybija się Inifiti, które ogłosiło właśnie wycofanie z Europy (nie dotyczy to rynku rosyjskiego i ukraińskiego). Zapewne to było powodem nieobecności tej marki na salonie w Genewie czy Paryżu. Decyzja ta związana jest z planem restrukturyzacji, który zakłada intensyfikację działań w Ameryce Północnej, Bliskim Wschodzie, Azji oraz Oceanii. Po części odnosi się też do Bretixu, od połowy tego roku wstrzymana będzie produkcja Q30 i QX30.

Jednocześnie przedstawiciele Infiniti zapowiadają wycofanie z oferty jednostek wysokoprężnych i rozwój na rzecz silników elektrycznych. Proces ten zaplanowano do 2021 roku.

Infiniti Motor Company zakończy działalność na terenie Europy w przyszłym roku, do tego czasu wygaszane będą umowy z salonami sprzedaży, jednocześnie utrzymana będzie obsługa serwisowa i gwarancyjna. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w ubiegłym roku sprzedano w Polsce blisko 900 sztuk Infiniti. W rankingu TOP50 wszystkich marek Japończycy znaleźli się na 31. miejscu, zaś wśród segmentu premium na pozycji dziesiątej. Obecnie dostępne są modele Infiniti Q30, QX30, Q50, Q50 Hybrid, Q60, QX60, Q70 oraz QX70.

Trzy pomysły na motoryzacyjne weekendy

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Trzy pomysły na motoryzacyjne weekendy | Wydarzenia | Tydzień 11/2019

WYDARZENIA | W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze szczegóły trzech dużych wydarzeń motoryzacyjnych. Najbliższym jest Poznań Motor Show, który odbędzie się w dniach 28-31 marca. W tym roku ekspozycję przygotuje 170 wystawców zajmujących 15 pawilonów targowych i tereny zewnętrzne. Największą atrakcją będą oczywiście polskie premiery samochodów, jak i modele koncepcyjne. Wśród nich Alfa Romeo Tonale, Hyundai Nexo, Kia e-Niro, Mitsubishi ASX i L200, Range Rover Evoque, Skoda Scala oraz Volkswagen ID. Crozz. Imprezie towarzyszyć będą wystawy motocykli i caravaningu, liczne panele dyskusyjne, jak Move-Mobility & Vehicles oraz 8. Mistrzostwa Mechaników Samochodowych czy Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej.

Również w Poznaniu, w dniach 9-11 października, odbędzie się tegoroczna edycja targów "Eko-Flota". Organizatorzy, miesięcznik Menadżer Floty, zapowiadają prezentację na przestrzeni 9 tysięcy metrów kwadratowych i spodziewają się ponad 10 tysięcy klientów biznesowych. W programie między innymi międzynarodowa konferencja E-Mobility oraz jazdy testowe w specjalnie przygotowanym miasteczku. Imprezie towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Pol-Eco System.

O wiele wcześniej, bo w dniach 8 i 9 czerwca, dostaliśmy zaproszenie do Katowic na Profi Auto Show. Choć to branżowe targi dla mechaników samochodowych wstęp otwarty dla wszystkich zainteresowych motoryzacją. Wśród atrakcji przewidziano zarówno prezentację oferty części i akcesoriów, jak i pokazy driftu, jazdy gokartami czy skoki samochodów. Nie zabraknie spotkania ze znanymi sportowcami i prezenterami znanymi z telewizji czy internetu i ekspozycji najnowszych modeli samochodów.

Modernizacja państwowego odcinka autostrady A2

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Modernizacja państwowego odcinka autostrady A2 | Polskie drogi | Tydzień 11/2019

POLSKIE DROGI | Kierowcy korzystający z autostrady A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą będą mieli powody do zadowolenia. Po pierwsze od poniedziałku 11 marca rozpoczęto likwidację części betonowych wysp segregacyjnych obu jezdniach Placu Poboru Opłat Pruszków. Miejsce to, pomimo, że powstało przed kilku laty nigdy nie zostało wykorzystane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Wciąż przejazd tym odcinkiem A2 jest bezpłatny, a istnienie wysp wymusza ograniczenie prędkości do 40 km/h. W praktyce i tak nikt tego nie przestrzega. Póki co trzeba w tym miejscu liczyć się z większymi utrudnieniami, które potrwają do 30 czerwca.

Druga wiadomość to podpisanie umowy z gdańskim Transprojektem na analizę techniczną, koncepcję i uzyskanie decyzji środowiskowej dla budowy trzeciego pasa A2 pomiędzy węzłem Łódź Zachód a granicą z województwem mazowieckim. Zwycięzca ma 19 miesięcy na wykonanie zlecenia, następnym etapem będzie przetarg w trybie projektuj i wybuduj. Miejsce na trzeci pas zostało już przygotowane na pasie zieleni rozdzielającym obie jezdnie.

Taka sama procedura przetargowa dotyczy odcinka od granicy z województwem mazowieckim do węzła Konotopa, tu zwycięzca zostanie wyłoniony lada dzień. Zakończenie całej inwestycji, o długości 90 km, planowane jest na połowę 2025 roku.

Powstaną kolejne MOP-y Lotosu

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Powstaną kolejne MOP-y Lotosu | Stacje paliw | Tydzień 11/2019

STACJE PALIW | Spółka Lotos wygrała przetarg na wybudowanie i zarządzanie dwoma Miejscami Obsługi Podróżnych (MOP) przy drodze ekspresowej S3. Oba powstaną przy węzłach Popowo Wschód i Popowo Zachód w gminie Bledzew w województwie lubuskim. Pierwszy otrzyma kategorię II, zaś drugi kat. III - co oznacza, że znajdą się na nich również stacje paliw. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2020 roku.

To nie pierwsze MOP-y Lotosu przy S3, poprzednie powstały otrzymały nazwy Kołbaskowo, Wysoka i Sitno. W okolicach węzła z autostradą A4 powstają też Kochlice Zachód i Wschód. Kolejnych siedem budowanych jest przy S7, S5, S8 i S61.

Obecnie spółka posiada 20 takich miejsc, w których działają stacje paliw, parkingi, toalety i punkty gastronomiczne. Do wszystkich dodawana jest infrastruktura przeznaczona do ładowania pojazdów elektrycznych. Docelowo sieć ta obejmie 50 stacji działających pod szyldem Lotosu. W ramach tych inwestycji powstał już tzw. Niebieski Szlak, który poprzez autostrady A2 i A1 umożliwia podróż elektrykiem pomiędzy Warszawą a Gdańskiem. W obu miastach zaplanowano też punkty do tankowania wodoru.

POLECAMY
WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - GDDKiA inwestuje w poprawę bezpieczeństwa | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 10/2019 WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - ITD podsumowało kontrole autokarów | Porozmawiajmy o bezpieczeństwie | Tydzień 9/2019 WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Scenariusze popularyzacji samochodów elektrycznych w Polsce | Elektromobilność | Tydzień 8/2019

Dziesiąty tydzień 2019

Dziewiąty tydzień 2019

Ósmy tydzień 2019

 

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry