portal motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie | nowe materiały na stronie
powrót do strony głównej

poznaj nasze opinie z testów samochodów
NOWE NA STRONIE:
POLSKIE DROGI | Wybrano przebieg S12 Radom - Puławy
TESTY | Dziecko w Renault Symbioz - foteliki i wózki
TESTY | Dziecko w Renault Symbioz - wyposażenie samochodu

Portal dla wszystkich uczestnikw ruchu drogowego | Jed Bezpiecznie

Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny

TESTY

social media - magazyn motoryzacyjny Jedź Bezpiecznie


Akcje przywoławcze do serwisów


Bezpieczeństwo dzieci


Elektromobilność


Polskie drogi


Porady


Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Produkty


Przepisy


Salon samochodowy


Sport


Technika


TESTY | Samochody dostawcze


Testy zderzeniowe Euro NCAP


Ubezpieczenia


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Z rynku


 
WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki


Tydzień 8/2019

23-02-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: PSPA, Volkswagen, Nissan, GDDKiA, Lego

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


Scenariusze popularyzacji samochodów elektrycznych w Polsce

Volkswagen przedstawia zmodernizowaną wersję T6.1

Nissan LEAF zasila flotę PKN Orlen

Kolejne inwestycje GDDKiA

Zbuduj Mustanga GT z klocków Lego


Scenariusze popularyzacji samochodów elektrycznych w Polsce

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Scenariusze popularyzacji samochodów elektrycznych w Polsce | Elektromobilność | Tydzień 8/2019

ELEKTROMOBILNOŚĆ | 22 lutego 2018 weszła w życie Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zapisano w niej strategię działań rządu i jednostek terytorialnych na rzecz rozwoju infrastruktury i popularyzacji pojazdów nisko i bezemisyjnych. Według tych założeń np. do grudnia 2020 roku w miastach powyżej 1 mln mieszkańców ma powstać tysiąc ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych i sześć miejsc do tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG). Do tych działań została zobligowana została także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Stopniowo ma też wzrastać udział pojazdów z alternatywnym - do silników spalinowych - napędem we flotach administracji rządowej, samorządów oraz podmiotów należących do Skarbu Państwa. Ustawa zakłada również popularyzację i wprowadzenie systemu zachęt do zakupu takich samochodów - głównie elektrycznych - przez osoby prywatne i firmy. Stan tych przygotowań i obecną sytuację kreślą autorzy raportu "Polish EV Outlook 2019" - Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i firma doradcza Frost & Sullivan.

Z raportu wynika, że w 2018 roku zarejestrowano w Polsce 1,6 mln samochodów osoboych i dostawczych (w tym z prywatnego importu). Zaledwie 1324 egzemplarze to fabrycznie nowe egzemplarze z napędem elektrycznym (EV), co stanowi 0,2 proc. ogółu. Liderem sprzedaży jest Nissan LEAF, po nim największą popularnością cieszy się BMW i3. W sumie dealerzy oferują 13 takich modeli i 24 typu hybryd plug-in. W 2018 roku udostępniono 293 publicznych punktów ładowania, co daje już 845 miejsc w całej Polsce. Aż 54 proc. z nich dysponuje szybkimi ładowarkami DC.

Autorzy raportu uważają, że dotychczasowe bonusy dla posiadaczy samochodów elektrycznych są niewystarczające. Dziś można liczyć na zwolnienie z akcyzy, wyższy odpis amortyzacyjny, przywilej korzystania z buspasów i darmowy postój w płatnych strefach należących do miasta. Większy impuls do rozwoju ma zapewnić Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Największym z planowanych bonusów będzie dopłata 36 tysięcy złotych do zakupu pojazdu elektrycznego lub 150 tys. do budowy ogólnodostępnego punktu ładowania oraz czasowe zwolnienie z podatku VAT. Dzięki temu w 2025 roku liczba zarejestrowanych pojazdów elektrycznych w Polsce powinna wynieść 300 tysięcy, pięć lat później 700 tysięcy, a w 2040 roku wzrosnąć do 2,5 miliona.

"Prezentowane scenariusze pokazują, jakie znaczenie dla rozwoju elektromobilności ma wprowadzenie systemu dopłat, które, obok zwolnienia z VAT, są najskuteczniejszą formą zachęt do kupowania samochodów zeroemisyjnych w Europie. Do Norwegii jeszcze nam daleko, ale według omawianego scenariusza, w 2030 roku, co dziesiąty samochód nowo rejestrowany w Polsce będzie wyposażony w napęd elektryczny. Według naszych prognoz, bez wprowadzenia instrumentów wsparcia finansowego, flota pojazdów elektrycznych w Polsce zwiększyłaby się w 2025 roku jedynie do 60 tysięcy pojazdów, z 3,5 tysięcy obecnie. W 2030 roku po polskich drogach jeździłoby ok. 230 tysięcy EV"

- mówił Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).

Według optymistycznych założeń liczba ogólnodostępnych punktów ładowania powinna wzrosnąć do 319 tysięcy. Zgodnie z europejskimi trendami odsetek szybkich ładowarek DC ma spać do 15 procent.

Na konfrencji prasowej przedstawiciele PSPA przypomnieli również wyniki badania "Barometr Elektromobilności 2018". Według nich polscy kierowcy byliby skłonni kupić pojazd elektryczny, gdyby ten był droższy tylko o 35-48 proc. od modelu z silnikiem spalinowym. Czyli Obecnie różnica ta jest dwukrotna.

Volkswagen przedstawia zmodernizowaną wersję T6.1

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Volkswagen przedstawia zmodernizowaną wersję T6.1 | Premiera tygodnia | Tydzień 8/2019

PREMIERA TYGODNIA | W 1949 roku Volkswagen zaprezentował, bazujący na płycie Garbusa, dostawczy model o nazwie Transporter. Od tego czasu taśmy fabryk opuściło blisko 12 milionów egzemplarzy. Obecnie oferowana jest szósta generacja (T6), w podstawowych wersjach Bulli, California, Caravelle, Multivan i Transporter. Volkswagen zapowiedział właśnie ich modernizację oznaczoną T6.1. Rozpocznie się od popularnego w ofercie Multivana.

Zmiany na zewnątrz będą kosmetyczne i przede wszystkim obejmą przód auta. Wewnątrz zmieni się deska rozdzielcza, na którą trafi zestaw cyfrowych zegarów z 10,25 calowym wyświetlaczem. Obok znajdzie się drugi, tym razem ekran dotykowy o przekątnej 9,2 cala. Gama jednostek napędowych nadal oparta będzie na silnikach wysokoprężnych. Nowością będzie wersja elektryczna o maksymalnym zasięgu 400 kilometrów.

Większe zmiany dotyczą wyposażenia Multivana. Na liście znajdzie się Cross Wind Assist (stabilizacja boczna niwelująca mocniejsze podmuchy wiatrów), Park Assist rozszerzony o fukcję autonomicznego wyjazdu z miejsca parkingowego, Lane Assist, Trailer Assist (wspomaganie manewrów z przyczepą o maksymalnej masie 2,5 tony) i system rozpoznawania znaków drogowych.

Zmodernizowany Volkswagen Multivan T6.1 trafi do sprzedaży na jesieni tego roku.

Nissan LEAF zasila flotę PKN Orlen

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Nissan LEAF zasila flotę PKN Orlen | Elektromobilność | Tydzień 8/2019

ELEKTROMOBILNOŚĆ | Kolejna państwowa spółka, zgodnie z wytycznymi ustawy o elektromobilności, wprowadziła do swojej floty samochody elektryczne. Wybór padł na dziewięć Nissanów LEAF, które już zostały przekazane do użytku. Wszystkie w czerwonym kolorze nadwozia, na których widnieje symbol jednoznacznie kojarzący się z napędem elektrycznym. Na co dzień korzystać z nich będą pracownicy firmy.

"Do wszystkich projektów podchodzimy kompleksowo. Wzbogacenie naszej floty o samochody elektryczne traktujemy jako uzupełnienie przyjętej strategii rozwoju elektromobilności. Jej pierwszym etapem jest plan budowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Do końca 2019 roku pod marką ORLEN powstanie 50 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Docelowo liczba ta wzrośnie do 150. Liczymy, że będą z nich korzystali również nasi pracownicy"

- powiedział Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy PKN ORLEN ds.Energetyki.

Nissan LEAF to najczęściej wybierany w Europie model samochodu z napędem elektrycznym. W 2018 roku jego sprzedaż osiągnęła 40 699 sztuk. Był także liderem w Polsce z liczbą 269 egzemplarzy. Obecnie do oferty wprowadzane są nowe wersje - 3.Zero i e+ 3.Zero. W tym drugim zastosowano akumulator o pojemności 62 kWh (217 KM), co w porównaniu z montowanym obecnie 40 kWh zwiększa zasięg do 358 kilometrów (+ 100 km).

Od chwili debiutu w 2010 roku globalna sprzedaż Nissana LEAF przekroczyła 380 tysięcy sztuk, co stawia go na pierwszym miejscu wśród wszystkich modeli z napędem elektrycznym. W 2011 roku zdobył tytuł Car of the Year.

Kolejne inwestycje GDDKiA

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Kolejne inwestycje GDDKiA | Polskie drogi | Tydzień 8/2019

POLSKIE DROGI | Pięć firm złożyło oferty na wykonanie południowej jezdni autostrady A18 pomiędzy węzłami Żary Zachód i Iłowa (odcinek 2, długość 22 km). Pomiędzy nimi powstanie Obwód Utrzymania Autostrady, przebudowany zostanie węzeł Żary orazwybudowane trzy wiadunkty, trzy przejścia dla zwierząt, most i jedno przejście pod autostradą. Najtańszą ofertę złożył Strabag Infrastruktura Południe - 308 mln złotych. Przy wyborze wykonawcy GDDKiA będzie brała pod uwagę także jakość wykonanych prac, organizację budowy i termin realizacji.

Autostrada A18 została wybudowana w latach 30. XX wieku, obecnie łączy A4 (węzeł Krzyżowa) z przejściem graniczym w Olszynie w kierunku Drezna i Berlina.

W minionym tygodniu GDDKiA podpisała umowę na opracowanie koncepcji programowej budowy drogi ekspresowej S74 na odcinku Łagów-Jałowęsy. Zwycięzcą tego przetargu, z ceną 3,8 mln złotych, została spółka Mosty Katowice. Dokumentacja odcinka o długości 14,5 km zostanie przygotowana do połowy przyszłego roku.

Podobne prace toczą się już dla odcinków S74 pomiędzy Cedzyna-Łagów (32 km), granica województw łódzkiego i świętokrzyskiego - Przełom/Mniów (27,5 km) oraz obwodnicy Opatowa z przejściem przez Kielce. W najbliższych dniach rozstrzygnie się przetarg na opracowanie koncepcji dla ostatniego fragmentu Przełom/Mniów - węzeł Kielce Zachód. Łączy zakres prac obejmie 100 kilometrów S74, która połączy S12 i S19. Do tej pory oddano do użytku odcinek Kielce-Cedzyna (6,8 km).

Zbuduj Mustanga z klocków Lego

WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Zbuduj Mustanga z klocków Lego | Poza drogą | Tydzień 8/2019

POZA DROGĄ | Lego wprowadza do serii Creator Expert kolejny model samochodu, tym razem Forda Mustanga rocznik 1967. Granatowy fastback GT składa się z 1470 klocków, po zbudowaniu ma 34,7 cm długości, 14,3 cm szerokości i 10 cm długości.

Mustang będzie miał ruchomy układ kierowniczy, otwieraną maskę silnika (znajdzie się tu replika V8 o pojemności 6,4 litra wraz z oprzyrządowaniem), drzwi i bagażnik oraz zdejmowany dach. Zestaw Lego Creator cechuje się możliwością budowy różnych konfiguracji. W tym przypadku do podstawowego modelu będzie można dołożyć przedni i tylny spojler, poczwórny układ wydechowy oraz zbiornik z podtlenkiem azotu. Do wyboru będą różne tablice rejestracyjne.

Sprzedaż tego zestawu (nr 10265) rozpocznie się pierwszego marca. W oficjalnym sklepie Lego wyceniono go na 129,99 euro.

POLECAMY
WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Poczta Polska testuje pojazdy elektryczne | Elektromobilnosc | Tydzień 7/2019 WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - Czytelniejsze oznakowanie odcinkowych pomiarów prędkości | Znaki drogowe | Tydzień 6/2019 WYDANIE NA WEEKEND | Przegląd mijającego tygodnia - UFG w walce z przestępczością ubezpieczeniową | Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny | Tydzień 5/2019

Siódmy tydzień 2019

Szósty tydzień 2019

Piąty tydzień 2019

 

copyright 2002-2024 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry