PRZEPISY

Ruch drogowy | Pojazdy ciężarowe

Ciężarówki przez całą dobę na Południowej Obwodnicy Warszawy

23-07-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

GDDKiA odwołała godzinowy zakaz poruszania się pojazdów ciężarowych po fragmencie warszawskiej obwodnicy. To jedna z najczęściej uczęszczanych dróg zarówno w skali miasta, jak i łącznik dwóch części autostrady A2.

Przepisy - od sierpnia do końca września ciężarówki powyżej 16 ton mogą bez ograniczeń godzinowych przejeżdżać przez S2 - Południową Obwodnicę Warszawy

Decyzja dotyczy ekspresówki S2 (Południowa Obwodnica Warszawy) na odcinku pomiędzy węzłami Opacz (skrzyżowanie z S7 i S8) i Lubelska (A2 i S17). Dotychczas obowiązywał tu zakaz ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton w godzinach 7:00-10:00 i 16:00-20:00. A więc w okresie porannego i popołudniowego szczytu.

Obecnie informujące o tym znaki zostały zasłonięte. Taki stan rzeczy potrwa od 1 sierpnia do 30 września 2022. W między czasie przeprowadzone zostaną pomiary ruchu i poziom bezpieczeństwa. Na ich podstawie zapadnie decyzja o organizacji ruchu po 30 września.

W ciągu zwolnionego z zakazu ruchu odcinka S2 znajduje się tunel. Ma on ponad dwa kilometry długości i biegnie on pod warszawską dzielnicą Ursynów. W całości objęty jest odcinkowym pomiarem prędkości, którą ograniczono do 80 km/h. Od chwili oddania do użytku w grudniu 2021 roku do końca czerwca br. zarejestrował on ponad 27 tys. wykroczeń. O ich skali najlepiej świadczy fakt, że jest to co trzecie przekroczenie prędkości zarejestrowane przez wszystkie systemy OPP w całym kraju.

Z kolei według pomiarów GDDKiA przez sześć miesięcy funkcjonowania tunelu w obie strony przejechało ponad 11,5 mln pojazdów. Nie doszło w nim do żadnego wypadku. Bardziej niebezpieczny jest ciąg S2 przed i za, nie ma jednak jeszcze szczegółowych statystyk, mówiących o pełnym, 34 kilometrowych odcinku.

"Dla zapewnienia bezpieczeństwa wystąpiliśmy do Policji oraz ITD o patrolowanie drogi oraz prowadzanie kontroli i egzekwowanie wykroczeń w przypadku łamania przepisów prawa o ruchu drogowym"

- informuje GDDKiA w komunikacie prasowym.