POLSKIE DROGI

Aktualności | A4

Drogowcy szykują przetarg na poszerzenie A4 Katowice - Kraków!

07.10.2023 | oprac. redakcja | foto: GDDKiA

Odcinek autostrady A4 Katowice - Kraków powstał w latach 1976-1991. Codziennie porusza się po niej od 41 do 75 tysięcy pojazdów. Czy po 2027 roku ruszy dobudowa kolejnego pasa?

Polskie drogi – rozbudowa o trzeci pas autostrady A4 Katowice - Kraków

Niemal wszystkie odcinki autostrad w Polsce mają po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Z reguły w trakcie ich budowy pozostawiano rezerwę na poszerzenie o trzeci, który miałby powstać w odpowiedzi na rosnące natężenie ruchu. Taki plan realizowany będzie na A1 Toruń - Włocławek i A2 Łódź - Warszawa.

Podobna inwestycja ma objąć A4 na odcinku Katowice - Kraków (61 km). To dość zaskakująca informacja, bo został on wybudowany przez prywatną spółkę Stalexport. Ale umowa koncesyjna kończy się w 2027 roku (30 lat od jej zawarcia) i już dziś czynione są przygotowania do budowy trzeciego, a miejscami czwartego, pasa w każdą stronę.


REKLAMA

Niebawem ma zostać ogłoszony przetarg na opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowej. Obejmie ona między innymi przebudowę węzłów, modernizację istniejących Miejsc Obsługi Podróżnych i powstanie nowych Giszowiec/Janów oraz rozbiórkę Placów Poboru Opłat. Prace te będą podzielone na dwa odcinki:

  • A4 węzeł Murckowska - węzeł Byczyna (25,2 km) w latach 2014-2028,

  • A4 węzeł Byczyna - węzeł Balice I (34,5 km) w latach 2024-2029.

Środki na to pochodzić będą z Ministerstwa Infrastruktury. Według ostatnich badań dobowe natężenie ruchu na A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem wynosi od 41 do 75 tys. pojazdów.

Inwestycja ta połączy się z poszerzanym odcinkiem A4 Kraków Balice - Kraków Południe.