WYDARZENIA

Targi | Salon Samochodowy Monachium 2021

IAA Monachium - salon nowej rzeczywistości

06-09-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: IAA

Po 553 dniach przerwy powracają do życia europejskie targi motoryzacyjne. I już można się przekonać, że nie będą to wystawy jakie znamy z nieodległej przeszłości.

Wydarzenia - rozpoczęcie nowego salonu samochodowego IAA w Monachium

W lutym 2020 roku gwałtownie rozprzestrzeniła się w Europie epidemia koronawirusa. Wówczas nikt jeszcze nie przeczuwał skali zagrożenia, dlatego decyzja o odwołaniu w ostatniej chwili 90. edycji salonu samochodowego w Genewie była ogromnym zaskoczeniem. Chwilę później zamrożono wiele gałęzi gospodarek, z branżą motoryzacyjną włącznie. Do dziś odczuwane są tego skutki, spadki sprzedaży pogłębiają obecnie braki części i podzespołów, z elektroniką na czele.

Z tego samego powodu zrezygnowano z organizacji jesiennej odsłony targów w Paryżu, jak i kolejnych w Genewie. Teraz, zgodnie z utartym przez dekady schematem, nadszedł czas na IAA (Internationale Automobil-Ausstellung) we… Chciałoby się dokończyć Frankfurcie (nad Menem), ale jeszcze przed pandemią poinformowano o przenosinach do Monachium. Ta decyzja zapadła jednak z powodu wygaśnięcia umowy z organizatorem - VDA (Verband der Automobilindustrie) i jest wynikiem rozpisanego przetargu.

Szósty września 2021 roku jest więc historyczną z kilku względów datą. Pomimo panujących obostrzeń udało się powrócić do organizacji jednych z najważniejszych w Europie salonów samochodowych. W nowym miejscu, chociaż poprzez konieczność zachowania dystansu społecznego, wystawę rozsiano w różnych częściach Monachium. I w zmienionej tematyce, bo nazwę zdominowało "magiczne" słowo Mobility.

Stąd też niewielu przedstawicieli producentów samochodów. Co prawda trend rezygnacji z obecności na tych salonach był już widoczny od dłuższego czasu, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że epidemia koronawirusa przyspieszyła zachodzące zmiany. Od półtora roku życie przeniosło się do świata cyfrowego, w tym i premiery samochodów. W praktyce przekłada się to na mniejsze koszty, a osiągany efekt nie jest gorszy.

Cóż, IAA 2021 w Monachium przyciąga ludzi zwykłą potrzebą powrotu do normalności. Prawdziwym wyzwaniem dla organizatorów będą przyszłoroczne imprezy w Genewie i w Paryżu. A i tak jeśli się uda, podobnie jak teraz, prowadzone będą ogólnodostępne transmisje on-line z większości wydarzeń. Można w nich uczestniczyć bez wychodzenia z domu.

Ze wspomnianych producentów samochodów na obecność w stolicy Bawarii zdecydowali się Audi, BMW, Cupra, Dacia, Mercedes, MINI, Polestar, Porsche, Renault oraz Volkswagen. W większości prezentowane modele to hybrydy oraz elektryki. Wybór najważniejszych premier przedstawimy w osobnym materiale.

Wydarzenia - prezentacja rowerów elektrycznych

Towarzyszy im całe grono firm oferujących różnego rodzaju urządzenia wspomagające ruch, hulajnogi i jednoślady z napędem elektrycznym. A także rozwiązania związane ze współdzieleniem auta jako miejskiego środka transportu i pojazdów autonomicznych. I znów nietrudno odnieść wrażenie, że pandemia przeniosła nas niepostrzeżenie w zupełnie inny wymiar… Słowo "motoryzacji" coraz mniej tutaj pasuje.