UBEZPIECZENIA

Materiał Partnera

Polisa OC – z czym wiąże się jej brak?

17.10.2023 | Materiał Partnera

Każdy pojazd mechaniczny musi mieć ważne OC, gdyż jego brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Nawet dzień przerwy w ciągłości polisy skutkuje nałożeniem kary finansowej. Nie są to jednak jedyny problem, z którym musi się liczyć kierowca takiego pojazdu. Dowiedz się, jakie są kary za brak OC oraz jak znaleźć najkorzystniejszą polisę. Dowiedz się także, w jaki sposób uchronić się przed konsekwencjami.

Materiał Partnera | Polisa OC – z czym wiąże się jej brak?

Ubezpieczenie OC – to musisz wiedzieć

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, którego zakres oraz sumy gwarantowane są określone przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Każde towarzystwo musi zapewniać taką samą ochronę. Jednak poszczególne firmy mają dowolność w ustalaniu wysokości składek.

W przypadku OC nie warto więc przepłacać, gdyż nie zapewni Ci to lepszej ochrony. W znalezieniu najtańszej oferty pomoże Ci dobra porównywarka OC.

Obowiązek kontrolowania oraz karania właścicieli nieubezpieczonych pojazdów należy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jest to organ odpowiedzialny za prowadzenie systemu informatycznego, do którego trafiają informacje przesłane przez towarzystwa. Podczas kontroli drogowej każda służba może je sprawdzić, a w przypadku braku polisy wyciągnąć konsekwencje.

Jakie są kary za brak ważnego OC?

Od 1 lipca 2023 roku obowiązują wyższe kary za brak ważnej polisy OC. Dla samochodów osobowych kształtują się one w następujący sposób:

  • 1440 zł – za opóźnienie od 1 do 3 dni,

  • 3600 zł – za opóźnienie od 4 do 14 dni,

  • 7200 zł – za opóźnienie powyżej 14 dni.

W przypadku motocykli kary wynoszą:

  • 240 zł – za opóźnienie od 1 do 3 dni,

  • 600 zł – za opóźnienie od 4 do 14 dni,

  • 1200 zł – za opóźnienie powyżej 14 dni.

Najwięcej zapłacą właściciele samochodów ciężarowych, ciągników oraz autobusów:

  • 2160 zł – za opóźnienie od 1 do 3 dni,

  • 5400 zł – za opóźnienie od 4 do 14 dni,

  • 10 800 zł – za opóźnienie powyżej 14 dni.

Jak widzisz, kary za brak OC są bardzo wysokie. Stawki te obowiązują do końca 2023 roku. Ze względu na to, że są one uzależnione od wysokości płacy minimalnej, to od stycznia 2024 należy spodziewać się ich podwyżki.

Jednak kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to niejedyne konsekwencje finansowe, z którymi trzeba się liczyć w razie braku OC. Jeśli kierowca nieubezpieczonego pojazdu spowoduje kolizję lub wypadek, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. UFG pokryje co prawda powstałe szkody, jednak będzie żądał zwrotu kosztów od sprawcy w ramach regresu ubezpieczeniowego. Jeśli były one poważne, to trzeba liczyć z kwotami sięgającymi kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy. W niektórych przypadkach mogą być one jeszcze wyższe. Niezwykle ważne jest więc dbanie o to, aby w polisach OC nie było żadnej przerwy.

Jak uniknąć przerw w ciągłości OC?

Najczęściej polisa OC odnawia się automatycznie. Oznacza to, że właściciel pojazdu musi tylko zapłacić składkę za kolejny okres. Warto jednak przed końcem ubezpieczenia sprawdzić oferty innych towarzystw, gdyż może okazać się, że mają zdecydowanie korzystniejszą propozycję. Wykorzystaj w tym celu sprawdzony kalkulator ubezpieczenia samochodu w rankomat.pl Jeśli znajdziesz tańszą ofertę OC, najpóźniej dzień przed zakończeniem dotychczasowej umowy poinformuj o tym swoje towarzystwo oraz zawrzyj polisę z nową firmą.

Jeśli chcesz uniknąć konsekwencji związanych z brakiem ciągłości OC, pamiętaj także o tym, aby zawrzeć nową umowę, gdy korzystać z polisy dotychczasowego właściciela pojazdu. Dotyczy to sytuacji, gdy kupiłeś samochód i nie zrezygnowałeś z OC. Zgodnie z prawem możesz wtedy korzystać z aktualnego ubezpieczenia aż do momentu, gdy ono wygaśnie. Musisz jednak pamiętać, że nie przedłuży się ono automatycznie.

Inną kłopotliwą sytuacją jest także opłacanie składki w ratach. Jeśli zapomnisz o kolejnej z nich, możesz narazić się na wizytę windykatora, a ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie.

Pamiętaj! Ubezpieczenie krótkoterminowe, czyli zawarte na 30 dni także nie przedłuża się automatycznie. Przed końcem jego obowiązywania musisz podpisać umowę z ubezpieczycielem.

Niesłusznie nałożona kara za brak OC – jak się od niej odwołać?

Pomyłki w nakładaniu kar przez UFG są rzadkością, jednak niekiedy mogą się przytrafić. Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, to musisz w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania do zapłaty wykazać, że w konkretnym okresie Twoje auto miało ważne OC. Być może z powodu błędu towarzystwa informacja ta nie została przekazana do systemu.

Inną sytuacją jest także to, gdy Twój samochód został skradziony, a Ty zgłosiłeś to odpowiednim organom. W takim przypadku nie musisz przedłużać OC. Od kary możesz odwołać się również wtedy, gdy sprzedałeś pojazd i masz na to dowód, a w chwili zawierania transakcji polisa była ważna.

Zakup ubezpieczenia OC to jeden z obowiązków każdego właściciela pojazdów mechanicznych. Brak polisy wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Warto więc dbać o to, aby była zachowana ciągłość między kolejnymi ubezpieczeniami.