POLSKIE DROGI

Inwestycje | Obwodnice

Budowa 100 obwodnic - marzec 2021

30-03-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA

W lutym 2020 rząd ogłosił nowy program budowy 100 obwodnic. Dziesięcioletni plan jest nie tylko ambitny, ale i ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sukcesywnie śledzimy postępy na nich, dziś Kolbuszowa, Maków Podhalański, Miejsce Piastowe, Nowa Dęba, Przemyśl, Sztum i Żodyń.

Polskie drogi - Budowa 100 obwodnic - umowa na projekt Makowa Podhalańskiego

W województwie małopolskim zaplanowano 7 obwodnic. Dla Makowa Podhalańskiego (droga krajowa nr 28, długość 5 km) podpisano umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej. Opracuje ją firma Sweco Engineering (kontrakt wart 3,5 mln zł), która finalnie musi uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).

Później do jej obowiązków należeć będzie udzielanie odpowiedzi na pytania podmiotów startujących w przetargu na budowę. Przygotowania powinny zakończyć się do 2024 roku, a droga ma być gotowa do 2029.

Polskie drogi - Budowa 100 obwodnic - przetarg na projekt dla Kolbuszowej, Miejsca Piastowego, Nowej Dęby i Przemyśla

W województwie podkarpackim zaplanowano 8 obwodnic. W marcu 2021 ogłoszono prace na czterech z nich. Dla Kolbuszowej (DK9, 8,5 km), Miejsca Piastowego (DK28, 22 km), Nowej Dęby (DK9, przebieg określi Studium Korytarzowe) i Przemyśla (DK28/DK77, 22 km) wyłoniono zwycięzców przetargów na wykonanie dokumentacji projektowej.

Przy braku odwołań i sprawdzeniu poprawności złożonych ofert zostaną podpisane umowy z - odpowiednio - Promost Consulting (2,9 mln zł), konsorcjum MPRB, Most Kraków i MP Infra (12,6 mln zł), Biuro Projektów Drosystem (2,1 mln zł) i ponownie konsorcjum MPRB z partnerami (10,7 mln zł).

Polskie drogi - Budowa 100 obwodnic - przetarg na projekt dla Sztmu

W województwie pomorskim powstanie 5 obwodnic. Zakończony przetarg dotyczy opracowania dokumentacji projektowej, w tym Koncepcji programowej, która określi ostateczny przebieg obejścia miejscowości Sztum (DK55).

Przy braku odwołań i sprawdzeniu poprawności złożonej oferty zostanie podpisana umowa z firmą Kontrakt Biuro Projektowo-Konsultingowe (2,4 mln zł).

Polskie drogi - Budowa 100 obwodnic - przetarg na projekt dla Żodynia

W województwie wielkopolskim przybędzie 8 obwodnic. Wybrano zwycięzcę w przetargu na projekt i budowę obejścia Żodynia (DK32, 3,3 km).

Przy braku odwołań i sprawdzeniu poprawności złożonej oferty zostanie podpisana umowa z firmą Infracom Kościan (32,7 mln złotych).