POLSKIE DROGI

Inwestycje | Obwodnice

Budowa 100 obwodnic - listopad 2023

29.11.2023 | oprac. redakcja | rys. GDDKiA/archiwum

W lutym 2020 rząd ogłosił nowy program budowy 100 obwodnic. Dziesięcioletni plan jest nie tylko ambitny, ale i ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sukcesywnie śledzimy postępy na nich, dziś: Białobrzegi, Głogów, Kroczyce i Rusinowo.

Polskie drogi – Budowa 100 obwodnic – Głogów, woj. dolnośląskie

Województwo dolnośląskie - Głogów

W województwie dolnośląskim zaplanowano siedem nowych obwodnic. W przypadku obejścia Głogowa (droga krajowa nr 12) minął termin składania ofert na projekt i budowę. Propozycje złożyło dziewięć podmiotów. Najtańsza pochodzi z konsorcjum firm Polbud-Pomorze i TrackTec Construction (706,9 mln zł), najdroższa z firmy Mostostal Warszawa (897,6 mln zł). Wszystkie mieszczą się w zaplanowanym przez GDDKiA budżecie (1,1 mld zł).

Przy braku odwołań umowa ze zwycięzcą powinna zostać podpisana w I kwartale 2024 roku. Od tego momentu wykonawca będzie miał 39 miesięcy na projekt i budowę (z możliwością wyłączenia trzech miesięcy w okresie zimowym).

Obwodnica Głogowa będzie miała 18 kilometrów długości o przekroju dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Zostanie poprowadzona nowym śladem po zachodniej stronie miasta. Początek zaplanowano na rondzie węzła Głogów Zachód (skrzyżowanie z S3), koniec w miejscowości Stare Serby (kontynuacja DK12). W jej ciągu powstaną cztery węzły: Nieluba, Słone, Głogów Lotnisko i Serby oraz most nad Odrą.

Polskie drogi – Budowa 100 obwodnic – Białobrzegi, woj. podlaskie

Województwo podlaskie - Białobrzegi

W województwie podlaskim powstanie w ciągu dróg krajowych pięć nowych obwodnic. W przypadku Białobrzegów (DK8) w listopadzie 2023 roku ogłoszono przetarg na projekt i budowę. Termin składania ofert mija 11 grudnia.

Inwestycja ta obejmuje pięciokilometrową drogę o przekroju jednej jezdni, dwie estakady, wiadukt i aż 16 przejść dla zwierząt. Termin realizacji wyznaczono na 39 miesięcy (z wyłączeniem przerw zimowych od 15 grudnia do 15 marca na etapie robót budowlanych).

Polskie drogi – Budowa 100 obwodnic – Kroczyce, woj. śląskie

Województwo śląskie - Kroczyce

Rządowy program 100 obwodnic zakłada, że pięć z nich powstanie w województwie śląskim. Trzy z nich zaplanowano w jednym ciągu drogi krajowej nr 78. Ogłoszony właśnie przetarg dotyczy budowy obejścia Korczyc (9,1 km). Termin składania ofert wyznaczono na 29 grudnia 2023 roku. Plan zakłada ukończenie tej inwestycji w czasie 21 miesięcy z możliwością wyłączenia trzymiesięcznych przerw zimowych.

Polskie drogi – Budowa 100 obwodnic – Rusinowo, woj. zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie - Rusinowo

Województwo zachodniopomorskie wzbogaci się aż o dziewięć nowych obwodnic. W przypadku miejscowości Rusinowo (DK22) także ogłoszono przetarg na projekt i budowę. Termin składania ofert mija 19 grudnia 2023 roku.

GDDKiA przeznacza 32 miesiące (z wyłączeniem okresów zimowych na etapie robót budowlanych) na realizację tej inwestycji. Obwodnica Rusinowa będzie miała 4,5 kilometra długości o przekroju jednej jezdni. Do jej przebiegu wybrano wariant wschodni. Początek wyznaczono na skrzyżowaniu z drogami do Tuczna i Trzcianki, koniec po północnej stronie Rusinowa z włączeniem do DK22.