TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Suzuki Jimny

Dziecko w Suzuki Jimny - foteliki i wózki

14.05.2024 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W Suzuki Jimny montaż fotelików dziecięcych ogranicza się tylko do miejsca pasażera, na którym zabrakło zaczepów Isofix. Z kolei w przestronnym bagażniku nie ma oczek do siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty, na przykład wózek dziecięcy.

Testy - Suzuki Jimny - foteliki samochodowe dla dzieci

Foteliki dziecięce użyte w teście Suzuki Jimny:

  • grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa,

  • grupa 2-3 Recaro model Mako Elite 2 montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix lub pasa bezpieczeństwa, z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych - zgodny z regulacją i-Size.

Testy - Suzuki Jimny - foteliki samochodowe dla dzieci

Dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera pozwala na ustawienie na jego miejscu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy. W Suzuki Jimny zrobimy to jedynie za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa.

W naszej próbie z użyciem fotelika dziecięcego Maxi-Cosi Pebble Plus bez uwag.

W tej konfiguracji należy odsunąć całość od kokpitu (zmierzona przez nas odległość to zaledwie 12 cm) i ustawić oparcie fotela w pionie (regulacja manualna). W jednej wersji wyposażenia Pro nie ma regulacji wysokości siedzenia pasażera.

Testy - Suzuki Jimny - foteliki samochodowe dla dzieci

W naszych próbach z samochodowymi fotelikami dla dzieci używamy modeli montowanych na Isofix. Tego sytemu zabrakło na jedynym miejscu pasażera w Suzuki Jimny. Pozostaje jedynie pas bezpieczeństwa, dlatego testy ograniczyliśmy do Maxi-Cosi Pebble Plus (bez bazy) i Recaro Mako Elite 2 (schowane szyny Isofix).

Przed montażem tego drugiego wyjęliśmy zagłówek z fotela pasażera. Zapewnia to optymalne przyleganie pleców do oparcia.

Bez przeszkód wysunęliśmy zagłówek fotelika. Wysokość od siedziska miejsca pasażera do podsufitki wynosi aż 105 cm.

Testy - Suzuki Jimny - foteliki samochodowe dla dzieci

Wózki dziecięce użyte w teście Suzuki Jimny:

  • dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

  • spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - Suzuki Jimny - foteliki samochodowe dla dzieci

Pojemność bagażnika dwuosobowej wersji Suzuki Jimny wynosi 863 litry. Jej powiększenie uniemożliwia zamontowana metalowa kratka (homologacja na pojazd ciężarowy N1).

Według naszych pomiarów podłoga ma 88 cm długości (odstająca kratka zmniejsza ją do 79 cm) i 129 cm szerokości (pomiędzy bocznymi ściankami). Wysokość do podsufitki wynosi 90 cm.

Na tej przestrzeni zmieściliśmy obok siedzie obie części (podwozie i gondolę) naszego wózka X-lander.

Testy - Suzuki Jimny - foteliki samochodowe dla dzieci

Przestrzeń pasażerską od bagażowej oddziela metalowa płyta, zaś boki i klapę drzwi wykończono panelami z tworzywa sztucznego. Powierzchnie te łatwo zarysować przewożonymi przedmiotami. We wnętrzu zabrakło oczek do siatki czy linek.

Drzwi bagażnika Suzuki Jimny otwierają się na bok. Potrzebują do tego minimum 110 cm wolnego miejsca za samochodem. Zderzak znajduje się na wysokości 67 cm, zaś próg załadunkowy na 74 cm. Otwór bagażnika ma wymiary 84 x 100 cm.

W przestrzeni bagażnika Suzuki Jimny bez problemu przewieziemy dwa wózki dziecięce, ale z uwagi na tylko jedno miejsce pasażera nie przeprowadziliśmy takiej próby.