TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Volvo EX30

Dziecko w Volvo EX30 - wyposażenie samochodu

10.06.2024 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Na wyświetlaczu głównym Volvo EX30 zdublowano komunikaty o statusie przedniej poduszki powietrznej pasażera. Przyciski do sterowania bocznymi szybami z tyłu przeniesiono na centralny tunel.

Testy - Volvo EX30 - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera

Przełącznik statusu poduszki powietrznej pasażera umieszczono w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego zyskujemy dopiero po pełnym otwarciu drzwi.

To tradycyjne rozwiązanie Volvo w postaci mechanicznego pokrętła. Wystarczy je wyciągnąć i obrócić zgodnie z widniejącym schematem.

Testy - Volvo EX30 - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w podstawie obudowy lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę od włączenia silnika - piktogram z napisem ON.

Testy - Volvo EX30 - sygnalizacja nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera

Po dezaktywacji przedniej poduszki powietrznej pasażera podświetla się - przez cały czas pracy silnika - piktogram z napisem OFF.

Testy - Volvo EX30 - potwierdzenie dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera

Odłączenie poduszki powietrznej pasażera potwierdza - widoczny przez kilka sekund - komunikat na centralnym wyświetlaczu na kokpicie.

Testy - Volvo EX30 - potwierdzenie aktywacji poduszki powietrznej pasażera

W tym samym miejscu - także na kilka sekund - pojawia się komunikat o włączeniu poduszki powietrznej pasażera.

Testy - Volvo EX30 - ostrzeżenie, miejsce pasażera, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy, aktywna poduszka powietrzna

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Volvo EX30 - osłona przeciwsłoneczna pasażera pasażera

Umieszczono je na obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Volvo EX30 - top-tether, skrajne miejsca kanapy

Dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci umieszczono w plecach oparć skrajnych miejsc kanapy.

Testy - Volvo EX30 - mocowania Isofix, i-Size na skrajnych miejscach kanapy

Odpowiada im para mocowań Isofix (i-Size). Znalazły się na nich plastikowe nakładki, które ułatwiają prawidłowy montaż szyn fotelika.

Do zasłonięcia nieużywanych punktów służy rozwijany fragment tapicerki. Jednocześnie pełni on rolę zabezpieczenia siedziska kanapy przed naciskiem podstawy fotelika.

Testy - Volvo EX30 - sterowanie szybami

Wszystkie boczne szyby Volvo EX30 opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

Przyciski do sterowania szybami w drzwiach z tyłu umieszczono na końcu centralnego tunelu. W teorii dzieciom podróżującym w fotelikach ciężko do nich dosięgnąć. Z tego powodu inżynierowie Volvo zrezygnowali z tradycyjnego przycisku służącego do blokady ich opuszczania i podnoszenia.

Testy - Volvo EX30 - blokada otwarcia drzwi

W ramie tylnych drzwi znalazła się blokada do możliwości ich otwarcia od środka samochodu. Jest to mechaniczny zamek, do którego - zgodnie z wytłoczonym schematem - należy użyć płaskiego przedmiotu pasującego do wąskiej szczeliny.

Testy - Volvo EX30 - przyciemniane boczne szyby

We wszystkich wersjach wyposażenia Volvo EX30 przyciemniane szyby z tyłu wymagają dopłaty 1899 złotych.

Testy - Volvo EX30 - tapicerka siedzeń

Testowany egzemplarz Volvo EX30 wyposażono w tapicerkę tekstylno - skóropodobną (mieszanka materiałów organicznych i pochodzących z recyklingu). Taki zestaw mamy również na plecach oparć foteli. W skrajnych przypadkach mogą być problemy z usunięciem zabrudzeń z powierzchni tkaniny.

Testy - Volvo EX30 - porty usb-c

Na końcu centralnego tunelu znajdują się dwa porty usb-c, do których można podłączyć zasilanie (ładowanie) urządzeń multimedialnych, z których podczas podróży korzystają dzieci.

W zamykanym schowku centralnego tunelu znajdują się dwa kolejne porty usb-c. Za ich pośrednictwem skorzystamy z parowania smartfona poprzez Android Auto lub Apple CarPlay.

W lewym nadkolu bagażnika znajduje się samochodowe gniazdko 12V.

Testy - Volvo EX30 - linki zabezpieczające przedmioty w bagażniku

W bagażniku Volvo EX30 znajdują się cztery zaczepy do siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty. Przekątna pomiędzy nimi wynosi 115 cm.