AKCJE PRZYWOŁAWCZE DO SERWISÓW
UOKiK | 2020 | Audi Q5, Ford Kuga, Honda Odyssey, Passport i Pilot, Jeep Compass i Wrangler, Land Rover Discovery, Mercedes AMG GT, Klasa C, E, G, GLC, S i Sprinter, Porsche Cayenne Turbo, Skoda Octavia oraz Volkswagen Tiguan i Touran
Wakacyjny wysyp wezwań do serwisów
25-08-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Audi, Ford, Honda, Jeep, Land Rover, Mercedes, Porsche, Skoda, Volkswagen
W pierwszej połowie sierpnia 2020 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował tylko o jednej akcji serwisowej. W kolejnych dniach ukazały się ogłoszenia o aż 13 następnych obejmujących 9335 samochodów sprzedanych na polskim rynku.
Audi ogłasza akcję dla drugiej generacji modelu Q5 (kod fabryczny FY). W egzemplarzach wyprodukowanych w Meksyku pomiędzy lipcem 2015 i sierpniem 2019 roku istnieje ryzyko niewłaściwego zamontowana osłon tylnych nadkoli. W efekcie mogą one odpaść w czasie jazdy.
Problem ten może dotyczyć 6437 egzemplarzy sprzedanych na polskim rynku. Bezpłatna naprawa polegać będzie na wymianie zatrzasków mocujących nadkoli.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 61 650 39 55.
Ford poinformował o możliwych problemach w eksploatacji nowej Kugi z napędem hybrydowym. Uszkodzone złącze ładowarki baterii stwarza zagrożenie dla użytkowników. Akcją naprawczą w Polsce objęto 212 egzemplarzy wyprodukowanych w Walencji pomiędzy 1 lipca 2019 - 25 czerwca 2020 roku.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 608 67 80.
W trzech modelach Hondy przeznaczonych na rynek amerykański - Odyssey, Passport i Pilot - zachodzi ryzyko samoczynnego wyłączenia się wyświetlacza kamery podczas manewru cofania. Wada ta dotyczy aut wyprodukowanych w Kanadzie, Meksyku i USA. Wiadomo o sprowadzeniu do Polski 106 egzemplarzy tych modeli.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 801 811 711.
Fiat Chrysler Automobiles ogłosił dwie akcje serwisowe dla modeli Jeepa. W Compassie (kod fabryczny MP) z rocznika 2019-20, produkcji USA, mogły zostać niepoprawnie zamontowane ramiona wycieraczek przedniej szyby. W trakcie ich użytkowania mogą odpaść stwarzając dodatkowe zagrożenie.
Z tego powodu kampanią w Polsce objęto 1087 samochodów. Naprawa będzie polegać na prawidłowym montażu nakrętek mocujących ramionach wycieraczek.
Druga akcja dotyczy Wranglera (JL) z rocznika 2018-20. Do wersji z miękkim dachem, wyprodukowanych w USA, nie przekazano szczegółowej instrukcji montażu szyb w tylnych drzwiach. Przy nieodpowiednim mocowaniu istnieje ryzyko rozłączenia się całej konstrukcji podczas jazdy.
Producent wyśle do właścicieli tych aut erratę do instrukcji obsługi. W Polsce takim postępowaniem objęto 301 samochodów.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 33 813 55 10.
W Polsce właściciele 352 egzemplarzy Land Rover Discovery (2017-19) otrzymają wezwania do serwisu w celu weryfikacji działania zamka tylnych drzwi. W następstwie błędnego montażu, w jego mechanizmie może gromadzić się woda, a tym samym powstać ognisko korozji. Stwarza to ryzyko nieprawidłowego zaryglowania drzwi, a przez to ich otwarcia podczas jazdy.
Po weryfikacji danego egzemplarza samochodu, usunięcie wady będzie polegać na modyfikacji systemu działania zamków.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 35 43 430.
Serię akcji serwisowych ogłosił Mercedes. W crossoverze GLB (X247) w niewłaściwy sposób wykonano uszczelnienie nadwozia w okolicach przedniej osi. W efekcie woda może dostać się do kabiny pasażerskiej, wywołać zwarcie instalacji elektrycznej, a nawet unieruchomić silnik. W Polsce problem ten może dotyczyć 115 egzemplarzy Mercedesa GLB.
W modelach klasy AMG GT 4-drzwiowe Coupe (X290), C (W205), GLC (X253) i E (W213) wystąpiła wada elektrycznego mechanizmu blokowania oparcia kanapy po lewej stronie. Nie ma to wpływu na codzienną eksploatację auta, ale w czasie kolizji może przyczynić się do obrażeń pasażera.
Akcją objęto 195 pojazdów sprzedanych na polskim rynku. Naprawa polegać będzie na wymianie mechanizmu blokady oparcia.
Trzecie wezwanie Mercedesa dotyczy modeli klasy AMG GT (C190/R190), E (W213), G (W463) oraz S (C217 i W222). Użyty w nich przewód doprowadzający olej do turbosprężarki został wykonany z niewłaściwego materiału. W efekcie może dojść do rozszczelnienia i wycieku co grozi wybuchem pożaru.
W Polsce problem ten może dotyczyć 145 samochodów. W ramach naprawy zostanie w nich wymieniony przewód turbosprężarki.
Natomiast w wyprodukowanych w Niemczech modelach Sprinter (W907 i W910) istnieje ryzyko niewłaściwego rozłożenia przewodów elektrycznych w fotelach obrotowych. Ich uszkodzenie może doprowadzić do nieuzasadnionej aktywacji bocznych poduszek powietrznych.
Z tego tytułu kampanią naprawczą w Polsce objęto 54 auta.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 354 40 01.
Porsche ogłosiło akcję serwisową dla Cayenne Turbo (9YA), Cayenne Turbo S E-Hybrid (9YA), Cayenne Turbo Coupe (9YB) i Cayenne Turbo S E-Hybrid Coupe (9YB). Wykryta wada dotyczy połączenia przewodu dopływu paliwa, co przy wysokich temperaturach może doprowadzić do jego rozszczelnienia.
Naprawa obejmie wymianę - w 178 samochodach sprzedanych w Polsce - wadliwego przewodu.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 61 650 35 54.
Skoda wzywa do serwisu właścicieli 134 egzemplarzy trzeciej generacji Octavii. Chodzi o auta wyprodukowane pomiędzy 12 a 20 sierpnia 2019 roku. Wadliwie zamontowane uszczelki szyb w tylnych drzwiach mogą przyczynić się do ich poluzowania lub wypadnięcia.
Po weryfikacji w ramach naprawy zostanie wymienione mocowanie prawej lub obu szyb.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 61 650 39 55.
Volkswagen poinformował o problemach w II generacji Tiguana (AD) i Tourana (5T) wyprodukowanych w Niemczech i Portugalii. Istnieje ryzyko montażu wadliwie wykonanego zbiornika paliwa, co podczas eksploatacji może doprowadzić do jego rozszczelnienia i wycieku.
Na polskim rynku problem ten może dotyczyć 18 samochodów. W ASO zostanie w nich wymieniony zbiornik paliwa.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 61 650 39 55.