AKCJE PRZYWOŁAWCZE DO SERWISÓW

UOKiK | 2020 | Citroen Jumpy IV i Spacetourer, Ford C-Max, Fiesta i Focus, Honda Civic, CR-V i HR-V, Kia Sorento, Mercedes Klasa A, CLA, B, EQC, GLC, Sprinter i Vito, Opel Vivaro C i Zafira Life, Peugeot Expert i Traveller oraz Toyota Avensis, Celica, RAV4, Starlet, Verso i Yaris

Wysyp akcji naprawczych na początek 2020 roku

31-01-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: foto: Citroen, archiwum, Kia, Mercedes, Opel, Peugeot i Toyota

Osiem marek samochodów osobowych i lekkich dostawczych wystosowało ponad 14,5 tysiąca wezwań do ASO. Nadawcą więcej niż połowy jest grupa PSA.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Citroen Jumpy IV i Spacetourer

Citroen ogłosił jednocześnie kilka akcji serwisową dla modeli Jumpy IV i Spacetourer. Pierwsza dotyczy błędnego dokręcenia pasów bezpieczeństwa oraz przewodu masowego. W skrajnych sytuacjach może to doprowadzić do niewystarczającego napięcia pasów, bądź utraty sprawności układu ESP. Problem ten dotyczy 20 samochodów sprzedanych w Polsce. Naprawa polegać będzie na ponownym zamocowaniu obu elementów.

Drugi problem w tych modelach obejmuje 241 samochodów i również dotyczy nieodpowiedniego sposobu dokręcenia dolnych śrub pasów bezpieczeństwa. W efekcie podczas zderzenia mogą zostać poluzowane, co nie zapewni prawidłowej ochrony. Tutaj także w ramach naprawy zostanie przeprowadzona weryfikacja i ewentualne dokręcenie śrub z właściwym momentem.

Kolejny dotyczy wadliwego poprowadzenia przewodu paliwowego, co może skutkować jego przetarciem i wyciekiem. Producent zobowiązał się do oceny ich stanu technicznego, ewentualnej wymiany i montażu dodatkowych osłon. Obejmuje to 2321 egzemplarzy Citroenów Spacetourer i Jumpy IV.

Ostatnie dwa wezwania dotyczą układu hamulcowego. Również wadliwie mogły zostać poprowadzone przewody hamulcowe tylnej osi w 1709 egzemplarzach tych modeli.

Wykryto też wykonane niezgodne z fabryczną specyfikacją zaciski hamulców tylnych. W 21 egzemplarzach może to obniżyć skuteczność hamulca postojowego. Naprawa obejmie wymianę wadliwych zacisków.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 458 46 85.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Ford Fiesta

W Fordach Fiesta wyprodukowanych w okresie 15 maj - 17 czerwiec 2019 roku istnieje ryzyko błędnego montażu kolumny kierowniczej. Może to doprowadzić do utraty wspomagania. W Polsce problem ten dotyczy ośmiu samochodów.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Ford C-Max i Focus

Natomiast w modelach C-Max i Focus, wyprodukowanych w Saarlouis w okresie 7 maj - 11 czerwiec 2019 roku, wadliwie działają połączenia elektryczne w skrzynce PDB, co ma wpływ na pracę wielu urządzeń. Akcją na polskim rynku objęto 58 samochodów.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 608 67 80.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Honda Civic, CR-V i HR-V

Honda zgłosił problem dla modeli Civic (wyprodukowanych w latach 2015-16), Civic Tourer (2016-17), CR-V (2015-18) i HR-V (2016-18) pochodzących z fabryk w Meksyku i Wielkiej Brytanii. Wykryto w nich problem z układem spalania i niewydajnością katalizatora. Bezpłatnej naprawie podlegać będzie 2122 tych samochodów.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 801 811 711.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - KIA Sorento

W KIA Sorento wykryto błąd w oprogramowaniu jednostki sterującej ECU. Odpowiada ona za pracę kamery wchodzącej w skład systemu autonomicznego hamowania awaryjnego. Przez ten problem może zakłócić funkcję rozpoznawania pieszego. Akcją serwisową objęto 516 samochodów.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 546 40 25.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Mercedes Klasa A

Również Mercedes wykrył szereg nowych błędów w swoich modelach. W najnowszej Klasie A (W177) wadliwie wykonano spaw w mechanizmie regulacji wysokości fotela kierowcy. W efekcie zderzenia może pęknąć, a tym samym narazić podróżujące autem osoby na dodatkowe ryzyko odniesienia obrażeń. Naprawa, w 16 samochodach, polegać będzie na wymianie wadliwego elementu.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Mercedes Klasa A, CLA, B, GLC, i EQC

Także w Klasie A, jak również w CLA (C118), Klasie B (W247), GLC (X253) i EQC (N293) istnieje ryzyko zamontowania wadliwej poduszki powietrznej kierowcy. Podczas aktywacji może dojść do zerwania mocowania z podstawy i niekontrolowanego uderzenia. Akcja serwisowa, z ewentualną wymianą poduszki powietrznej, obejmuje w Polsce 233 auta.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Mercedes Sprinter

Kolejny błąd dotyczy Sprintera z napędem na przód (W910) i wyposażonych w resory piórowe. Istnieje podejrzenie użycia niewłaściwej stali, co obniża wytrzymałość całego podzespołu. Pęknięcie może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Wystosowano 296 wezwań do ASO.

W tym samym modelu, a także odmianie z napędem na tylną oś (W910), wadliwie wykonano spaw w regulacji przednich foteli. Naraża to, podobnie jak w Klasie A, podróżujące osoby na ryzyko obrażeń. W Polsce kampanią objęto 14 samochodów.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Mercedes Vito

Na liście wezwań Mercedesa do ASO znalazł się także Vito (W447). W modelach wyposażonych w dodatkowy akumulator pod fotelem pasażera może brakować pokrywy zabezpieczającej klemy. Jak podaje w komunikacie producent "Niezgodne z przepisami wykorzystywanie otwartej skrzyni fotela jako schowka może doprowadzić do zwarcia, jeśli poprzez włożony przedmiot będzie przechodził prąd, na skutek połączenia dwóch biegunów akumulatora. W związku z tym nie można wykluczyć zagrożenia pożarowego". Problem ten na polskim rynku może dotyczyć 682 samochodów.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 354 40 01.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Opel Vivaro C i Zafira Life

Opel wzywa do serwisów właścicieli 135 sztuk Vivaro C i Zafira Life (rocznik 2020). W modelach tych, na skutek nieprawidłowego montażu, może dojść do przetarcia sztywnych przewodów paliwowych, a tym samym wycieku i pożaru. To ta sama wada, co w Citroenach Jumpy IV i Spacetourer oraz Peugeotach Expert i Traveller.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 583 00 92.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Peugeot Expert i Traveller

Peugeot ogłosił szeroką akcję serwisową dla modeli Expert i Traveller. To bliźniacze konstrukcje z Citroenem Jumpy IV i Spacetourer. Wszystkich pięć wezwań odnosi się do tych samym usterek:

- błędnego dokręcenia pasów bezpieczeństwa oraz przewodu masowego (22 auta),

- nieodpowiedniego sposobu dokręcenia dolnych śrub pasów bezpieczeństwa (455 aut),

- ryzyka uszkodzenia (przetarcia) przewodów paliwowych (3299 aut),

- ryzyka uszkodzenia (przetarcia) przewodów hamulcowych tylnej osi (2525 aut),

- zaciski hamulców tylnych (21 aut).

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 458 46 73.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Toyota Avensis i Verso

Toyota poinformowała o rozpoczęciu dwóch akcji serwisowych. W modelach Avensis i Verso, wyprodukowanych w Turcji i Wielkiej Brytanii w okresie 16 lipca 2010 - 18 października 2016 roku, istnieje ryzyko użycia nieodpowiednich proporcji składników w ładunku zapłonowym bocznych poduszek powietrznych. W efekcie nie zostaną one wystarczająco napełnione. Naprawa obejmie wymianę wadliwych poduszek w 294 samochodach sprzedanych w Polsce.

Akcje przywoławcze do serwisów - styczeń 2020 - Toyota Celica, RAV4, Starlet, Tercel (Paseo) i Yaris

Druga akcja dotyczy modeli Toyoty wyprodukowanych jeszcze w XX wieku, w Japonii pomiędzy 5 czerwca 1997 a 31 sierpnia 1999 roku. To Celica, RAV4, Starlet, Tercel (Paseo) i Yaris. W nich także stwierdzono nieprawidłowości w działaniu poduszki powietrznej, tym razem kierowcy. Materiał wypełniający podatny jest na wilgoć, co może spowodować nieprawidłowe działanie. Akcją naprawczą w Polsce objęto 1833 sztuk tych modeli.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 449 05 00.